HI informacija: pernai šalyje mirė 38 281 žmogus – 1293 asmenimis mažiau nei 2018 m. Pagrindinės Lietuvos gyventojų mirties priežastys – kraujotakos sistemos ligos, piktybiniai navikai ir išorinės priežastys. 2019 m. jos sudarė 81,9 proc. visų mirties priežasčių. Nuo kraujotakos sistemos ligų mirė daugiau kaip pusė, t. y. 54,6 proc. mirusiųjų, nuo piktybinių navikų – 21 proc., o dėl išorinių priežasčių – 6,3 proc.

Lietuvos naujienos

 

Tyrimas: Lietuvoje daugiausia suvartojama kardiologinių vaistų

2020-08-07
Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis pernai, kaip ir ankstesniais metais, daugiausia buvo kompensuota širdies ir kraujagyslių sistemą veikiančių vaistų, rodo ligonių kasų atlikta analizė. Toliau eina virškinimo traktą, metabolizmą bei nervų sistemas veikiantys preparatai.
 

Laura Gedgaudaitė: „Viską, ko pasigedau vaistinėje, atradau vargonuose ir kūrybinėje veikloje“

2020-08-06
Iš Klaipėdos kilusi ir po studijų vėl čion sugrįžusi Laura Gedgaudaitė – profesionali vaistininkė, bet su farmacija jau senokai neturi nieko bendra. Na, gal ne visai taip – vaistinėje teikiančios farmacines paslaugas jos nepamatysi, tačiau universitete įgytos medicininės žinios labai praverčia šiandienėje kūrybinėje veikloje, rašant ir redaguojant straipsnius žurnalui „Diabeto IQ“, kuris skirtas cukriniu diabetu sergantiems žmonėms. Na, o pagrindinė, svarbiausia veikla, kuria Laura šiandien užsiima – vargonavimas. Muzikos mokyklą gimtajame mieste baigusi Laura neįsivaizdavo savęs muzikuojančios, bet gyvenimas pakoregavo savaip, ir šiandien ji jau gali didžiuotis ne vienu profesionalaus muzikanto kvalifikaciją liudijančiu diplomu, plačia koncertų geografija, prestižiniais apdovanojimais…
 

Gydytoja pulmonologė Elena Bernotienė – apie inhaliatoriaus svarbą, gydant lėtinę obstrukcinę plaučių ligą

2020-08-05
Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Pulmonologijos ir alergologijos centro gydytojos Elenos Bernotienės paprašėme papasakoti apie inhaliatoriaus svarbą gydant sergančiuosius lėtine obstrukcine plaučių liga (LOPL). Lėtinė obstrukcinė plaučių liga (LOPL) – tai liga, kuriai būdingi simptomai yra kosulys, skrepliavimas ir (ar) dusulys bei nuolatinė bronchų obstrukcija, susidaranti dėl kvėpavimo takų ir (ar) plaučių pažeidimo, kurį dažniausiai sukelia įkvepiamos kenksmingos dalelės ar dujos. Tai smulkiųjų kvėpavimo takų liga, nes kliniškai reikšmingi pakitimai bronchų medyje vyksta smulkiųjų bronchų lygmenyje. Tai lėtinė liga, kuria sergama visą likusį gyvenimą. Tokių ligonių medikamentinio gydymo pagrindas – įkvepiamieji ilgai veikiantys bronchus plečiantys vaistai. Jie sušvelnina ligos simptomus, pagerina paciento funkcinę būklę, padeda išvengti ligos paūmėjimų. Ne mažiau svarbu negu vaisto formuluotė yra inhaliatorius, nuo jo savybių gali priklausyti, ar vaistas sėkmingai pasieks smulkiuosius kvėpavimo takus. Netinkamas pacientui inhaliatorius arba bloga inhaliatoriaus naudojimo technika gali lemti menką vaisto terapinį poveikį arba jo nebuvimą, didesnę vaisto depoziciją burnaryklėje ir sisteminį vaisto poveikį ir (ar) vietinius šalutinius vaisto poveikius.
 

Supaprastinus registraciją vaistai rinką pasieks greičiau

2020-07-20
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pasirašė įsakymą, įteisinantį greitesnę vaistų registravimo tvarką. Tai reiškia, kad nuo šiol nauji vaistai rinką pasieks greičiau. Iki šiol jų registracija užtrukdavo maždaug metus.
 

Ambroksolis – vienas iš medikamentų COVID-19 sukeltam kosuliui gydyti?

2020-07-16
Nuo šių metų pradžios Lietuvoje ir visame pasaulyje stebimas naujojo koronaviruso, vadinamo sunkaus ūminio respiracinio sindromo koronavirusu 2 (SŪRS-CoV-2), sukeltos koronaviruso ligos 2019 (COVID-19) protrūkis [1, 2]. Kadangi tai naujas virusas, jo sukeliamos infekcijos profilaktikai ir gydymui kol kas nėra skiepų ar specifinio antivirusinio vaisto [2]. Nors tiriamas daugelio įvairių preparatų, naudojamų kitoms ligoms gydyti, poveikis COVID-19, tačiau šiuo metu nėra nė vienos įrodymais pagrįstos rekomendacijos [2].
 

Ar nosies plovimas saugo nuo virusinių infekcijų

2020-07-16
Ūminės viršutinių kvėpavimo takų infekcijos (ŪVKTI) – nevienalytė tiek etiologijos, tiek ligos lokalizacijos požiūriu ligų grupė, kuriai priklauso gripas, paragripas, adenovirusinė, rinovirusinė, respiracinė sincitinė, koronavirusinė ir kitos infekcijos. ŪVKTI yra labiausiai paplitusios infekcinės ligos pasaulyje [1].
 

Ligonių kasos: vaistinėms privalomų vaistų sąrašas padidėjo trigubai

2020-07-15
​Liepos pradžioje įsigaliojęs vaistinėse būtinų turėti kompensuojamųjų vaistų sąrašas sudaro visas sąlygas, kad Lietuvos gyventojai už geriausią kainą galėtų įsigyti dažniausiai vartojamų vaistų. Sąraše – daugiau kaip 200 pavadinimų iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo kompensuojamų vaistų.
 

Pakeista Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos struktūra

2020-07-13
Nuo 2020 metų liepos 7 dienos Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT) savo veiklą tęsia dirbdama pagal naują struktūrą, kuri buvo patvirtinta Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos įsakymu.
 

„Vaistininkas turi būti ir ligų bei vaistų žinovas, ir gyvenimo guru, ir psichologas“

2020-07-13
Tarp pernykščių Lietuvos metų vaistininko rinkimų nugalėtojų – ir kaunietė, vaistinių tinkle „Camelia“ dirbanti vaistininkė Irena Tamulienė. Ji tarptautinės komisijos sprendimu buvo pripažinta viena iš finalinio etapo nugalėtojų ir iškilmingoje šventėje, vykusioje Kauno rotušėje, apdovanota sidabro medaliu bei diplomu. Žurnalistė Virginija Grigaliūnienė pateikė Irenai Tamulienei keletą klausimų.
 

Planuoja įsigyti antivirusinio vaisto remdesiviro

2020-07-08
Lietuva planuoja įsigyti antivirusinio vaisto remdesiviro, skirto koronaviruso infekcijai (COVID-19 ligai) gydyti. Dalis suplanuoto vaisto kiekio bus perkama centralizuotai, t. y. kartu su kitomis Europos Sąjungos (ES) valstybėmis, kitą dalį Lietuva įsigys individualiai. Mūsų šalies poreikis yra daugiau nei 2,4 tūkst. ampulių remdesiviro, šiuo metu yra siekiama įsigyti kiek daugiau nei 700 ampulių.
 

Aptarta siūlomų kompensuoti vaistinių preparatų nauja paraiškų vertinimo tvarka

2020-07-07
VVKT su siūlomų kompensuoti vaistinių preparatų paraiškas teikiančiomis įmonėmis aptarė aktualius klausimus, susijusius su nauja paraiškų vertinimo ir pateikimo tvarka. Susitikimas sulaukė didelio susidomėjimo – į jį gyvai atvyko arba virtualiai prisijungė apie 50 Pareiškėjų.
 

Apie Farmacijos įstatymo pataisas dėl vaistininko darbo vaistinėje nuotoliniu būdu

2020-07-03
Balandžio pabaigoje Sveikatos reikalų komiteto narys Antanas Matulas Seimui pateikė Farmacijos įstatymo 35 str. pakeitimo projektą, kuriuo siūloma leisti vaistinėje jos darbo laiku dirbti ne mažiau kaip vienam vaistininko padėjėjui (farmakotechnikui), kuomet jo veiklą, naudojantis ryšio priemonėmis, sveikatos apsaugos ministro nustatyta tvarka prižiūri vaistininkas. Dabar galiojančiame įstatyme įtvirtinta, kad nuo kitų metų, tai yra 2021 metų sausio 1 dienos, vaistinės darbo laiku turi dirbti ne mažiau kaip vienas vaistininkas. Toks siūlymas sukėlė karštas diskusijas ne tik Seime, bet ir šalies farmacijos specialistų bendruomenėje.
 

VDU botanikos sode – seminaras habil. dr. Eugenijos Šimkūnaitės mokslinei veiklai atminti

2020-07-01
Liepos 1 dieną Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sodo Vaistinių ir prieskoninių augalų mokslo sektoriaus laboratorijoje įvyko tradicinės 26-osios tarptautinės mokslinės konferencijos „Žmogaus ir gamtos sauga 2020“ respublikinis mokslinis – praktinis seminaras apie mokslo žinių sklaidą, vaistinių augalų tyrimus ir racionalų jų panaudojimą, skirtas mokslininkės habil dr. Eugenijos Šimkūnaitės mokslinei, edukacinei, šviečiamajai ir gamtosauginei veiklai atminti.
 

Nuo liepos 1 dienos įsigalioja naujas kainynas

2020-06-26
Nuo liepos 1 dienos įsigaliosiančiame naujajame kompensuojamųjų vaistų kainyne įrašyta per 2 tūkst. vaistų, beveik 100 jų – nauji prekiniai pavadinimai. Tai kraujo krešėjimą, širdies ir kraujagyslių, nervų sistemas veikiantys, taip pat antinavikiniai vaistai.
 

Svarbi informacija apie vaistą deksametazoną

2020-06-19
Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT) informuoja, kad britų mokslininkai apibendrino klinikinio tyrimo „Recovery“, kurio metu buvo vertinami įvairūs galimi COVID-19 ligos gydymo būdai, duomenis. Tyrimo metu buvo vertinamas ir koronavirusinės infekcijos gydymo efektyvumas deksametazonu. Paaiškėjo, kad šis vaistas itin veiksmingas gydant sunkia koronavirusinės infekcijos forma sergančius pacientus.
 

Kai kurie senjorai kompensuojamųjų vaistų galės įsigyti nemokamai

2020-06-19
Nuo liepos 1 d. mažas pajamas gaunantys, sunkiai besiverčiantys senjorai ir turintieji negalią kompensuojamuosius vaistus ir jiems reikiamas medicinos pagalbos priemones (MPP) gaus nemokėdami priemokų. Tai reiškia, kad, nepriklausomai nuo vaisto kainos, t. y. nesvarbu, ar anksčiau už vaistą tekdavo primokėti kelis eurus, nuo liepos 1-osios, įsigydami kompensuojamuosius vaistus, šie žmonės nebeturės primokėti nė kiek.
 

Otrinazil. Vienas purškalas - trejopas poveikis

2020-06-18
Atkimškite nosį ir pagreitinkite gleivinės gijimą: didelis privalumas Jūsų pacientų gyvenimo kokybei! Otrinazil purškalas turi trejopą poveikį: atkemša nosį, pagreitina gijimą, drėkina nosies gleivinę. Ir tai dar ne viskas!
 

Išmintingasis vaistų sąrašas

2020-06-12
Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija kartu su Valstybine vaistų kontrolės tarnyba, Valstybine ligonių kasa ir teritorinėmis ligonių kasomis, Higienos institutu, Vilniaus ir Lietuvos sveikatos mokslų universitetais (projekto partneriai), įgyvendina 2014–2020 metų Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos 8 prioriteto „Socialinės įtraukties didinimas ir kova su skurdu“ įgyvendinimo priemonės Nr. 08.4.2-ESFA-V-613 „Sveiko senėjimo skatinimo iniciatyvos“ projektą „Išmintingasis vaistų sąrašas“ (Nr. 08.4.2-ESFA-V-613-01-0001) (toliau – Projektas). Projektas yra finansuojamas Europos socialinio fondo lėšomis.
 

Paracetamolis ir NVNU skausmui malšinti: naproksenas

2020-06-11
2018 m. išleista metodinė priemonė „Paracetamolis ir nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo ūminiam ir lėtiniam skausmui“ (1) – pirmoji Lietuvoje svarbi gydytojo darbo stalo knyga, padedanti racionaliai skirti labiausiai paplitusius medikamentus. Analgetikų vartojimo tendencijos Lietuvoje yra panašios kaip ir kitose Baltijos šalyse, bet iš esmės skiriasi nuo kitų Europos valstybių. Netinkamas, neracionalus analgetikų ir nesteroidinių vaistų nuo uždegimo (NVNU) vartojimas gali būti dažna hospitalizacijų dėl nepageidaujamų šalutinių vaistų poveikių ir didesnių sveikatos priežiūros išlaidų priežastis. Šiame rašinyje trumpai apžvelgsime leidinyje pateiktas rekomendacijas ir kokią vietą jose užima naproksenas.
 

Garbingas apdovanojimas - VDU profesorei Onai Ragažinskienei. Sveikiname!

2020-06-09
Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro įsakymu nusipelniusio Lietuvos sveikatos apsaugos darbuotojo vardas suteiktas keturiems garsiems Lietuvos mokslininkams, tarp jų ir Vytauto Didžiojo universiteto profesorei Onai Ragažinskienei. Ji taip pat apdovanota nusipelniusio Lietuvos sveikatos darbuotojo garbės ženklu.
 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.