Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, sergamumas lytiškai plintančiomis infekcijomis (LPI) Lietuvoje 2019 metais buvo mažesnis nei užpernai - LPI susirgimų pernai užregistruota 38 atvejais mažiau, lyginant su 2018 metais: atitinkamai 421 ir 459. Sergamumo 100 tūkst. gyventojų rodiklis Lietuvoje 2019 metais chlamidioze siekė – 8,9 atvejo, sifiliu – 4,2 atvejo ir gonorėja – 2 atvejus. Visi pastarieji rodikliai 2018 m. buvo nežymiai didesni.

Koronavirusas ir širdies ligos: Lietuvos kardiologų draugija ir Lietuvos širdies asociacija rekomenduoja

2020-03-24

Svarbu žinoti, kad lėtinėmis ligomis sergantys ir vyresnio amžiaus žmonės – labiausiai pažeidžiama gyventojų grupė, jiems užsikrėtus koronavirusu yra didelė sunkių komplikacijų rizika. Jeigu sergate širdies, kraujagyslių, plaučių, inkstų liga ar cukriniu diabetu, esate persirgę miokardo infarktu, jums padidėjęs arterinis kraujo spaudimas, esate po organų transplantacijos, gydotės imunitetą slopinančiais vaistais ar esate nėščia, saviizoliacija ir reguliariai vartoti įprastinius vaistus jums ypač svarbu. Natūralu, kad dabar jaučiate nerimą dėl sveikatos ir bendros tvarkos pokyčių, todėl pateikiame keletą patarimų.

 

Kaip dabar turiu vartoti vaistus dėl savo širdies ligos?

  • Tvarkingai vartokite kardiologo arba šeimos gydytojo paskirtus vaistus. Pasikeitus būklei pasitarkite su kardiologu arba šeimos gydytoju dėl tolesnės vaistų vartojimo tvarkos. Konsultuotis ir gauti vaistų receptus rekomenduojama nuotoliniu būdu. Optimalu turėti 3 mėnesių vaistų atsargas.

Jeigu susirgsiu COVID-19 infekcija, ar turėčiau atsisakyti kurių nors širdies vaistų?

  • Šiuo metu socialiniuose tinkluose plinta nemažai klaidingos informacijos apie kraujospūdį mažinančių ir uždegimą slopinančių vaistų neigiamą poveikį užsikrėtus koronavirusu. Išanalizavus literatūrą, kuri apima tik tam tikras teorines prielaidas apie galimą koronaviruso sąveiką su ląstelių receptoriais (tyrimai tik su pelėmis), tvirtai teigiame, kad jokių patikimų įrodymų apie tokių vaistų kaip angiotenziną konvertuojančio fermento inhibitorių (AKFI) ar angiotenzino receptorių blokatorių (ARB) neigiamą poveikį nėra (praėjus tik 3 mėnesiams nuo naujo viruso atsiradimo ir negali būti). Kaip ir daugelis autoritetingų Europos ir Jungtinių Amerikos Valstijų kardiologų ir kitų specialistų draugijų, rekomenduojame toliau vartoti gydytojų paskirtus vaistus; nutraukti vartojimą gali būti labai pavojinga dėl lėtinių ligų paūmėjimo, naujo miokardo infarkto ar insulto išsivystymo rizikos. Be to, Pasaulio sveikatos organizacija ir Europos vaistų agentūra paneigė žinutę apie ibuprofeno sąsają su koronaviruso infekcijos sunkėjimu.

Koks turėtų būti mano fizinis aktyvumas?

  • Namie darykite kvėpavimo mankštą ir fizinius pratimus, jogos pratimus, mankštinkitės su svareliais, guminiu kamuoliu, pagal pratimų vaizdo įrašus. Jeigu esate jaunesni nei 60 m., pasivaikščiokite gamtoje tokiose vietose, kur tarp žmonių yra didelis atstumas. Tačiau vyresniems nei 60 m. nerekomenduojama palikti namų be būtinos priežasties.

Kaip aš galiu apsisaugoti ir kitus apsaugoti nuo užsikrėtimo?

  • Apribokite socialinius kontaktus iki šeimos narių, laikykitės 2 metrų atstumo nuo kitų asmenų, kuo toliau nuo sergančiųjų. Nesilankykite viešose vietose, svečiuose, venkite viešojo transporto.
  • Jeigu šeimoje kartu gyvena seneliai, pasistenkite užtikrinti maksimalią jų izoliaciją nuo jaunesnių šeimos narių, venkite fizinio kontakto, kuo dažniau plaukite rankas ir valykite paviršius.
  • Objektai, kuriuos reikia dažnai valyti ir dezinfekuoti: stalai, durų rankenos, elektros jungikliai, vonios ir tualetų įranga, telefonai, klaviatūros, planšetės. Apsilankę parduotuvėse ir kitose viešose vietose plaukite rankas vandeniu ir muilu 20–30 sekundžių. Dezinfekuokite rankas. Stenkitės neliesti akių, burnos, nosies.

Jeigu mano būklė pablogėtų, ar sulauksiu pagalbos iš kardiologų?

  • Kardiologai pasiruošę ligoninėse teikti visas reikalingas skubias paslaugas – gydyti miokardo infarktą, atlikti širdies zondavimą, implantuoti elektrokardiostimuliatorių, gydyti intensyvios terapijos skyriuje – nepriklausomai, ar žmogus užsikrėtęs koronavirusu. Specialistai naudos asmeninės apsaugos priemones ir remsis gydymo protokolais, pritaikytais ekstremaliai COVID-19 situacijai. Bus toliau teikiamos konsultacijos telefonu, nuotoliniu būdu išrašomi vaistai. Prireikus bus skiriami vizitai laikantis ekstremalios situacijos ir karantino taisyklių. Saugant pacientus nuo užsikrėtimo ir mobilizuojant gydytojų pajėgas sunkiems ligoniams gydyti planinės konsultacijos laikinai atidedamos.
emedicina.lt inf.

lrt.lt nuotrauka

Komentarai

Vardas: El. paštas:

Įveskite patvirtinimo kodą:

Atnaujini kodą

 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.