Apie farmakoterapiją skausmo medicinoje, sąnarių ir minkštųjų audinių skausmo gydymą

2021-10-28

Farmacijos specialistams lyderiams skirtoje respublikinėje konferencijoje „Lyderystės iššūkiai – pirma kelionė: kaip tampama lyderiais“ fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytoja Gintarė Vaitkienė (Vilnius) skaitė pranešimą tema „Farmakoterapija skausmo medicinoje. Sąnarių ir minkštųjų audinių skausmas“. Žurnalo „Farmacija ir laikas“ aktualijų redaktorė Virginija Grigaliūnienė paprašė gerbiamą gydytoją atsakyti į klausimus apie skausmo gydymą.

Gerbiama gydytoja, papasakokite, kur dirbate ir kokių negalavimų turintys pacientai į jus kreipiasi dažniausiai?

Aš esu fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytoja. Dirbu ne stacionare, o klinikoje. Dažniausiai į mane konsultacijos kreipiasi pacientai, kuriems ką nors skauda, ir bene dažniausiai jie skundžiasi skausmu, juntamu judamojo atramos aparato sistemoje. Dar tiksliau galiu įvardyti, kad pacientai dažniausiai skundžiasi nugaros skausmu. Savo pranešime papasakojau vaistininkams, kaip po karantino keitėsi mūsų pacientai. Galbūt tą patį yra pastebėję ir vaistininkai... Taigi anksčiau pacientai daugiausia skųsdavosi, kad skauda nugaros juosmeninę dalį, o štai dabar dažniausiai išgirstu, kad juos vargina stuburo kaklinės dalies skausmai. 

Kaip manote, kas lėmė tokius pacientų skundų pokyčius? 

Viena iš priežasčių, ir turbūt viena svarbiausių, yra neergonomiška kūno padėtis, neergonomiška darbo vieta. Kai paklausiu savo paciento, ar pandeminiu laikotarpiu jis dirbo ar dirba namuose, dažniausiai išgirstu teigiamą atsakymą. Ir kai pasiteirauju, kokia dabartinė jo darbo vieta, sužinau, kad dirba... gulėdamas lovoje, sėdėdamas ant kėdės virtuvėje, kartais – ant aukštos baro kėdės, ant taburetės ir panašiai. Tai viena priežastis. Antra priežastis, lėmusi net ir naujo termino atsiradimą – vadinamasis žinučių kaklas (angl. text neck), kai nuolat esame pasilenkę. O trečiąja priežastimi įvardyčiau emocijas ir stresą. Pakanka pasižiūrėti, kaip atrodo žmonės, kurie ateina į vaistinę, – lygiai taip, kaip ir ateinantieji pas gydytoją. Jie yra tarsi susukti, susispaudę, įsitempę. 

Ir turbūt didžiausia juos varginanti bėda – skausmas?

Plačiau skaitykite žurnale FARMACIJA IR LAIKAS, 2021 m. nr. 5

 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.