Klausos negalią turintiems žmonėms pradedami kompensuoti funkcionalesni bei modernesni klausos aparatai. Šiam tikslui pustrečio karto didinamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis kompensuojamų klausos aparatų bazinės kainos, o priemonei įgyvendinti skirta 850 tūkst. eurų.

Žinomas Lietuvos farmakologas atgulė Romainių kapinėse

2019-09-23

Rudens pradžioje į Amžinybę iškeliavo žinomas Lietuvos farmakologas, gydytojas, chrestomatinių farmakologijos knygų bendraautorius, dėjęs pamatus atkurtos nepriklausomos Lietuvos sveikatos sistemai, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Vytautas Budnikas. Ne viena šalies gydytojų ir vaistininkų karta mokėsi iš jo su kolegomis parašytų farmakologijos vadovėlių, klausė dalykiškų paskaitų, bendravo konferencijose ir pasitarimuose. Plačiajai visuomenei V.  Budnikas žinomas iš populiarių knygų ir straipsnių žiniasklaidoje apie vaistus, jų racionalų vartojimą ir saugų gydymą susirgus.

Profesoriui likimas lėmė darbuotis prie atkurtos nepriklausomos Lietuvos sveikatos priežiūros sistemos statybos pamatų: plačios erudicijos, didelę įvairiapusės profesinės ir mokslinės veiklos patirtį turintis profesionalas buvo pakviestas kurti svarbiausią šalies vaistų politikos instituciją – Valstybinę vaistų kontrolės tarnybą (VVKT) prie Sveikatos apsaugos ministerijos, kuriai įnirtingos konkurencinės rinkos apyaušriu vadovavo beveik dešimtmetį, iki 2002 m. Šių eilučių autoriui profesorius V.Budnikas yra prasitaręs, kad tuo metu sulaukdavęs nedviprasmiškų pasiūlymų priimti palankius sprendimus vienai ar kitai interesų grupei, žinoma, „ne už ačiū“. Būta ir grasinimų susidoroti. „Bet, žinote, mane ne taip lengva įbauginti“, - tąsyk šypsodamasis sakė profesorius.   

V.Budnikas Kauno medicinos universiteto Gydomąjį fakultetą baigė 1966 metais. Toji absolventų laida Lietuvai davė nemažai žinomų žmonių, tarp jų - sveikatos apsaugos ministras Antanas Vinkus,  buvęs Kauno medicinos universiteto rektorius prof. Vilius Grabauskas, plejada išgarsėjusių akademinio luomo atstovų, profesorių, šalies sveikatos priežiūros įstaigų vadovų, gydytojų klinicistų.

V.Budnikas gimė 1943 metais Vilniuje, politiškai „sudėtingoje“ šeimoje: vienas tėvo brolių Florijonas tarpukariu buvo baigęs policijos mokyklą, dirbo nuovadoje, baigiantis karui išėjo partizanauti, žuvo 1945 metais kartu su žmona Valentina, kitas dėdė Jeronimas su šeima buvo ištremtas į Rusijos šiaurę. Vytauto tėvas Albertas sovietmečiu daug metų dirbo Kauno Vilijampolės bažnyčioje zakristijonu. Beje, Albertas buvo gimęs 1918 metais vasario 16 dieną, todėl gimtadienius švęsdavo santūriai, prie nuleistų užuolaidų, kad linksmybės nepatrauktų nereikalingų žvilgsnių. Vis dėlto vieną sykį tokia konspiracija neišgelbėjo. Vytauto pusbrolis, praeityje garsus Kauno Žalgirio krepšininkas, buvęs Kauno meras Gediminas Budnikas prisimena: „Tai buvo kokiais 1961 metais. Vasario 16 dieną, kaip įprasta, šventėme dėdės Alberto gimtadienį jų namuose. Tik šįkart gal kažkaip labiau įsilinksminome, atsipalaidavome, garsiau ėmėme dainuoti... Staiga girdime: durų skambutis! Apsidžiaugėme, galvojam, gal koks pavėlavęs svečias atėjo. Atidarom duris – stovi milicininkas,  tais laikais tokius vadinome “rajoniniais“. Klausia mūsų: ką čia švenčiate?  Sakom – dėdės gimtadienį. Netiki: parodykit pasą. Atnešam pasą – įdėmiai pavarto, mato, kad iš tikrųjų dėdės gimtadienis. Sako: na, gerai, švęskite, tik tyliau...“

G.Budnikas sako, kad Vytautas buvęs labai šiltas, jautrus žmogus, turėjo gerą balsą. Visa giminė jį gerbė ir mėgo, ypač juo didžiavosi  tėvas Albertas, visada švelniai Vytukėliu vadino. Vytautas niekuomet neatsisakydavo nė vienam padėti, ypač sunegalavus, kai reikėdavo kokios nors medicininės pagalbos. Vytautas turėjo daug draugų, dirbančių įvairiose medicinos srityse – bendramokslių, kolegų, patarpininkaudavo, kai reikėdavo konsultacijos ar kokio gydymo.

Pusbrolis Gediminas išskiria tris didžiausias Vytauto gyvenimo vertybes ir aistras: tai šeima, atsidavimas darbui ir žvejyba. Anot Gedimino, Vytautas labai mylėjo vaikus, o jį mylėjo moterys. Pirmosios santuokos, deja, jam nepavyko išsaugoti, bet su vaikais iš abiejų santuokų visą gyvenimą palaikė artimus ryšius, visais rūpinosi, padėjo.

Nuo jaunumės sportavo, buvo geras plaukikas, kaip ir visi kauniečiai, mėgo krepšinį. Tais laikais patekti i Sporto Halę, kai žaisdavo „Žalgiris“, nebuvo lengva, bilietus liaudis išgraibstydavo prieš kelias savaites iki rungtynių. Gediminas sako pasinaudodavęs „tarnybine padėtimi“, ne sykį pusbroliui padėjęs patekti į rungtynes Halėje, pilnoje saugumiečių...

Vytautas visą gyvenimą buvęs didelis Lietuvos patriotas, ne sykį jam siūlę stoti į komunistų partiją, bet vis atsisakydavęs. Būdamas partiniu gal būtų dar greičiau karjerą padaręs, bet kompromisai su sąžine jo nesuviliojo.

Vienas paskutiniųjų klasikinės lietuviškosios farmakologijos mohikanų prof. Vytautas Budnikas amžinojo poilsio atgulė Kauno Romainių kapinėse.

 

emedicina.lt informacija

Nuotraukose - prof. V. Budnikas su artimaisiais

 

 

 

Nuotraukų galerija

 

© 2006 Visos teisės saugomos.