Dėmesio, reikšmingas pokytis vežėjams ir kitiems, išvykstantiems iš Lietuvos: pakeistas pranešimo apie išvykimą terminas – nelieka nuostatos informuoti NVSC sužinojus apie išvykimą iš šalies ne vėliau kaip prieš 24 val. iki išvykimo. Šie pakeitimai įsigaliojo nuo 2021 m. kovo 1 d.

2021 – ųjų metų vaistinis augalas – didžioji dilgėlė

2021-02-17

Prof. dr. habil. Ona Ragažinskienė

Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sodo Mokslo skyriaus Vaistinių ir prieskoninių augalų mokslo sektoriaus vedėja

 

Puoselėjant senasias vaistažolininkystės tradicijas, supažindinant visuomenę su vaistinių augalų įvairove, jos gausinimu ir racionaliu vartojimu vaistinių tinklas „Eurovaistinė “iniciavo antruosius „ Vaistinis augalas 2021“rinkimus. Šis renginys skirtas Vasario 16 – osios – Lietuvos Valstybės atkūrimo šventę progai. Iš 66 vaistinių augalų sąrašo 2021 išrinktas vaistinis augalas – didžioji dilgėlė (Urtica dioica L.).

Šių tradicinių rinkimų tikslas – atkreipti visuomenę dėmėsį į vaistinių augalų pažinimo svarbą, jų racionalų praktinį naudojimą įvairiose srityse. Supažindinti su augalinių vaistinių preparatų ne tik gydomosiomis savybėmis, bet ir kontraindikacijomis bei nepageidaujamais poveikiais. Prieš pradedant gydymo kursą, rekomenduoja pasitarti su gydytoju arba vaistininku – tai licencijuoti medicinos ir sveikatos mokslų krypties specialistai aktyviai teikiantys profesionalią informaciją. Rekomenduojama šias žinias įsisavinti iš mokslo leidinių recenzuojamų – monografijų, knygų bei specializuotų žurnalų.

Jau antri metai Lietuvos Respublikos Seimas atkreipė dėmesį į farmacijos mokslo – farmakognozijos sritį, tai yra vaistinių augalų reikšmę ligų prevencijai ir gydymui. 2021-ieji paskelbti sveikos gyvensenos, farmakognozijos ir botanikos mokslo pradininko Lietuvoje – Jurgio Ambraziejaus Pabrėžos metais, minint šio mokslininko 250–ąsias gimimo metines. Pažymėtina, kad 2021 m. sausio 1 d. įsigaliojo Papildomosios ir alternatyviosios sveikatos priežiūros (PASP) įstatymas, kuris be kitų sričių pagrindžia sveiką gyvenseną, fiterapiją, aromoterapiją, kur tyrimo objektas yra vaistiniai augalai.

2021 metais vaistinis augalo rinkimus organizavo vaistinių tinklo „Eurovaistinė“ komunikacijos direktorė Laura Bielskė. Rinkimuose dalyvavo vaistinių augalų rinkimo komisija, sudaryta iš šalies universitetų ir farmacijos kompanijų mokslininkų bei specialistų: Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugai nusipelniusios darbuotojos, Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sodo Mokslo skyriaus Vaistinių ir prieskoninių augalų mokslo sektoriaus vedėjos prof. dr. habil. Onos Ragažinskienės, Endobiogenikos ir integralios fiziologijos asociacijos prezidentės, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Farmacijos fakulteto prof. dr. habil. Nijolės Savickienės,  doc. dr. Tauro Antano Meko Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Lietuvos medicinos ir farmacijos muziejaus direktoriaus, vaistinių tinklo Eurovaistinės“ vaistininkės Kristinos Staivės.

Komisijos nariai įvertino farmacijos bendruomenės 2021 metų vaistinio augalo rinkimo rezultatus pagal vertinimo kriterijus:

  • Pirmasis kriterijus – Lietuvoje paplitę ir auginami, visuomenei gerai žinomi ir dažnai vartojami perspektyvūs vaistiniai augalai.
  • Antras kriterijus – kokybiška, saugi ir veiksminga vaistinė augalinė žaliava bei iš jos pagaminti preparatai ir jų poveikis žmogaus organizmui, pagrįstas moksliniais tyrimais.

Į finalą pateko šeši vaistiniai augalai: mažalapė liepa, didžioji dilgėlė, vaistinė ramunė, plačialapis gyslotis, kartusis kietis, valgomasis česnakas.

2021 metais pripažintas prioritetas vaistiniam augalui – didžioji dilgėlė.

Didžioji dilgėlė (Urtica dioica L.) – tai dilgėlinių (Urticaceae Juss.) šeimos daugiametis, žolinis vaistinis, vitamininis, maistinis, dažinis, pluoštinis augalas. Vaistinei augalinei žaliavai naudojamas visas augalas: tiek antžeminė (žolė / lapai / sėklos), tiek požeminė ( šaknys) dalys.

Dilgėlių lapai nuo senų laikų naudojami Europos medicinoje, jų preparatai įtraukti į Pasaulio sveikato organizacijos monografijas, Europos ir Vokietijos farmakopėjąs.

Europos vaistų agentūros augalinių vaistinių preparatų komiteto (EMA HMPC) parengtoje Europos Bendrijos vaistinės augalinės žaliavos monografijoje nurodomos dilgelių lapų preparatų terapinės indikacijos:  šlapimo kiekiui padidinti, siekiant išvalyti šlapimo takus, kaip papildoma priemonė gydant lengvus šlapimo takų sutikimus; sąnarių skausmo malšinimui; odos pleiskanojimo gydymui.

Mokslinėje literatūroje aprašomi veiksmingi dilgėlių lapų ir šaknų su kitais vaistiniais augalais kompleksiniai preparatai naudojami, gydant prostatos hiperplaziją.

Dilgėlių lapų preparatų uždegimą slopinantis poveikis siejamas su kavos-obuolių rūgštimi, kuri veikia granulocitų, leukotrienų, prostaglandinų sintezės mechanizmus. Didžiųjų dilgėlių šaknų nuoviras arba etanolinė ištrauka (tinktūra) vartojama išoriškai apsaugo galvos odą ir gerina plaukų struktūrą.

Pažymėtina, kad dilgėlių preparatai turi kontraindikacijas (negalima vartoti esant padidėjusiam kraujo krešėjimui) ir nepageidaujamus poveikius (vartojant didesniais kiekiais ir ilgesnį laiką, galimi skrandžio ir žarnyno negalavimai).

 

© 2006 Visos teisės saugomos.