Europos retomis ligomis sergančių pacientų organizacijų aljanso duomenimis, šiuo metu žinoma daugiau nei 6 tūkst. įvairių retų ligų, kaip virusinės hemoraginės karštligės, Vakarų Nilo karštligė, tuliaremija, leptospirozė, bruceliozė, raupsai, legioneliozė, listeriozė ir kt. Kai kurios iš šių retų infekcinių ligų registruojamos ir Lietuvoje.

Lietuvos naujienos

 

Farmacijos aukštajam mokslui - 235 metai! Pasveikinti trys nauji LFS Garbės nariai

2020-10-19
2020 metais švenčiamos farmacijos aukštojo mokslo Lietuvoje 235-osios metinės. Šiais metais už nuopelnus farmacijos mokslui, studijoms bei praktikai nacionaliniu ir tarptautiniu mastu Lietuvos Farmacijos Sąjungos Garbės nario vardai suteikti trims mokslininkams.
 

LRS: skiepytis vaistinėse siūloma leisti jau šiemet

2020-10-16
Seimas po pateikimo pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) siūlymui, kad jau nuo kito mėnesio išplėstinės praktikos vaistininkai galėtų pradėti teikti gyventojams sveikatos priežiūros paslaugas. Šis pakeitimas reikštų, kad pasiskiepyti nuo gripo ar kitų ligų būtų galima ir vaistinėje.
 

Lietuva gavo dar vieną pasiūlymą dėl vakcinos nuo COVID-19 įsigijimo

2020-10-14
Centralizuotą pirkimą su kitomis Europos Sąjungos (ES) šalimis vykdanti Lietuva gavo Europos Komisijos (EK) pasirašytą sutartį su farmacine kompanija „Janssen Pharmaceutica NV“ dėl vakcinos nuo koronaviruso įsigijimo. Šią savaitę Vyriausybėje bus svarstomas klausimas, ar įsigyti šią vakciną.
 

MANO TOP3. Jurga BERNATONIENĖ, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Farmacijos fakulteto profesorė

2020-10-12
KNYGOS. Eva Kiuri „Marija Kiuri“, 1989 metais išleista knyga. Man ji patiko todėl, kad labai gražiai atskleistas moters mokslininkės M. Sklodovskos-Kiuri ryžtas siekti užsibrėžtų tikslų, sumaniai įveikiant pasitaikančias kliūtis. Manau, kad įvairių nesklandumų ir nesėkmių pasitaiko kiekvieno iš mūsų kelyje, tačiau tinkamas požiūris į tai ir rastas teisingas sprendimo kelias žmogų, kaip asmenybę, jokiu būdu ne susilpnina, o sustiprina. Skaitydama šią knygą dažnai prisimindavau frazę, kad mokslas – tai horizontas: kuo labiau priartėji, tuo jis labiau nutolsta... Svarbu nesuabejoti tuo, ką darai, ir toliau siekti užsibrėžtų tikslų.
 

Simona Ramanauskaitė: „Nors vaistinėje nedirbu, pasikeitus aplinkybėms mielai į ją sugrįžčiau“

2020-10-08
Farmakotechnikos studijas Simona pasirinko neatsitiktinai – tvirtai tikėjo, kad farmacija, kaip ir medicina, – tai tos sritys, kurioms visada reikės atsakingų darbuotojų. Juk medicininė pagalba, vaistai reikalingi tiek mažam, tiek dideliam. Kartu viliojo perspektyvi ateitis, nes tokį darbą, kaip žinojo Simona, gali dirbti ne bet kas – tik licencijuoti specialistai. Vis dėlto gyvenimo kelias, baigus studijas, nuvingiavo visai kita kryptimi. Simona tuo kol kas patenkinta, tačiau netvirtina, jog, pasikeitus aplinkybėms, negrįžtų į vaistinę. Simona nuoširdžiai ir atvirai pasikalbėjo su „Farmacijos ir laiko“ žurnaliste Virginija Grigaliūniene.
 

Saulius Urbonavičius - Samas: „Reikia prisiversti... saugoti sveikatą!“

2020-10-06
Muzikantas, dainų autorius, „Lietuvos talentų“ ir „X faktoriaus“ teisėjas, Muzikos asociacijos metų apdovanojimų (MAMA) ir kitų garsiausių muzikinių projektų prodiuseris, o jei trumpai – Lietuvos pramogų pasaulyje jau ne vieną dešimtmetį ryškiai švytinti žvaigždė Saulius Urbonavičius-Samas nesiruošia pataikauti nei savo gerbėjams, nei valdžiai, nei… sau. Jis drąsiai kalba apie šiandienes sveikatos problemas ir siūlo būdus, kaip jas naikinti. Aštri, pilietiška jo pozicija – ir pastaraisiais metais suaktyvėjusių antivakserių adresu. Samas prisimena ir savo ankstesnes priklausomybes, kurios stipriai kartino gyvenimą, bet, laimė, viską pavyko įveikti. Savo dabartinę savijautą jis vertina puikiai, tačiau priduria: kad ir kokį aukštą lygį pasiekusi medicina, vis dėlto be savo pastangų, ir nemažų pastangų, to pasiekti neįmanoma…
 

Rekomendacijos užtikrinant rinkimų dalyvių saugumą

2020-10-05
Siekiant užtikrinti sklandų ir saugų rinkimų į Seimą procesą, atnaujintos rekomendacijos komisijų nariams, stebėtojams ir rinkėjams, taip pat nurodyta, kaip turėtų būti tinkamai paruošta rinkimų erdvė ir balsuojama namuose ar gydymo įstaigose. Tokias rekomendacijas parengė Sveikatos apsaugos ministerijos specialistai.
 

Paskelbė vaistų kainų skirtumus Lietuvoje ir kitose ES šalyse

2020-10-05
Reaguodama į visuomenės susidomėjimą dėl Kompensuojamų vaistų kainyno bei skirtingų vaistų kainų Lietuvoje ir kitose Europos šalyse, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) teikia informaciją apie vaistų kainų palyginimą Lietuvoje ir kitose ES šalyse. Teikiamoje informacijoje nurodyti konkrečių farmacijos kompanijų vaistai ir jų kainos Lietuvoje, juos keičiant bendriniais pavadinimais (vaistas1, vaistas 2 ir t. t.) bei referentinėse šalyse, išskiriant 10 pozicijų, kur didžiausi kainų skirtumai.
 

Tarnybai ir jos darbuotojams - padėka už darbą pandemijos metu

2020-10-01
Valstybinės vaistų kontrolės tarnybai (VVKT) ir jos darbuotojams buvo įteiktos Sveikatos apsaugos ministro (SAM) Aurelijaus Verygos padėkos už darbą ekstremaliosios situacijos ir karantino metu Lietuvoje.
 

Sergant aktyvia onkologine liga, maistui tabu nėra: svarbu valgyti ir neprarasti svorio

2020-10-01
Įvairūs leidiniai mirga antraštėmis apie produktus, kurie skatina onkologines ligas. Atsvarai – publikacijos apie medžiagas, padedančias greičiau sveikti, stabdyti vėžinius procesus. Išleista knygų, straipsnių, kurių autoriai teigia, kad pasveikti nuo vėžio padeda badavimas, maisto papildai. Tačiau ar šios žinios pagrįstos mokslo? Ar gali vėžiu sergantis žmogus pasikliauti šiais patarimais? Ar tai nebus gyvybei pavojingas eksperimentas?
 

SAM: pavesta VLK skubiai organizuoti derybas su farmacijos kompanijomis dėl vaistų kainų mažinimo

2020-09-30
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pavedė Valstybinei ligonių kasai (VLK) skubos tvarka organizuoti derybas su 10 kompanijų – Teva, Mylan Healthcare, GlaxoSmithkline, Sanofi, Pfizer, Novartis, Astra Zeneca, Novonordisk, Sandoz, Berlin Chemie.
 

Nuo spalio pirmosios – naujas kompensuojamųjų vaistų kainynas

2020-09-30
​Nuo spalio 1 dienos įsigaliosiančiame naujajame kompensuojamųjų vaistų kainyne įrašyta 2105 vaistai – septyniomis dešimtimis daugiau nei buvo iki šiol. Kainyne – 124 nauji vaistai prekiniais pavadinimais, kurių iki tol nebuvo. Svarbu ir tai, kad 47 vaistai nuo spalio nebebus išrašomi kaip kompensuojamieji, jie keičiami kitais.
 

Seime - balsavimas dėl valstybinių vaistinių. Sprendimas kol kas nepriimtas - pritrūko balsų

2020-09-29
Rugsėjo 29 dieną Seimo rytiniame posėdyje buvo planuojamas galutinis balsavimas dėl valstybinių vaistinių steigimo.
 

Dirgliosios žarnos sindromas

2020-09-28
Dirgliosios žarnos sindromas (DŽS) – liga, pažįstama dažnam šiuolaikiniam žmogui. DŽS paplitimas siekia net 10–25 procentų visos žmonijos populiacijos, t. y. kas dešimtam ar net kas ketvirtam žmogui gali pasireikšti daugiau ar mažiau varginanti šio susirgimo forma. Šis sutrikimas diagnozuojamas vis dažniau, o vieni iš labiausiai jo vystymąsi skatinančių veiksnių yra nuolatinis skubėjimas, stresas, žarnyno infekciniai susirgimai. Ligos simptomus gali sustiprinti netinkami mitybos įpročiai. DŽS sukelia ne tik nemalonius fizinius simptomus, bet ir gerokai pablogina sergančiųjų gyvenimo kokybę, riboja jų aktyvumą, sukelia psichologinius sutrikimus.
 

Ką pravartu žinoti apie pakuotės lapelį perkant vaistus?

2020-09-28
Atkreipiame dėmesį, kad pacientas, pirkdamas vaistus, privalo gauti apie juos visą reikalingą informaciją. Tokia informacija pateikiama lietuvių kalba Lietuvos ar Europos Sąjungos vaistinių preparatų registruose esančių vaistinių preparatų pakuotės lapeliuose. Pacientas turi teisę reikalauti, jog vaistininkas, parduodamas ir ne lietuvių kalba paženklintą vaisto pakuotę (išskyrus vardinius vaistinius preparatus), pateiktų pakuotės lapelį lietuvių kalba. Vaistininkas PRIVALO tai padaryti.
 

Lietuvos metų vaistininkas 2020. Rinkimai prasideda!

2020-09-25
Rugsėjo 25-ąją minint Tarptautinę vaistininko dieną žurnalas „Farmacija ir laikas“ kartu su instituciniu partneriu Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Farmacijos fakultetu paskelbė Lietuvos metų vaistininko rinkimų pradžią.
 

Tarnyboje bus diegiamas LEAN‘as

2020-09-23
Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba tobulins procesų valdymo sistemas, diegiant LEAN.
 

Ragina būti aktyvesnius pranešant apie nepageidaujamas reakcijas į vaistą

2020-09-23
Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT) stiprina rinkoje esančių vaistų saugumo stebėseną ir ragina visuomenę būti aktyvesne pranešant apie nepageidaujamas reakcijas į vaistą (ĮNR). Taip pat atkreipia dėmesį, kad ypač daug šioje srityje galėtų padėti vaistininkai, mat jie kasdien susiduria su vaistus įsigyjančiais žmonėmis, konsultuoja vaistų vartojimo klausimais. Kol kas iš vaistininkų sulaukiama itin mažai pranešimų apie ĮNR – per metus vos po keliolika. Tikimasi, kad artimiausiu metu situacija keisis iš esmės.
 

„Lietuvos metų vaistininkas 2020“ rinkimai įvyks!

2020-09-22
Šie metai šalies vaistininkams buvo kaip niekad įtempti ir darbingi – kovo viduryje paskelbus koronaviruso COVID-19 pandemiją ir griežtai apribojus ligonių vizitus į gydymo įstaigas, sunerimę gyventojai užplūdo vaistines. Farmacijos specialistai jiems tapo pirmaisiais ir dažnai vieninteliais konsultantais dėl sutrikusios sveikatos ar įtartinai pasikeitusios savijautos. Visuotinis nerimas ir įtampa buvo kiek sumažėję vasaros laikotarpiu, o rudeniop užsikrėtimų pavojinguoju virusu, vakcina prieš kurį dar tik kuriama, vėl registruojama vis daugiau.
 

Mano grupė. Prof. Nijolė Savickienė, LSMU Farmacijos fakultetas

2020-09-22
Pirmosios rugsėjo pirmosios tuomečiame Kauno medicinos institute nebeatsimenu, bet puikiai pamenu, kaip su grupės draugais susipažinau rugsėjo pradžioje išvažiavusi padirbėti į kolūkį. Mano studijų laikais studentai pirmiausia būdavo vežami į kolūkius, tik po to kibdavo į mokslus.
 

Vaistininkas Kęstutis Beržinis: „Ne tik aš dalinuosi žiniomis – sužinau daugiau nei pasakau, gaunu daugiau nei atiduodu…“

2020-09-17
„Lietuvos metų vaistininkas 2019“ rinkimuose puikiai pasirodė vaistinių tinklo „Gintarinė vaistinė“ vaistininkas iš Telšių Kęstutis Beržinis. Jam įteiktas Sidabrinis medalis. Didžiulę profesinę patirtį sukaupusiam vaistininkui žurnalo „Farmacija ir laikas“ žurnalistė Virginija Grigaliūnienė pateikė keletą klausimų.
 

Vaistininkus ragina būti aktyvesniais pranešant apie nepageidaujamas reakcijas į vaistą

2020-09-16
Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT) stiprina rinkoje esančių vaistų saugumo stebėseną ir ragina visuomenę būti aktyvesne pranešant apie nepageidaujamas reakcijas į vaistą (ĮNR). Taip pat atkreipia dėmesį, kad ypač daug šioje srityje galėtų padėti vaistininkai, mat jie kasdien susiduria su vaistus įsigyjančiais žmonėmis, konsultuoja vaistų vartojimo klausimais. Kol kas iš vaistininkų sulaukiama itin mažai pranešimų apie ĮNR – per metus vos po keliolika. Tikimasi, kad artimiausiu metu situacija keisis iš esmės.
 

Valstybinės vaistinės. Ar reikia jų Lietuvai?

2020-09-14
Birželio mėnesį Seimas ėmė forsuoti dar prieš porą metų iškeltos valstybinių vaistinių steigimo idėjos įgyvendinimą. Tiesa, šio klausimo svarstymas buvo pradėjęs strigti Seimo sveikatos reikalų komitetui nepritarus tokiems politikų siūlymams, todėl valdantieji skubiai kreipėsi į kitą komitetą, kuris tokią idėją palaikė...
 

Dėl valstybės subsidijos poilsiui skyrimo farmacijos sektoriaus darbuotojams

2020-09-11
Lietuvos farmacijos darbuotojų profesinė sąjunga socialinio tinklo paskyroje pasidalino farmacijos specialistams svarbia žinia. Siūlome susipažinti.
 

Mano TOP 3. LSMU Farmacijos fakulteto profesorė Jurga Bernatonienė

2020-09-07
Skaitytojams siūlome susipažinti su LSMU Farmacijos fakulteto profesorės Jurgos Bernatonienės favoritais - kokias ji išskiria geriausias knygas, kokie įsimintiniausi kino filmai, spektakliai, kokie maloniausi pomėgiai...
 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.