Švelnėjant karantino sąlygoms, nuo birželio 1-osios gyventojams vėl duris atvėrė ligonių kasų gyventojų aptarnavimo skyriai. Paslaugos juose teikiamos tik su išankstine registracija, atvykus be jos, – gyventojai gali būti įleidžiami, jei tuo metu nebus kitų klientų.

Lietuvos naujienos

 

Profesorė Birutė Obelenienė: „Vaistininkas yra gydymo dalis“

2020-06-02
Vytauto Didžiojo universiteto Katalikų teologijos fakulteto prof. dr. Birutės Obelenienės veiklos ratas labai platus – ir pedagoginė, edukacinė, švietėjiška veikla, ir mokslinių straipsnių rašymas... Ji tvirtina, kad patinka viskas, kur nėra rutinos. O ar žinote, kad pirmoji ponios Birutės pasirinkta studijų kryptis buvo farmacija? Apie visa tai ir pasikalbėkime.
 

Karantino metu vaistai aktyviai buvo skiriami ir tikrinami e.sveikatos sistemoje

2020-06-01
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) pastebi, kad karantino laikotarpiu nuo kovo vidurio iki balandžio pabaigos smarkiai išaugo skaitmeninės sveikatos sistemos naudojimas. Į skaitmeninę erdvę persikėlė dalis ambulatorinių aprašymų, siuntimų ir receptų.
 

Geležies stokos anemija ir hemo geležis

2020-05-29
Geležis (lot. Ferrum) yra svarbus į mūsų kūno ląstelių sudėtį įeinantis mikroelementas, jo randama kiekviename gyvame organizme. Tai vienas iš gausiausių metalų, esančių Žemėje, visgi didelė žmonių dalis, apie 30 proc. populiacijos, serga anemija. Anemija, kitaip dar žinoma kaip mažakraujystė, – tai patologinė organizmo būklė, kuriai būdinga sumažėjęs eritrocitų (raudonųjų kraujo ląstelių) ir/ ar hemoglobino (Hb) kiekis kraujyje, dėl to sutrikdomas audinių bei ląstelių aprūpinimas deguonimi, vystosi audinių hipoksija. Anemijos priežasčių yra įvairių, tačiau būtent geležies trūkumas – vienas iš svarbiausių veiksnių visame pasaulyje, skatinančių anemijos vystymąsi. Geležies stokos anemija yra dažniausiai pasitaikanti anemijos rūšis.
 

Nauja vaistų kompensavimo tvarka – Quo vadis?

2020-05-27
Vertinimai pagal naująją kompensavimo tvarką dar net neįsibėgėjo, kol kas Kompensavimo komisijai pateikta tik viena vertinimo išvada ir rekomendacijų protokolas, tačiau šurmulio ir spėjimų, kaip viskas vyks – pakanka. Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos (toliau – VVKT) Sveikatos technologijų vertinimo skyriaus specialistai supranta, kad nerimauti ir baimintis pokyčių – žmogiška, tad nusprendė, kaip įmanoma paprasčiau paaiškinti šio proceso vingrybes.
 

Vartojant statinus nereikalingi hepatoprotektoriai

2020-05-26
Europos kardiologų draugija, Europos aterosklerozės draugija, Amerikos širdies asociacija, Amerikos kardiologų kolegija ir kitos draugijos pabrėžia širdies ir kraujagyslių ligų (ŠKL) prevencijos svarbą [1–4]. Daugeliu atvejų ŠKL prevencijos priemonės (gyvenimo būdo pokyčiai, vaistų vartojimas) yra rentabilios, įskaitant ir populiacines prevencijos priemones, ir tas, kurios skirtos tik didesnėms rizikos asmenų grupėms [1–4]. Todėl vienas euras, išleistas profilaktikai, tampa gerokai svarbesniu už šimtą eurų, išleistų gydymui.
 

Paskirtus receptinius vaistus senjorai gali įsigyti neišvykę iš namų

2020-05-26
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) primena, kad karantino laikotarpiu šalyje galioja supaprastinta receptinių vaistų ir kompensuojamųjų medicinos pagalbos priemonių įsigijimo tvarka. Jų galima įsigyti neišvykus iš namų, tam pasitelkiant į pagalbą kitus žmones - įgaliotinius.
 

Mano TOP 3. Dainius Viederis, „Lietuvos metų vaistininkas 2019“ finalinio etapo dalyvis

2020-05-26
Pristatome vaistininko Dainiaus Viederio knygų, kino filmų, teatro spektaklių, muzikos grupių/atlikėjų TOP 3.
 

Mano grupė. Vaistininkė Jolita Zamaliauskienė

2020-05-22
Mūsų laida – išskirtinė, nes įstojome į Kauno medicinos institutą, o baigėme Kauno medicinos akademiją. Be to, tai buvo pirmoji laida, kurios absolventų diplomai buvo parašyti lietuvių ir anglų kalbomis (iki tol buvo rašoma lietuvių ir rusų kalbomis).
 

Specifinių vaistų, skirtų gydyti COVID-19, kol kas nėra

2020-05-22
Jau kuris laikas viešoje erdvėje, ypač socialiniuose tinkluose, galima rasti informacijos apie vaistus, esą skirtus gydyti koronaviruso sukeltą infekciją. Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT) atkreipia dėmesį, kad kol kas nėra įrodymų, patvirtinančių, jog kuris nors konkretus vaistas yra tinkamas specifiškai gydyti COVID-19 ligą. Europos vaistų agentūra (EVA) kol kas taip pat nėra patvirtinusi nei vieno vaisto minėtai ligai gydyti.
 

Geriausio GERL gydymo paieškos: įrodyti ezomeprazolo pranašumai

2020-05-22
Virškinimo organų ligos yra vienos labiausiai paplitusių, jų nesulaikomą dažnėjimą lemia daug priežasčių: ilgalaikis stresas (įtemptas gyvenimo būdas), nesveika mityba, alergija, vaistų vartojimas, infekcijos ir kt. Tarp virškinimo sistemos patologinių būklių pagal paplitimą ir klinikinę reikšmę pirmauja gastroezofaginio refliukso liga (GERL), kuriai būdingas padidėjęs ir kartais sunkiai valdomas skrandžio sekrecinis aktyvumas (hipersekrecija, acidizmas).
 

Kompleksinis raumenų ir skeleto sistemos skausmo gydymas

2020-05-18
Ūminis skausmas yra vienas dažniausių simptomų, dėl kurių skubiai kreipiamasi į gydymo įstaigą [1]. Lėtinis skausmas susižeidus ar dėl ligos taip pat yra dažna problema, turinti reikšmingą neigiamą poveikį individui ir visuomenei [2]. Tiek ūminiam, tiek lėtiniam skausmui malšinti skiriamas medikamentinis gydymas. Viena dažniausių skausmo priežasčių yra raumenų ir skeleto sistemos pažeidimas.
 

Apie naujas technologijas CD problemoms spręsti ir pacientų motyvacijai didinti

2020-05-14
Sergamumas diabetu Lietuvoje didėja, sergančiųjų skaičius nuolat auga. Nors nuo CD miršta palyginti nedidelė ligonių dalis, tačiau mirtinai pavojingos yra šios ligos komplikacijos. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) prognozuoja, kad iki 2030 metų diabetas taps septintąja dažniausia mirties priežastimi. Pastaruoju metu randasi naujų technologijų, kurios padeda geriau valdyti šią ligą. Patirtimi apie naujas mobiliąsias technologijas, skirtas cukrinio diabeto problemoms spręsti ir pacientų motyvacijai didinti paprašėme pasidalyti LSMU MA Endokrinologijos klinikos doc. dr. Joną Čeponį.
 

Dr. Rūta Petereit: „Kilogramai salotų nuo kalio ir magnio trūkumo neapsaugos“

2020-05-11
Kauno klinikų gastroenterologė Rūta Petereit gydytojams skirtoje konferencijoje skaitė pranešimą „Tiesa ir mitai. Produktų, praturtintų mikroelementais, pasirikimas ir reikšmė širdies ir kraujagyslių ligų prevencijai“. Žurnalistė Virginija Grigaliūnienė paprašė specialistės plačiau papasakoti apie mikroelementų kalio ir magnio svarbą, siekiant pagerinti sveikatą, jei sergama širdies ir kraujagyslių ligomis, ar stengiantis šių ligų išvengti.
 

Dalia Teišerskytė: „Mane išgydė Sibiro kaimelio bobulytė…“

2020-05-11
Kas nežinome Dalios Teišerskytės! Subtilaus meninio braižo, lyriškos, jautrios sielos poetė, keliolikos knygų, kelių šimtų estrados dainų tekstų autorė, aktyvi politikos veikėja, puiki sodininkė, drąsi ir pilietiška asmenybė… Tiesa, dar vienas labai svarbus faktas: gyvenanti Kaune, tačiau turbūt dėl visiems suprantamų priežasčių nemėgstanti… krepšinio! Su ponia Dalia kalbamės apie įvairiaspalvį jos gyvenimą ir, žinoma, sveikatą bei jos saugojimą…
 

Vaistų prieinamumas: sveikatos politikų džiaugsmai ir... vaistininkų rūpesčiai

2020-05-11
Dar pernai lapkritį Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) paskelbė, kad nuo 2020 metų vidurio receptinius vaistus ir kompensuojamąsias medicinos pagalbos priemones bus galima įsigyti internetu, tai esą padės padidinti konkurenciją tarp vaistinių tinklų, vadinasi, mažės vaistinės prekių kainos.
 

Tadas Labanauskas: „Būti geriausiam yra labai paprasta“

2020-05-07
Kuklumas ir subtilus atvirumas. Tokiomis žmogiškosiomis savybėmis šiaulietis Tadas Labanauskas pasižymėjo tiek egzaminuojamas Tarptautinės ekspertų komisijos narių, tiek paskelbtas Lietuvos metų vaistininko rinkimų nugalėtoju. Gerai tai ar blogai? Sunku pasakyti. Bet akivaizdu, jog Tadui šios savybės ne pakenkė, o, labai tikėtina, padėjo būti pripažintam geriausiuoju iš geriausiųjų. Jūsų dėmesiui – interviu su „Lietuvos metų vaistininkas 2019“ rinkimų Platininio medalio laimėtoju, vaistinių tinklo „Gintarinė vaistinė“ vaistininku iš Šiaulių Tadu Labanausku.
 

Biologiniai vaistai žvynelinei gydyti. Kas naujo?

2020-05-06
Naujų biologinių vaistų (BV) – monokloninių antikūnų spektras plečiasi, nuo tradicinių vaistų – TNF alfa inhibitorių pereinama prie selektyviai veikiančių žvynelinės pažeistą odą interleukinų (IL) IL17A ir IL23 inhibitorių (1 pav.) [1], kurie lemia geresnį gydymo atsaką ir turi mažiau šalutinių poveikių (1, 2 lentelė). Todėl atnaujintose Europos vidutinės ir sunkios psoriazės gydymo gairėse [2, 3, 4], kai PASI (angl. Psoriasis Area and Severity Index) rodiklis siekia daugiau nei 10 balų, o tradicinis sisteminis gydymas neveiksmingas, pirmo pasirinkimo vaistas yra monokloninis antikūnas (IL inhibitorius), kuris per IL22/IL23 kaskadą ar tiesiogiai blokuoja IL17 receptorius.
 

Prevenciškai dėl koronaviruso bus tiriami ir vaistininkai

2020-05-05
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) į darbuotojų, kurie turi būti prevenciškai tiriami dėl koronaviruso infekcijos (COVID-19), sąrašą įtraukė vaistininkus bei nustatė tvarką, kokio prioriteto tvarka vaistininkai turėtų būti tiriami.
 

Išleistas naujas žurnalo „FARMACIJA IR LAIKAS“ numeris

2020-05-04
Žurnalo prenumeratoriai jau skaito naująjį žurnalo „Farmacija ir laikas“ numerį, kuris šį kartą - dvigubas! Žurnale rasite daug informacijos apie klastingojo viruso plitimą pasaulyje ir Lietuvoje, sužinosite apie vaistų prieinamumo ypatumus šalyje, daug informacijos pateikiama apie vaistinių preparatų lygiagretų importą ir importuotojams kylančias problemas, ir t. t. Su visu žurnale spausdinamų publikacijų turiniu galite susipažinti žemiau.
 

Kvietimas asmenims, pretenduojantiems būti Europos vaistų agentūros akredituotais ekspertais

2020-05-04
Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos (toliau – VVKT) yra pasirašiusi bendradarbiavimo sutartį su Europos vaistų agentūra (toliau – EVA) ir yra atsakinga už šalies mokslinių resursų koordinavimą, vertinant ir prižiūrint vaistinių preparatų kokybę, saugumą, veiksmingumą ir farmakologinį budrumą.
 

Kompensavimo reglamentavimo įtaka Lietuvos vaistų rinkai

2020-05-03
Farmacijos specialistams skirtoje konferencijoje lektoriai ne kartą akcentavo vaistų kompensavimo reglamentavimo įtaką Lietuvos vaistų rinkai.
 

Seimas svarstys siūlymą tikslinti vaistinių darbo reglamentavimą

2020-04-27
Seimas svarstys Farmacijos įstatymo pataisas (projektas Nr. XIIIP-4571(2), kuriomis siūloma leisti vaistinėse jos darbo laiku dirbti tik ne mažiau kaip vienam vaistininko padėjėjui (farmakotechnikui), kai jo veiklą naudojantis ryšio priemonėmis, sveikatos apsaugos ministro nustatyta tvarka, prižiūri vaistininkas. Šiuo metu galiojančiame įstatyme įtvirtinta, kad vaistinės darbo laiku vaistinėje turi dirbti ne mažiau kaip vienas vaistininkas.
 

Klastingasis SŪRS-CoV-2 ir jo sukelta pandemija

2020-04-27
2019 metų pabaigoje Kinijos Uhano mieste kilęs naujasis koronavirusas SŪRS-CoV-2 greitai išplito po visą pasaulį ir sukėlė ligos COVID-19 pandemiją. COVID-19 infekcija pasireiškia karščiavimu, sausu kosuliu, dusuliu, abipusiu plaučių uždegimu. Pateikiame karantino pradžios savaičių pasaulio ir Lietuvos aktualijas.
 

Lietuvoje jau veikia beveik trys dešimtys karščiavimo klinikų

2020-04-15
Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) gautais duomenimis iš šalies savivaldybių, šiuo metu Lietuvoje veikia 27 karščiavimo klinikos, po dvi – Vilniuje ir Kaune. Su šeimos gydytojo siuntimu į karščiavimo klinikas gali kreiptis viršutinių kvėpavimo takų infekcijos simptomų turintys pacientai, čia jiems bus atliekami išsamesni tyrimai, įtariant koronavirusinę infekciją (COVID-19).
 

Kaip sumažinti antibiotikų vartojimą sergant ūminiu rinosinusitu?

2020-04-15
Antibiotikai žmonėms teikia daug naudos. Tai vieninteliai vaistai, kurie gali gydyti bakterines infekcijas, tačiau netinkamas antibiotikų vartojimas gali sukelti grėsmių. Svarbiausia grėsmė – antibiotikams atsparių bakterijų visame pasaulyje paplitimas, dėl kurio tampa sunku ir brangu gydyti infekcijas [1]. Pernelyg dažnas, neatsakingas antibiotikų vartojimas yra pagrindinis veiksnys, didinantis bakterijų atsparumą Dažna antibiotikų vartojimo priežastis – ūminės kvėpavimo takų infekcijos.
 

Atnaujinta nekompensuojamųjų vaistų, naudojamų koronavirusui gydyti, įsigijimo tvarka

2020-04-14
Karantino metu išlieka prieš mėnesį įvesti apibojimai išrašyti pacientams nekompensuojamųjų vaistų Lopinaviro/Ritonaviro, taip pat Hidroksichlorokvino, numatant vieną išimtį, kai pastarasis vaistas skiriamas tęstiniam raudonosios vilkligės gydymui.
 

Įmones ragina teikti paramą vaistais

2020-04-09
Atsižvelgiant į tai, kad ekstremaliosios situacijos metu gydant COVID-19 ligą yra padidėjęs vaistų poreikis, taip pat atsižvelgiant į tai, kad kyla vaistų tiekimo sutrikimų ir siekiant, kad asmens sveikatos priežiūros įstaigos (toliau – ASPĮ) būtų aprūpintos būtinaisiais vaistiniais preparatais, įmonės raginamos teikti paramą vaistais.
 

Lietuvos farmacijos darbuotojų profesinės sąjungos Kreipimasis

2020-04-09
Lietuvos farmacijos darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkė Lina Ganatauskienė kreipėsi į LR sveikatos apsaugos ministrą ir Lietuvos vaistinių asociaciją dėl farmacijos drbuotojų daro pripažinimo esant pavojingų veiksnių.
 

Gripo pandemija 1918 - 1920 metais

2020-04-07
1918 metais pasaulyje kilo neįtikėtino masto gripo H1N1 pandemija. Gripu persirgo apie 40 proc. pasaulio gyventojų, 3 proc. mirė. Per Pirmąjį ir Antrąjį pasaulinius karus mirė mažiau žmonių nei per 1918-1920 metų gripo pandemiją. Vienu metu žmoniją užgriuvo baisiausios nelaimės, tai pasaulinis ir pilietiniai karai, revoliucijos ir neregėtai žaibiškai plintanti gripo pandemija. Šis košmaras pakeitė pasaulį.
 

Pirmieji „Lietuviškiausios vaistažolės“ rinkimai

2020-04-06
2020 m. vasario mėn. vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ iniciavo „Lietuviškiausios vaistažolės“ rinkimus, kuriuose dalyvavo Lietuvos piliečiai, farmacijos bendruomenės atstovai. Pirmieji „Lietuviškiausios vaistažolės“ rinkimai, skirti paminėti Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo 30-metį. Šiais metais Lietuvos Respublikos Seimas pirmą kartą atkreipė dėmesį į farmacijos mokslo – farmakognozijos sritį, tai yra vaistinių augalų reikšmę ligų prevencijai ir gydymui, 2020-uosius paskelbdamas vaistininkės, etnobotanikės, Lietuvos nacionalinio kultūrinio paveldo bei tradicinės medicinos puoselėtojos ir vaistinių augalų žinovės habilituotos gamtos mokslų daktarės Eugenijos Šimkūnaitės metais. Kitas svarbus įvykis 2020 m. sausio 14 d. LR Seimas patvirtino Papildomosios ir alternatyviosios sveikatos priežiūros (PASP) įstatymą, kuris be kitų sričių apima fitoterafiją, aromoterapiją, kurortologiją, kur tyrimo objektas yra vaistiniai augalai.
 

Rekomendacijos dėl neregistruoto antivirusinio vaisto remdesiviro naudojimo vilties programose gydant COVID-19

2020-04-06
Neeiliniame virtualiame posėdyje, kuris įvyko 2020 m. balandžio 2 d., Europos vaistų agentūros (EVA) žmonėms skirtų vaistų komitetas (CHMP) pateikė rekomendacijas, kaip naudoti antivirusinį vaistą remdesivirą, gydant COVID-19 ligą, kai vaistas skiriamas per vilties programą.
 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.