Pirminė lėtinio skausmo profilaktika

2021-02-22

Tarptautinė skausmo studijų asociacija

Įvadas

Pirminė skausmo profilaktika – tai priemonės apsaugoti nuo ūminio skausmo, antrinė – nuo ūminio skausmo perėjimo į lėtinį, o tretinė – sumažinti lėtinio skausmo sukeliamą poveikį [5]. Toliau aptariami pirminės pooperacinio skausmo ir darbinių traumų profilaktikos priemonių įrodymai.

 

Pirminė skausmo profilaktika moksliniuose tyrimuose

Lėtinis pooperacinis skausmas. Ūminis skausmas po chirurginių procedūrų yra dažnas reiškinys. Operacinis gydymas taikomas didelei daliai populiacijos, taigi tikėtina, kad moksliniuose tyrimuose pirminė pooperacinio skausmo profilaktika yra geriausiai ištyrinėta [1]. Profilaktika apima preabilitaciją, medikamentinį gydymą prieš, per operaciją ir po jos, nejautrą ir priemones, taikomas išleidus iš ligoninės. Preabilitacijos pagrindas – aerobiniai ir pasipriešinimo pratimai, kurie gali pagerinti fizinę funkciją, sutrumpinti gydymo ligoninėje trukmę ir sumažinti skausmą, lyginant su įprastine priežiūra (žemos kokybės įrodymai) [8]. Manoma, kad paciento mokymas padeda sumažinti baimę ar nerimą dėl skausmo po chirurginių procedūrų, tačiau naujausi duomenys atskleidžia, kad vien tik mokymas prieš operacinį gydymą nepalengvina pooperacinio skausmo, nepagerina funkcijos ir su sveikata susijusios gyvenimo kokybės, neslopina pooperacinio nerimo, lyginant su įprastine priežiūra (žemos kokybės įrodymai) [6]. Vis dėlto psichologinio poveikio priemonės prieš operacinį gydymą, įskaitant informavimą, kognityvinius ar atsipalaidavimo būdus, gali turėti mažą, bet reikšmingą teigiamą poveikį pooperaciniam skausmui, gydymo ligoninėje trukmei ar kitoms neigiamoms pasekmėms (labai žemos ar žemos kokybės įrodymai) [7].

Medikamentinio gydymo ir nejautros, kaip lėtinio pooperacinio skausmo profilaktikos būdų, efektyvumas aptartas atskirame straipsnyje „Lėtinio pooperacinio skausmo profilaktika“.

Tyrimas, kuriuo vertintos poveikio priemonės, daugiausia fizioterapija, pacientą išleidus į namus po visiškos kelio sąnario artroplastikos, rodo, kad jos yra efektyvios [15].

 

Plačiau skaitykite žurnale „Skausmo medicina“ Nr. 1 (45), 2020Nr. 1 (46), 2021.

 

 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.