Higienos instituto Sveikatos informacijos centras išleido leidinį „Lietuvos sveikatos statistika 2018/Health Statistics of Lithuania 2018“ Jame pateikiami praėjusių metų pagrindiniai Lietuvos sveikatos statistikos rodikliai, pavaizduoti lentelėse ir diagramose, bei trumpas gyventojų sveikatos rodiklių apibendrinimas lietuvių ir anglų kalbomis.

Lietuvos naujienos

 

Diklofenako įtaka širdies ir kraujagyslių ligų išsivystymui

2019-11-19
Nesteroidinių vaistų nuo uždegimo (NVNU) sukeliami nepageidaujami reiškiniai yra viena iš pagrindinių gydymą ribojančių problemų gydant visų amžiaus grupių pacientus [1]. Nors dažniausiai NVNU vartojimas yra siejamas su virškinimo sistemos šalutiniais reiškiniais, ilgamečiai klinikiniai tyrimai rodo, kad jų sukeliami su širdies ir kraujagyslių sistema susiję šalutiniai reiškiniai yra tokie pat svarbūs bei potencialiai pavojingi. Vyresni pacientai, neretai, jau serga įvairiomis nustatytomis ŠKL, todėl prieš pradedant vartoti naują vaistą, naudos-žalos santykis turėtų būti ypač atsakingai įvertintas. Tradicinis ir dažniausiai vartojamas NVNU – diklofenakas – turi panašų selektyvumą ciklo-oksigenazei-2 (COX-2), kaip ir selektyvieji COX-2 inhibitoriai [2], tačiau jo sukeliama ŠKL rizika, lyginant su kitais NVNU, randomizuotuose klinikiniuose tyrimuose dar niekada nebuvo tyrinėta [3]. Šiuo metu diklofenakas yra dažniausiai vartojamas NVNU pasaulyje, todėl supratimas apie jo vartojimo ir ŠKL išsivystymo ryšį yra ypatingai svarbus [4].
 

Vaistų ir medicinos pagalbos priemonių bus galima įsigyti internetu

2019-11-13
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) atnaujino nuotolinės prekybos tvarką, pagal kurią receptinius vaistus ir kompensuojamąsias medicinos pagalbos priemones (MPP) pacientai galės įsigyti internetu. Neišvykdami iš namų pacientai galės matyti visų vaistinių pasiūlymus, gauti vaistininko konsultaciją bei užsisakyti ir apmokėti pasirinktus vaistus ir MPP.
 

VVKT atsakymas dėl maisto papildų vartojimo

2019-11-12
Mūsų skaitytojai teiravosi, ar tam tikri maisto papildai yra notifikuoti, ar galima tikėtis teigiamo poveikio sveikatai, vartojant nurodytus maisto papildus, kurių galima įsigyti internetinėse parduotuvėse. Šiuos klausimus persiuntėme VMVT atstovams ir gavome jų atsakymą.
 

Apie papildomas paslaugas vaistinėse ir... kas farmacijos specialistams už jas mokėtų?

2019-11-12
Pastaruoju metu vis garsiau kalbama, kad šalies vaistinėse dirbantys farmacijos specialistai, kaip ir daugelio pasaulio šalių vaistinėse, klientams galėtų teikti daugiau ir įvairesnių farmacinių paslaugų, nes tai padėtų gyventojams racionaliau vartoti gydytojo paskirtus ar vaistininko rekomenduotus vaistus, įvertinti jų suderinamumą su kitais vartojamais vaistiniais preparatais, pagal vaistinėje atliktų tyrimų rezultatus spręsti apie paciento sveikatos būklę, jos pokyčius ir t. t.
 

Sieks, kad visi pacientai gautų reikiamus vaistus

2019-10-25
Reaguodama į Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo (LVAT) sprendimą, kuriame teismas pasisakė dėl vaisto „pirmojo paskyrimo“ bei kompensuojamųjų vaistų įrašymo į kainyną tvarkos, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) artimiausiu metu ketina parengti atitinkamus teisės aktų projektus, leisiančius išpildyti teismo nutarties reikalavimus. Tad ir toliau bus siekiama, kad visi mūsų šalies pacientai, ypač sergantys sunkiomis ligomis, galėtų gauti reikiamus vaistus.
 

Kompensuojamųjų vaistų kainyne - nauji generiniai vaistai

2019-10-03
Nuo spalio 1 dienos įsigaliojo naujasis Kompensuojamųjų vaistų kainynas. Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) specialistų teigimu, medikamentų prieinamumas nuolat gerėja. Taip pat gerokai mažėja kompensuojamųjų vaistų priemokos.
 

Draudžia tiekti rinkai kai kuriuos vaistus, kurių sudėtyje yra veikliosios medžiagos ranitidino

2019-09-24
Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT) priėmė sprendimą uždrausti tiekti rinkai vaistus, kurių sudėtyje yra veikliosios medžiagos ranitidino hidrochlorido. Toks sprendimas priimtas dėl to, kad šioje veikliojoje medžiagoje buvo rasta priemaišos N-nitrozodimetilamino (NDMA).
 

Žinomas Lietuvos farmakologas atgulė Romainių kapinėse

2019-09-23
Rudens pradžioje į Amžinybę iškeliavo žinomas Lietuvos farmakologas, gydytojas, chrestomatinių farmakologijos knygų bendraautorius, dėjęs pamatus atkurtos nepriklausomos Lietuvos sveikatos sistemai, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Vytautas Budnikas. Ne viena šalies gydytojų ir vaistininkų karta mokėsi iš jo su kolegomis parašytų farmakologijos vadovėlių, klausė dalykiškų paskaitų, bendravo konferencijose ir pasitarimuose. Plačiajai visuomenei V. Budnikas žinomas iš populiarių knygų ir straipsnių žiniasklaidoje apie vaistus, jų racionalų vartojimą ir saugų gydymą susirgus.
 

Šiemet vėl bus renkami geriausi metų vaistininkai

2019-09-23
Rugsėjo 25- ąją minint Tarptautinę vaistininko dieną Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Farmacijos fakultetas kartu su farmacijos specialistams skirto žurnalo „Farmacija ir laikas“ redakcija skelbia „Lietuvos metų vaistininkas 2019“ konkurso pradžią. Šiai progai pažymėti organizuojama konferencija, kuri vyks LSMU Farmacijos fakultete.
 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.