Svarbu: viešojoje erdvėje sklindant prieštaringai informacijai, Sveikatos apsaugos ministerija atkreipia dėmesį, kad gydytojai akušeriai ginekologai ragina moteris skiepytis nuo COVID-19 ir tokiu būdu apsaugoti save nuo sunkių ligos pasekmių.

Europos skausmo mokyklose

2019-06-18

Europos skausmo federacija (EFIC), kurios narė nuo 1996 m. yra ir Lietuvos skausmo draugija, yra sukūrusi puikiai veikiančią skausmo medicinos mokymo ir tobulinimo sistemą. Ji nesunkiai pasiekiama Europos šalių skausmo draugijų nariams, siekiantiems tobulėti. Europos skausmo federacijos edukacinėje sistemoje yra įvairių skausmo mokyklų, stažuočių, tobulinimosi kursų ir kitų galimybių. Pastaraisiais metais Europos skausmo federacija žengė dar vieną svarbų žingsnį ir parengė europines skausmo medicinos gydytojo ir kineziterapeuto programas.

Daugiau kaip per dešimtmetį europinės skausmo edukacinės sistemos vaisiais pasinaudojo ne vienas mūsų šalies gydytojas, keletas iš jų dirba skausmo klinikose ir pritaiko žinias praktiškai. 2018 m. rudenį EFIC skausmo mokyklose vėl dalyvavo mūsų draugijos pasiuntiniai. Rugsėjį Europos skausmo federacijos Klagenfurto skausmo mokykloje dalyvavo LSMU MA Neurologijos klinikos vyresnioji rezidentė Giedrė Keršienė. Mokykla buvo organizuota Austrijos Alpėse, Pertšake prie Verto ežero. Nagrinėtos svarbiausios skausmo medicinos temos: ūminis skausmas, vėžinis skausmas, neuropatinis skausmas, galvos skausmas, nugaros apatinės dalies skausmas. Kursantai mokėsi pacientų kuravimo ypatumų, skausmo farmakologijos principų, o su invazinio gydymo galimybėmis galėjo susipažinti per vizitaciją skausmo ir paliatyviosios medicinos klinikoje. Mokyklos direktorius, pasaulyje garsus skausmo specialistas prof. R. Likar, į dėstytojų komandą pakvietė ne mažiau žinomus lektorius S. Brill (Izraelis), A. Kopf (Vokietija), N. Krcevski-Skvarc (Slovėnija), B. Morlion (Belgija) ir kitus, iš kurių ne vienas yra lankęsis ir Lietuvos skausmo draugijos organizuotuose renginiuose. Apskritai jau ne pirmus metus vykstanti Klagenfurto skausmo mokyklos programa suteikia gerus pagrindus specialistams, siekiantiems ateityje pradėti  skausmo medicinos gydytojo veiklą. Todėl visiems, kurie apie tai galvoja, verta į ją nuvykti.

Spalį Bergame (Italija) vyko 10-oji EFIC skausmo mokykla „Neuropatinis skausmas“. Kursantai buvo 24 dalyviai iš įvairių Europos ir Azijos šalių, tarp jų – ir Lietuvos skausmo draugijos viceprezidentė, LSMU MA Anesteziologijos klinikos Skausmo gydymo poskyrio vyr. ordinatorė doktorantė Liuda Brogienė. Dėstytojų personalą sudarė 17 akademikų, kuriuos sukvietė mokyklos direktorius Roberto Casale (Italija). Tarp jų – garsus mokslininkas ir praktikas neurologas Per Hansson (Švedija), mokslininkas neurofarmakologas Anthony Dickenson (UK), klinikinis neurofiziologas ir Europos skausmo žurnalo vyriausiasis redaktorius Luis Garcia Larrea (Prancūzija) ir daugelis kitų. Paskaitos apėmė neuropatinio skausmo apibrėžties sąvoką, diferencinę, klinikinę ir instrumentinę diagnostiką,  neurofarmakologiją, neurofiziologijos pagrindus bei išsamaus gydymo plano sudarymą pabrėžiant tarpdisciplininės (dabar dažnai vadinamos daugiadalykės, integruotos) komandos  bendradarbiavimą. Viso kurso metu buvo galimas interaktyvus bendradarbiavimas tarp dėstytojų ir dalyvių, stebėti klinikiniai atvejai,  gyvai bendrauta su pacientais. Seminaro metu stebėti sudėtingi neuropatinio skausmo klinikiniai pasireiškimai, aptarti skausmo valdymo planai. Paskaitų ir pratybų metu daug dėmesio skirta neuropatinio skausmo klinikiniam tyrimui bei instrumentinių tyrimų interpretavimui, sąvokos „neuropatinis skausmas“ supratimui, jos svarbai valdant neuropatinį skausmą.

Skausmo gydymas negali būti taikomas be tyrimų. Pacientą būtina išsamiai ištirti, nustatyti skausmo mechanizmą ir taikyti tikslingą gydymą. Būtina fenotipuoti skausmą, nepateisinama, kai aklai vadovaujamasi laiptine skale. Kiekvienas pacientas yra individualybė.

 

Giedrė Keršienė, gydytoja rezidentė

Liuda Brogienė, gydytoja doktorantė

 

Bus 2 nuotraukos

Nr1   Klagenfurto skausmo mokykla organizuota Austrijos Alpėse

Nr2   L. Brogienė su kurso vadovu prof. R. Casale

 

 

© 2006 Visos teisės saugomos.