Lietuvos naujienos

Pakartotinis kvietimas teikti prašymus dalyvauti e-PL projekte

2021-09-10
Baltijos šalių įgaliotų šalių institucijos kviečia registruotojus prisijunti prie vaistų, skirtų asmens sveikatos priežiūros įstaigoms, elektrinio pakuotės lapelio (toliau – e-PL) įgyvendinimo projekto (toliau – Projektas).
 

„Širdies ir kraujagyslių ligos niekur nedingo – jas tik užgožė pandemijos baimė“

2021-09-09
Šiandien COVID-19 liga tarsi į antrą planą nustūmė likusias sveikatos priežiūros problemas, ypač lėtinių neinfekcinių ligų valdymą. Širdies ir kraujagyslių ligos (ŠKL) ir pandemijos metu išlieka bene pačios aktualiausios. Ekspertams susirūpinimą kelia tai, kad šiuo laikotarpiu galimai nediagnozuojama daug naujų besimptomių širdies ir kraujagyslių ligų atvejų, blogai valdomi širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksniai. Tai ypač aktualu dabar, kai žmonės daug mažiau juda, pablogėjo jų psichinė sveikata, sumažėjo prevencinių programų aktyvumas. Apie visas šias aktualijas ir būtinybę tinkamai koreguoti ankstyvąjį širdies ir kraujagyslių pasireiškimą kalbamės su šeimos gydytoju Jonu Kasčiu.
 

Karščiuojantis vaikas: kaip padėti?

2021-09-08
Vaikų karščiavimas yra dažnai pasitaikantis negalavimas. Vaiko kūno temperatūra gali būti skirtinga, priklausomai nuo matavimo vietos, paros laiko ir amžiaus (pirmuosius dvejus gyvenimo metus temperatūra gali būti aukštesnė). Be to, kaip ir bet kurie kiti kūno siunčiami signalai, normalios kūno temperatūros ribos yra gana plačios.
 

„Farmacijos magistro diplomas neturi būti vienintelė priežastis, skatinanti siekti tikslų“

2021-09-08
Vilnietė Eglė Laskauskaitė – iki šiol jauniausia jau trejus metus vykusio konkurso „Lietuvos metų vaistininkas“ laimėtoja. Renkant praėjusių metų geriausius vaistininkus Eglė pateko į finalinį etapą ir autoritetingos komisijos buvo pripažinta trečiosios vietos, Sidabro medalio, prizininke. Žurnalo „Farmacija ir laikas“ aktualijų redaktorė Virginija Grigaliūnienė pateikė Eglei keletą klausimų.
 

Mano TOP 3. Kristina Ramanauskienė, LSMU Farmacijos fakulteto profesorė

2021-09-06
Prieš įvardydama tris man labiausiai patikusias knygas, noriu pasakyti, jog vienas svarbiausių kriterijų renkantis knygą (jei kalbame apie grožinę literatūrą) – ryškus, savitas akcentas. Tokį turi vienos populiariausių Norvegijos rašytojų Herbjørg Wassmo parašytas romanas „Dinos knyga“. Jame vaizduojama, kaip moterį veikia vaikystės įvykiai, kaip tam tikri įvykiai seka ją visą gyvenimą, patvirtina jau žinomus dalykus – kad vaikystės potyriai turi įtakos žmogaus gyvenimui. Romano herojė pateikiama kaip šalta, atšiauri moteris, tačiau akcentuojama ir jos tvirtybė. Labai subtilūs dalykai atskleidžiami švelniai skambant violončelės muzikai. Kartu tai kūrinys su iškirtiniais gamtos aprašymais. Mano nuomone, tai ta knyga, kurią verta visiems perskaityti. Apskritai, visos šios rašytojos knygos nepamirštamos – sukelia daug minčių, pamąstymų.
 

Svarbi informacija dėl vakcinų stiprinančiosios ar papildomos dozės skyrimo

2021-09-03
Kaip teigiama paskelbtoje Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (ECDC) ataskaitoje, remiantis moksliniais duomenimis, stiprinančiųjų (papildomų) COVID-19 vakcinos dozių, vadinamojo booster‘io nereikia skubiai skirti pagal patvirtintą vakcinacijos schemą paskiepytiems asmenims. Ataskaitoje taip pat pažymima, kad turi būti svarstoma dėl asmenų, kurių imuninė sistema yra labai susilpnėjusi, vakcinacijos stiprinančiąja (papildoma) doze.
 

Galimybių pasą jau galima gauti ir vaistinėje

2021-09-02
Daugiau kaip 700 vaistinių („Benu“, „Eurovaistinės“, „Gintarinės vaistinės“ ir „Norfos vaistinės“ tinklai) nuo rugsėjo 2 dienos nemokamai išduoda galimybių pasus jų pageidaujantiems gyventojams.
 

Heparino gelio nauda palaikant gerą periferinių venų būklę

2021-09-01
Heparinas – tai natūralus organizmo antikoaguliantas, kurį sintezuoja putliosios ląstelės ir bazofilai, aktyvuojantys antitrombiną III, kuris toliau lemia trombino faktoriaus Xa ir kitų kraujo krešėjimo kaskadoje dalyvaujančių molekulių inaktyvaciją. Endogeninio heparino atikoaguliacinis poveikis buvo pasitelkiamas siekiant užtikrinti pirminės arba antrinės venų trombinės embolijos profilaktiką pacientams po operacijų ar galūnių imobilizacijų, taip pat ūminiam vainikinių arterijų sindromui gydyti bei trumpalaikiam antitromboziniam prieširdžių virpėjimu sergančių pacientų gydymui prieš kardioversijos procedūrą [1].
 

Mano grupė. Tauras Mekas, LSMU Farmacijos fakulteto docentas

2021-08-31
Pradėjau mokytis prie rektoriaus akademiko Zigmo Januškevičiaus, o baigiau, kai Kauno medicinos institutui vadovavo rektorius Antanas Praškevičius.
 

Ūminių trauminių pažeidimų simptominio gydymo svarba

2021-08-25
Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, įvairūs sužalojimai yra pagrindinė 15–44 metų amžiaus vyrų ir moterų negalavimų ir mirties priežastis. Ūminę traumą gali patirti bet kokios fiziologinės būklės asmenys, tiek jauni sportiški žmonės, tiek vaikai, tiek ir gera savijauta nepasižymintys vyresni žmonės. Vyresnių žmonių ir vaikų skausmo gydymas yra ypač sudėtingas, nes pirmoji pacientų grupė neretai serga daugybe lėtinių gretutinių ligų, o antroji yra labai jautri skausmui. Tinkamas ir laiku pradėtas ūminio skausmo malšinimas ne tik pagerina bendrą paciento būklę, bet ir skatina greitesnį sužalojimų gijimą, trumpina hospitalizacijos laiką, sumažina sveikatos priežiūros išlaidas, lėtinio skausmo išsivystymo riziką, galiausiai – bendrą sergamumą ir mirtingumą [1].
 

Remigijus Mielinis: „Lyderystė pasireiškia ne ramiais periodais, o pavojų ir neapibrėžtumo akivaizdoje“

2021-08-20
UAB „Armila“ direktorius Remigijus Mielinis farmacijos specialistams skirtoje respublikinėje konferencijoje apie farmacijos aktualijas vaistininkų auditorijai pristatė savo pranešimą „COVID-19 pandemijos poveikis pasaulinei farmacijos sistemai“.
 

Mano TOP 3. Vaistinės vedėja Aistė Volungevičiūtė (Kaunas)

2021-08-18
Mano TOP 3. Rinkimų „Lietuvos metų vaistininkas 2020“ finalinio etapo dalyvė, „Eurovaistinės“ vaistinių tinklo vaistinės vedėja Aistė Volungevičiūtė (Kaunas)
 

Legendinis krepšinio treneris Vladas Garastas: „Jaučiuosi gerai, nes turiu krūtinėje angelą sargą“

2021-08-17
Kitąmet devyniasdešimtmetį švęsiantis, nuo Linkuvos (Pakruojo r.) kilęs, bet greitai Biržuose atsidūręs, vėliau į Kauną persikraustęs, nūnai Biržų ir Kauno miesto garbės pilietis, ilgametis Lietuvos krepšinio federacijos prezidentas, legendinis krepšinio treneris, krepšiniui atidavęs širdį ir gyvenimą Vladas Garastas šiandien jaučiasi gerai, nes, kaip pats juokauja, turi krūtinėje angelą sargą. Vis dėlto dabartine situacija jis nėra patenkintas: pikta, kad negali gyventi kaip anksčiau, o dar labiau jis pyksta ant… pandemijos, kuri būtent ir sujaukė iki tol buvusį aktyvų ir turiningą Vlado gyvenimą. Ir, ko gero, jį sujaukė negrįžtamai… Metai juk bėga, o pandemijos pabaigos dar nematyti… Žurnalo „Farmacija ir laikas“ žurnalistė Virginija Grigaliūnienė kalbina garbų žmogų apie sveikatą ir jos saugojimą.
 

Išleistas naujas žurnalo FARMACIJA IR LAIKAS numeris

2021-08-16
Prenumeratorius jau pasiekė naujas žurnalo FARMACIJA IR LAIKAS numeris. Jame, kaip įprastai, publikuojami straipsniai įvairia farmacine, medicinine tematika. Apie lyderystę farmacijos versle sužinosite iš pranešimo, kurį konferencijoje skaitė UAB ARMILA direktorius Remigijus Mielinis; pernykščio Lietuvos metų vaistininkų konkurso sidabro medalio laimėtoja Eglė Laskauskaitė pasakoja apie kelią į farmaciją ir pagautą sėkmės paukštę. Numerio temoje pristatomi specialistų straipsniai apie žaizdas ir jų gydymą, skiepus ir alergijas, trauminius pažeidimus ir t. t. Rubrikos KITU KAMPU viešnia - svetur gyvenanti, už mokslininko iš Indijos ištekėjusi Ieva Raval, o apie sveikatą ir jos saugojimą atvirai pasakoja krepšinio legendų treneris ir taip pat krepšinio legenda Vladas Garastas. LSMU Farmacijos fakulteto docentas Tauras Mekas dalinasi prisiminimais apie šaunias farmacijos studijas, o jo kolegė profesorė Kristina Ramanauskienė pristato savo geriausias knygas, kino filmus, teatro spektaklius ir pomėgius...
 

„Kai suvoki, kad gali mirti, pradedi iš tiesų gyventi!“

2021-08-10
Pakalbinti apie sveikatą ir jos saugojimą ponią Eriką pasirinkome neatsitiktinai – kas jau kas, bet ji šiuo klausimu sukaupusi milžinišką patirtį ir apie tai gali pasakoti valandų valandas! O kiekvienas jos ištartas žodis, patarimas, išsakyta mintis ar pasvarstymas kiekvienam iš mūsų – aukso vertės. Nes Erika, drąsiai galima teigti, perėjo tikrą pragarą, jai teko susidurti ir galynėtis su labai sunkiomis ligomis, bet stipri moteris išsilaikė, nepasidavė! Šiandien Erika jaučiasi sveika, vadinasi – turtinga ir laiminga...
 

Pro memoria LSMU profesoriui habil. dr. Eduardui Tarasevičiui

2021-07-30
Liūdėdami pranešame, kad šįryt, auštant liepos 30-ajai, po sunkios ligos į Amžinastį išėjo Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Farmacijos fakulteto profesorius habil. dr. Eduardas Tarasevičius. Dar praėjusių metų pabaigoje žurnalo „Farmacija ir laikas“ aktualijų redaktorė Virginija Grigaliūnienė parengė su Profesoriumi viso jo gyvenimo interviu. Tuo metu jis jau gulėjo ligos patale, bet dar atrado jėgų išsamiai atsakyti į pateiktus klausimus... O paskutinieji jo ištarti žodžiai - „Jaučiuosi laimingas, žvelgdamas į nueitą kelią...“, buvo kartu ir labai liūdni, ir labai nuoširdūs, gilūs, prasmingi... Žurnalo redakcijos kolektyvas Profesoriaus artimiesiems reiškia nuoširdžią užuojautą...
 

Projekte tiriamos vaistų suvartojimo tendencijos ir jų įtaka nuotekų taršai

2021-07-22
Siekiant ištirti Lietuvos ir Latvijos nuotekų ir vandens telkinių užterštumą farmacinėmis veikliosiomis medžiagomis, bendrame projekte beveik dvejus metus dirbs abiejų šalių mokslininkai ir ekspertai. Projektą „Farmacinės medžiagos nuotekose – kiekiai, poveikiai ir mažinimas“ (MEDWwater) finansuoja Europos Sąjunga (ES), o vienas pagrindinių jo tikslų – ieškoti sprendimų mažinant aplinkos užterštumą vaistais.
 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.