Higienos instituto Sveikatos informacijos centro specialistai parengė metodines rekomendacijas „Sveikatos informacijos komunikacija“, kuriose supažindinama su sveikatos informacijos paruošimo, pateikimo ir sklaidos ypatumais.

Nauja skausmo mokomoji knyga

2018-05-10

Tuoj po didžiųjų švenčių dienos šviesą išvydo nauja Lietuvos skausmo draugijos bendraautorių parengta skausmo mokomoji knyga. Tai – Lietuvos sveikatos mokslų universiteto leidinys „Paracetamolis ir nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo ūminiam ir lėtiniam skausmui malšinti“. Ši knyga yra pirmoji, kur būtų pateikiama minėtų preparatų suvartojimo statistika Lietuvoje ir palyginama su europiniais rodikliais.

 

Analgetikai ir nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU) yra dažniausiai pasaulyje vartojami vaistai. Jų nepageidaujamos reakcijos yra labai įvairios, todėl neteisingas analgetikų ir NVNU vartojimas gali būti dažna hospitalizacijų dėl vaistų nepageidaujamų reakcijų priežastis bei didinanti sveikatos priežiūros kaštus. Analgetikų vartojimo tendencijos Lietuvoje yra panašios kaip ir kitose Baltijos šalyse, bet jos iš esmės skiriasi, lyginant su kitomis Europos valstybėmis. NVNU yra labiausiai populiarūs vaistai skausmui malšinti, o analgetikų ir antipiretikų suvartojimas Lietuvoje yra nedidelis, tuo tarpu kitose Europos Sąjungos šalyse analgetikų ir NVNU suvartojimo tendencijos yra priešingos. PSO skausmo gydymo rekomendacijos bei EVA vaistų saugumo nuorodos yra svarbiausios rekomendacijos skatinant racionalų analgetikų vartojimą, deja, Lietuvoje tradicijos ir farmacijos kompanijų įtaka turi didesnę įtaką analgetikų vartojimui nei tarptautinės rekomendacijos.

 

Mokomąją knygą „Paracetamolis ir nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo ūminiam ir lėtiniam skausmui malšinti“ sudaro 9 skyriai, kuriuose aptariami minėtų vaistų farmakoepidemiologijos klausimai, jų taikymo bendrieji principai, paracetamolio ir NVNU vaidmuo malšinant įvairios kilmės skausmo sindromus. Didelis dėmesys skirtas vaistų veiksmingumo ir saugumo aspektams, tokiems kaip virškinimo sistemos nepageidaujamos reakcijos, šalutiniai poveikiai širdies ir kraujagyslių sistemai, inkstų pažeidimams, kepenų funkcijos sutrikimams. Pristatoma NVNU ir paracetamolio sąveika su kitais vaistais, taip pat kaip veikia paracetamolio ir NVNU deriniai tarpusavyje. Nepamiršti ir ypatingi ligonių kontingentai bei šių preparatų taikymo galimybės sergant inkstų, kepenų nepakankamumu, širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis, esant gastropatijų rizikai, vyresniojo amžiaus pacientai, nėščiosios ir žindyvės. Visi šie skyriai aprašyti remiantis įrodymais pagrįsta medicina ir paskutiniuoju metu atliktais pasauliniais tyrimais.

Mokomosios knygos autoriai – LSMU Medicinos akademijos Fiziologijos ir farmakologijos instituto bei Neurologijos klinikos darbuotojai: Skaistė Kasčiuškevičiūtė, Arūnas Ščiupokas, Kęstutis Petrikonis, Edmundas Kaduševičius. Knygos literatūros sąrašą sudaro 241 šaltinis. 94 puslapių ir 5,25 spaudos lankų leidinį išleido ir spausdino LSMU leidybos namai.

Plačiau apie tai skaitykite „Skausmo medicina“ 2018 Nr. 1

 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.