Dėmesio, reikšmingas pokytis vežėjams ir kitiems, išvykstantiems iš Lietuvos: pakeistas pranešimo apie išvykimą terminas – nelieka nuostatos informuoti NVSC sužinojus apie išvykimą iš šalies ne vėliau kaip prieš 24 val. iki išvykimo. Šie pakeitimai įsigaliojo nuo 2021 m. kovo 1 d.

Antrinė ir tretinė lėtinio skausmo profilaktika

2021-02-22

Tarptautinė skausmo studijų asociacija

 

Įvadas

Skausmo ir jo lėtinių formų profilaktika gali sumažinti naštą asmenims ir visuomenei. Antrinės profilaktikos tikslas – nustatyti ligą ankstyvos stadijos ir sulėtinti jos progresavimą [1, 2], o tretinės – sumažinti ar išvengti esamos ligos komplikacijų ar neigiamų pasekmių [1]. Kalbant apie skausmą, siekiama apsaugoti asmenis nuo lėtinio skausmo išsivystymo po ūminio skausmo (antrinė profilaktika) ar sumažinti negalią, kad būtų išvengta socialinių ryšių ir darbo praradimo, kai skausmas tampa lėtinis (tretinė profilaktika). Nors tyrimų, skirtų antrinei skausmo profilaktikai, pastaraisiais metais padaugėjo, pagrindinis jų taikinys yra lėtinio skausmo gydymas.

Pasauliniai skausmo pažinimo metai – proga pagerinti žinias apie taktikas ir priemones, taikomas pirminėje ir antrinėje ligos raidos stadijose, kurios padeda palaikyti kasdienį fizinį, asmeninį ir socialinį aktyvumą, o tai yra geriausias būdas sumažinti lėtinio skausmo vystymąsi. Paskelbtos profilaktikos tyrimų planavimo rekomendacijos [3], kurios, tikimasi, surinks patikimų įrodymų.

 

Antrinė skausmo profilaktika lėtinio skausmo profilaktika

 

Plačiau skaitykite žurnale „Skausmo medicina“ Nr. 1 (45), 2020Nr. 1 (46), 2021.

 

 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.