Vyriausybė pritarė alkoholio vartojimo, jo daromos ekonominės žalos sveikatai ir ūkiui stebėsenos taisyklių pakeitimams. Tokiu būdu siekiama surinkti ir visapusiškai vertinti duomenis apie alkoholio vartojimą ir jo pasekmes. Šių duomenų pagrindu bus nustatomos tikslingos prevencijos priemonės, galinčios padėti sumažinti alkoholio vartojimo mastą šalyje. Vyriausybės nutarimu įtvirtinti pakeitimai įsigalios nuo 2021 metų pradžios.

Lietuvos naujienos

 

Deksketoprofenas – dismenorėjos ir dantų skausmui malšinti

2020-01-17
Skausmas yra vienas dažniausių nusiskundimų – kasmet vienas iš 5-ių suaugusiųjų jaučia skausmą [1]. Šis nemalonus jutimas blogina gyvenimo kokybę: sutrikdo paciento darbingumą, kasdienę veiklą, nuotaiką, skatina depresijos atsiradimą [2]. Vienos dažniausių skausmo priežasčių yra dismenorėja ir dantų skausmas [3, 4].
 
 

Mano TOP. VVKT viršininkas Gytis Andrulionis

2020-01-09
Esu didelis fantastinės literatūros mėgėjas ir gerbėjas, mano vienas iš mėgiamiausių autorių yra japonų rašytojas Haruki Murakami. Perskaičiau turbūt visus jo kūrinius ir su nekantrumu laukiu kiekvienos naujos knygos, kurią jis dar parašys.
 

„Pas gydytojus išsiruošiu tik prispaudus negalavimams...“

2020-01-07
Jai buvo gal šešiolika metų, kai suvokė – gyvenimo bus tiek, kiek turės stiprybės savyje... Ir tos vidinės stiprybės ji nestokoja iki šių dienų! Nors, tikina, smarkiai įsisukusį veiklos ratą jau po truputį stabdanti...
 

Nauja peršalimo gydymo strategija

2020-01-07
Ūminė virusinė viršutinių kvėpavimo takų infekcija – labiausiai visuomenėje paplitusi peršalimo liga. Viršutinių kvėpavimo takų infekciją gali sukelti daugiau nei 200 skirtingų tipų virusų, tačiau dažniausia, daugiau kaip 50 proc. atvejų priežastis – rinoviruso sukelta infekcija.
 

P. Kunčinas: „Šiais laikais turbūt svarbiausia pagalba sveikatai – išmokti valdyti stresą...“

2020-01-02
Ekonomistas, o prieš metus ir į politikos „vandenis“ su „Lemiamo šuolio“ judėjimu ketinęs „bristi“ Paulius Kunčinas (garsaus prozininko, poeto, eseisto, dabar jau a. a. Jurgio Kunčino sūnus) puikiai žino, ką reiškia „perdegimo“ sindromas, nes pačiam jį teko išgyventi... Vis dėlto patirti nelengvi išbandymai išėjo į naudą – jaunas vyras išmoko įsiklausyti į organizmo siunčiamus pavojaus signalus ir laiku imtis reikiamų priemonių artėjančiai „krizei“ pačiu laiku užbėgti už akių...
 

SAM siekia ir toliau mažinti vaistų kainas

2019-12-30
Ministrų kabinetas pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) siūlymui numatyti naujovę, kuri leis užtikrinti, kad žmonės ir valstybė vaistus galėtų įsigyti kuo mažesnėmis kainomis. Tuo tikslu nustatyta, kad visų kompensuojamųjų vaistų kainos būtų įšaldytos ir nebegalėtų didėti.
 

Kviečiame prenumeruoti žurnalą „Farmacija ir laikas“

2019-12-28
Mieli kolegos, maloniai kviečiame užsiprenumeruoti žurnalą „Farmacija ir laikas“ ateinantiems 2020-iesiems metams.
 

VVKT informacija pareiškėjams ir registruotojams

2019-12-26
Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos informuoja, kad nuo 2020 m. sausio 1 d. teikiamų registruoti vaistinių preparatų Savitarpio pripažinimo ar Decentralizuotos procedūrų būdų pavadinimus vertins paraiškos validacijos, visos procedūros ir nacionalinės fazės metu. Teikiant pavadinimų keitimų paraiškas – keitimų procedūrų metu.
 

Kas efektyviai mažina Alzheimerio ligos atvejų skaičių?

2019-12-23
Alzheimerio liga (AL) – pirminė degeneracinė galvos smegenų liga, kuri pasireiškia didėjančia galvos smegenų atrofija su žievinių smegenų dalių funkcijų sutrikimais, ilgainiui pereinančiais į visišką silpnaprotystę. Nors manoma, kad pasaulyje sergančiųjų demencija skaičius iki 2050-ųjų patrigubės (1, 2), naujausios studijos rodo, jog kai kuriose aukštą pragyvenimo lygį turinčiose šalyse pastaraisiais 25 metais sergamumas šia liga sumažėjo, galimai dėl geresnio išsilavinimo bei labiau kontroliuojamų širdies ir kraujagyslių ligų (ŠKL) rizikos veiksnių, tokių kaip hipertenzija, cukrinis diabetas bei hipercholesterolemija (3-5). Framingham ŠKL studija parodė, kad tarp 1977 m. ir 2008 m. AL ligos rizika tarp aukštesnį išsilavinimą turinčių pacientų per dešimtmetį sumažėdavo po 20 proc. (6). Šiuo metu nėra jokio patikimo AL patogenezinio gydymo, todėl demencijos profilaktika ir simptomų pasireiškimo atitolinimas yra ypatingai svarbios pirminės sveikatos priežiūros priemonės.
 

Farmacijos įmonė „Norfachema“: sėkmę lemia lankstumas ir operatyvumas...

2019-12-20
Ne visi žinome, kad Jonavoje įsikūrusi farmacijos įmonė „Norfachema“ jau daug metų teikia specializuotas farmacijos produktų ir maisto papildų pakavimo paslaugas Lietuvos ir užsienio šalių verslo partneriams.
 

Pagalba gydant kūdikių pilvo dieglius

2019-12-20
Pilvo pūtimas yra dažnas simptomas, kuriuo skundžiasi įvairaus amžiaus ir lyties asmenys. Suaugusiems žmonėms pilvo pūtimas dažniausiai pasireiškia dėl dujų kaupimosi virškinamajame kanale, kuris atsiranda priryjant oro valgant [1, 3]. Pilvo pūtimas gali pasireikšti ir sergant uždegiminėmis žarnyno ligomis, įvairiais funkciniais žarnyno sutrikimais, inkstų akmenlige, peritonitu, sutrikus žarnyno mikroflorai, persivalgius [1, 3]. Daugiau nei 20 proc. kūdikių vargina pilvo diegliai, kurie apibūdinami sveiko kūdikio stipriu verkimu dėl nežinomos priežasties [4]. Ši būklė taip pat gali būti susijusi su pilvo pūtimu [4, 5]. Tai viena dažniausių priežasčių, dėl kurių kreipiamasi į gydytoją ankstyvuoju kūdikio gyvenimo laikotarpiu. Dažniausiai pilvo diegliai spontaniškai išnyksta 3-4 mėn. kūdikiams [4].
 

Išplėstinės praktikos vaistininkas. Kada jį sutiksime Lietuvos vaistinėje?

2019-12-13
Šalies farmacijos specialistų netolimoje ateityje laukia daug pokyčių, ir visų jų bendras tikslas – tarnystė pacientui, pacientų sveikatos gerinimas. Kaip neseniai vykusiame pasauliniame kongrese Abu Dabyje (JAE) akcentavo Tarptautinės farmacijos federacijos (FIP) vadovai, paciento ir vaistininko bendravimas paremtas trimis pamatiniais tikslais, kurių siekia abi pusės. Tai efektyvumas, saugumas ir ligų prevencija. Tokius tikslus įgyvendinti vaistininkams visų pirma padėtų galimybė teikti papildomas paslaugas. Būtent apie teisės aktų, įtvirtinančių išplėstinės praktikos vaistininko pareigybes, šiandien kalba ir Sveikatos apsaugos ministerija, ir gydytojų bei farmacijos specialistų bendruomenės.
 

Išskirtinis interviu su FIP prezidentu Dominyku Džordanu apie vaistininkystės ateitį ir laukiančius iššūkius

2019-12-10
Labai užimtoje darbotvarkėje pasaulinio kongreso metu FIP prezidentas Dominykas Džordanas (Dominique Jordan) rado galimybę atsakyti į žurnalo „Farmacija ir laikas“ vyriausiosios redaktorės prof. Loretos Kubilienės klausimus apie vaistininkystės ateitį.
 

Kokių vaistų nepamiršti vykstant atostogų?

2019-12-06
Ant nosies – didžiausios ir bene labiausiai laukiamos šventės metuose. Pasitikdami kalėdinį laikotarpį, nemažai žmonių sau pasidovanoja ypatingą dovaną – atostogas. O jas leidžia nebūtinai namie, sėdėdami prie šventinio stalo. Su šeima, o kartais ir būriu draugų, baigiantis gruodžiui dauguma vyksta atostogauti į užsienį: tiek į kalnus slidinėti, tiek į tolimus šiltus kraštus mėgautis saule. Kokių vaistų derėtų nepamiršti vykstant ilsėtis?
 

Lietuvos metų vaistininkas 2019. Susipažinkite - šalies vaistininkų elitas!

2019-12-06
2019 metų rugsėjo 25-ąją minint Tarptautinę vaistininko dieną farmacijos specialistams skirtas žurnalas „Farmacija ir laikas“ kartu su Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Farmacijos fakultetu(FF) antrus metus iš eilės paskelbė tradiciniu tampantį konkursą – geriausių Lietuvos metų vaistininkų rinkimus.
 

Bus apdovanoti „Lietuvos metų vaistininkas 2019“ nugalėtojai

2019-12-03
Šio penktadienio vakarą sužinosite, kokius Lietuvos vaistininkus Tarptautinė ekspertų komisija pripažino šių metų laureatais - iškilmingoje aplinkoje Kauno rotušėje bus apdovanoti visų šių metų finalinio etapo dalyviai (jų buvo dvidešimt), ir iš šio gražaus būrio išrinkti Sidabrinio, Auksinio ir Platininio medalių laimėtojai. Iškilmingame renginyje dalyvaus daug garbių svečių - Kardinolas JE Sigitas Tamkevičius, SAM, VVKT vadovai, LSMU bei žurnalo „Farmacija ir laikas“ atstovai.
 

SAM ir toliau sieks, kad visi pacientai gautų vaistus pigiau

2019-11-27
Sveikatos apsaugos ministras, Seimo narys Aurelijus Veryga ir kiti Seimo nariai, reaguodami į Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo (LVAT) sprendimą, kuriame pasisakyta dėl vaisto „pirmojo paskyrimo“ tvarkos, užregistravo teisės aktų projektus. Jais siūloma, kad dabar ministro įsakymu nustatyta tvarka būtų įteisinta įstatymuose ir toliau tiek valstybė, tiek mūsų šalies pacientai reikiamus vaistus galėtų įsigyti mažesnėmis kainomis.
 

Kodėl svarbu pranešti apie nepageidaujamas reakcijas į vaistą...

2019-11-27
Atkreipkite dėmesį į tai, kaip jaučiatės, jei vienu metu vartojate kelis vaistus ir įtariate nepageidaujamą reakciją į vaistą. Būtinai praneškite apie tai.
 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.