Valstybinis visuomenės sveikatos stiprinimo (VVSS) fondo taryba patvirtino 2019 m. prioritetus bei priemones, pagal kurias bus finansuojami projektai. Tad Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) kviečia pareiškėjus aktyviai dalyvauti konkursuose.

Aceklofenakas – saugiausias virškinamajam traktui NVNU

2018-05-10

Nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU) skiriami ūminiam ir lėtiniam skausmui bei uždegimui malšinti daugelį metų ir yra vieni dažniausiai vartojamų vaistų pasaulyje. Nepaisant šių vaistų veiksmingumo, jie sukelia daug nepageidaujamų reakcijų, įskaitant virškinimo trakto išopėjimą, kraujavimą, širdies ir kraujagyslių sistemos pažeidimą, toksinį poveikį inkstams. Todėl Europos vaistų agentūros vaistų saugumo rekomendacijos yra svarbiausios nuorodos skatinant racionalų analgetikų ir NVNU vartojimą. Aceklofenakas yra vienas iš tų NVNU, kuriuos vartojant virškinamojo trakto saugumas yra geriausias, o šalutiniai poveikiai pasireiškia rečiausiai.

 

Nepageidaujamas NVNU poveikis virškinimo sistemai pasireiškia dažnai ir gali būti sunkus. Apskaičiuota, kad 10–60 proc. NVNU vartojančių pacientų patiria skrandžio nepageidaujamas reakcijas, dažniausiai jos būna nesunkios ir pasireiškia pykinimu, nevirškinimu, pilvo skausmu, dujų kaupimusi žarnyne ar viduriavimu [1]. Maždaug 1–2 proc. NVNU vartojančių pacientų per gydymo laikotarpį patiria sunkių nepageidaujamų reakcijų (opos, kraujavimas iš skrandžio ar žarnyno, perforacija) [127, 128]. Tarp NVNU vartojančių pacientų 15–30 proc. diagnozuojamos pepsinės opos, o 35–60 proc. – skrandžio gleivinės erozijos [2].

Įvairių NVNU veikimas ir nepageidaujamos reakcijos skiriasi bei priklauso nuo jų selektyvumo ciklooksigenazėms. Aceklofenakas – fenilaceto rūgšties derivatas, kaip ir kiti NVNU, blokuoja ciklooksigenazės 1 (COX-1) ir ciklooksigenzės 2 (COX-2) fermentus, atsakingus už prostaglandinų sintezę, o tai lemia uždegimą ir skausmą malšinantį poveikį. Tačiau aceklofenako sukeliamas COX-2 fermentą blokuojantis poveikis yra labai stiprus, o COX-1 – labai silpnas. Kadangi COX-1 fermentas atsakingas už virškinimo trakto gleivinę apsaugančių gleivių sekreciją, palaiko trombocitų agregaciją, silpnai COX-1 slopinantis aceklofenako poveikis lemia labai veiksmingą apsaugą skrandžio ir virškinimo trakto gleivinei. Taip pat dėl selektyvaus ir stipraus COX-2 slopinančio poveikio aceklofenakas pakankamai efektyviai slopina uždegimo mediatorių prostaglandinų (PGE2) sintezę ir mažina uždegimą.

Aceklofenako farmakodinamikos pagrindas – daugiafunkcis veikimo mechanizmas, garantuojantis gerą skrandžio gleivinės apsaugą bei vaisto saugumą ir stiprų uždegimą slopinantį poveikį bei vaisto efektyvumą. Suvartotas aceklofenakas greitai ir visiškai absorbuojamas, o didžiausia koncentracija plazmoje susidaro per 1,25–2 val. Aceklofenakas stipriai jungiasi su plazmos baltymais (>99 proc.). Daugiausia vaisto išsiskiria su šlapimu (70–80 proc.), išsiskyrimo pusinis laikas – 4 val. [1]. Aceklofenako sąveika su kitais vaistais tokia pati kaip kitų NVNU: gali sąveikauti su antikoaguliantais, ciklosporinu, diuretikais, antibiotikais chinolonais, ličio preparatais, digoksinu, metotreksatu [3, 4].

Aceklofenako saugumas virškinimo traktui įrodytas daugeliu tyrimų. Lyginamojo trylikos NVNU tyrimo duomenimis (2002 m.), pagal kraujavimo iš viršutinės virškinimo trakto (VT) dalies dažnumą aceklofenakas yra palankiausias iš visų NVNU. Atlikus atsitiktinių imčių klinikinių tyrimų sisteminę apžvalgą dėl galimo NVNU hepatotoksiškumo, aceklofenakas į šį sąrašą nepateko, vartojant šį preparatą padidėjusio aminotransferazių aktyvumo nenustatyta [5]. Aceklofenako toleravimas virškinimo trakto atžvilgiu gydant osteoartritą ir reumatoidinį artritą buvo ženkliai geresnis nei piroksikamo ir tenoksikamo [6, 7]. Kitame klinikiniame tyrime nustatyta, jog, vartojant aceklofenaką, nepageidaujamų VT reiškinių buvo reikšmingai mažiau nei vartojant diklofenaką (10,6, palyginti su 15,2 proc.; p

Aceklofenako veiksmingumas ir saugumas lygintas ir su paracetamoliu. Po 6 savaičių klinikinio tyrimo pacientai, sergantys simptominiu kelio osteoartritu, pasiekė didesnį skausmo ir funkcinio pajėgumo pagerėjimą vartodami aceklofenaką lyginant su paracetamolis, be to, nebuvo jokių toleravimo skirtumų. Dauguma nepageidaujamų reiškinių buvo susiję su virškinimo traktu, tarp kurių beveik trečdalis (12/33) nepageidaujamų reiškinių buvo pacientams, vartojusiems paracetamolį, ir pusė (22/41) pacientams, vartojusiems aceklofenaką. Virškinimo trakto nepageidaujami reiškiniai (paracetamolis/aceklofenakas) buvo: padidėjęs skrandžio rūgštingumas (2/7), epigastriumo skausmas (3/5), pilvo skausmas (2/2), meteorizmas (0/4), viduriavimas (2/0) ir kiti (3/4) [9].

Plačiau apie tai skaitykite „Skausmo medicina“ 2018 Nr. 1

 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.