HI informacija: pernai šalyje mirė 38 281 žmogus – 1293 asmenimis mažiau nei 2018 m. Pagrindinės Lietuvos gyventojų mirties priežastys – kraujotakos sistemos ligos, piktybiniai navikai ir išorinės priežastys. 2019 m. jos sudarė 81,9 proc. visų mirties priežasčių. Nuo kraujotakos sistemos ligų mirė daugiau kaip pusė, t. y. 54,6 proc. mirusiųjų, nuo piktybinių navikų – 21 proc., o dėl išorinių priežasčių – 6,3 proc.

Labiausiai pažeidžiamų asmenų grupių skausmo valdymo gairės

2019-06-07

Tarptautinė skausmo studijų asociacija

Klinikinės gairės – tai sistemingai parengti teiginiai, leidžiantys gydytojams ir pacientams priimti geriausius sprendimus dėl sveikatos priežiūros. Idealiu atveju gairės yra pagrįstos įrodymais, bet kartais gali būti pagrįstos ir autoritetingais konsensuso pareiškimais (Livesey, Noon, 2007). Pateiktos gairės skirtos nustatyti geriausias konkrečių problemų valdymo praktikas. Stiprūs įrodymai padeda pasiekti ekspertų susitarimus, bet net ir turint įrodymų gali būti sunku pakeisti ilgalaikius įsitikinimus ir praktiką. Pasaulinės kovos su skausmu metais pabrėžiamos keturios pagrindinės pažeidžiamos gyventojų grupės: silpni vyresnio amžiaus žmonės, vaikai ir kūdikiai, žmonės, turintys proto negalią ir kankinimą (smurtą) išgyvenę asmenys. Nors gali būti ir kitų pažeidžiamų grupių, šiame informaciniame lape daugiausia dėmesio skiriama minėtosioms. Atsižvelgiant į platų skausmo patirties ir individualių skirtumų tarp grupių ir jų viduje spektrą, gali būti, kad nėra vienodų gairių, kurios idealiai tiktų visiems. Su šiuo klausimu svarbu pažymėti, kad kai kurie pažeidžiami asmenys gali ribotai gebėti bendrauti žodžiu (pvz., sergantys sunkia demencija ar kūdikiai). Atsižvelgiant į skausmo subjektyvumą, reikia specialių rekomendacijų, kaip spręsti pacientų, ribotai gebančių bendrauti, poreikius.

Bent dešimt gairių sutelkia dėmesį į vyresnio amžiaus žmones ir apima tokius klausimus kaip skausmo vertinimas ir valdymas, ūminis ir lėtinis skausmas arba skausmas, susijęs su osteoartritu (pvz., Herr ir kt., 2011, Schofield ir kt., 2018, Hadjistavropoulos ir kt., American College of Rheumatology, 2012, American Geriatric Society, 2015, Amerikos medicinos direktorių asociacija, 2015, Australijos ir Naujosios Zelandijos anesteziologų koledžas, 2013, Ajovos universitetas, 2015, 2016, Hadjistavropoulos, 2017). Literatūroje labai mažai gairių, skirtų sutrikusio intelekto asmenų skausmo vertinimui ir valdymui. Tyrėjai kartais aptaria, kaip naudoti vaikų skausmo vertinimo priemones (Doody, Bailey, 2017), kaip pritaikyti valdymo režimą pagal etiologiją ir paciento charakteristikas bei pageidavimus (pirmenybes) (Doody, Bailey, 2017). Stengtasi sukurti vertinimo priemones, tinkamas sutrikusio intelekto suaugusiesiems (pvz., sudaryta lėtinio skausmo skalė nekalbantiems sutrikusio intelekto sergantiems suaugusiesiems (CPS-NAID; Burkitt ir kt., 2009). Bendras požiūris į sutrikusio intelekto suaugusiųjų skausmo vertinimą aptartas Hadjistavropoulos ir kitų (2011).

Plačiau skaitykite „Skausmo medicina“ 2019 m. Nr. 1

 

© 2006 Visos teisės saugomos.