Mano TOP 3. Kristina Ramanauskienė, LSMU Farmacijos fakulteto profesorė

2021-09-06

Knygos

1. Prieš įvardydama tris man labiausiai patikusias knygas, noriu pasakyti, jog vienas svarbiausių kriterijų renkantis knygą (jei kalbame apie grožinę literatūrą) – ryškus, savitas akcentas. Tokį turi vienos populiariausių Norvegijos rašytojų Herbjørg Wassmo parašytas romanas „Dinos knyga“. Jame vaizduojama, kaip moterį veikia vaikystės įvykiai, kaip tam tikri įvykiai seka ją visą gyvenimą, patvirtina jau žinomus dalykus – kad vaikystės potyriai turi įtakos žmogaus gyvenimui. Romano herojė pateikiama kaip šalta, atšiauri moteris, tačiau akcentuojama ir jos tvirtybė. Labai subtilūs dalykai atskleidžiami švelniai skambant violončelės muzikai. Kartu tai kūrinys su iškirtiniais gamtos aprašymais. Mano nuomone, tai ta knyga, kurią verta visiems perskaityti. Apskritai, visos šios rašytojos knygos nepamirštamos – sukelia daug minčių, pamąstymų. 

2. Iš patariamųjų, psichologinių knygų išskirčiau „Ačiū Dievui, pirmadienis“. Tai Marko Greene‘o parašyta gerai nuteikianti, lengvai skaitoma knyga, kuri leidžia į darbą, į darbo aplinką, į santykį su darbu pažvelgti ne iš ekonominės, o iš dvasinės pusės. Tai knyga, kuri kiekvienam būtų labai naudinga! Juk reikia vertinti kiekvieną darbą ne tik tuo aspektu, kiek dirbdamas užsidirbsi pinigų, kiek gausi pelno, bet ir kokią gerovę bendrąja prasme darbas teikia visuomenei. Be to, labai svarbu ir tai, koks kiekvieno mūsų indėlis – nuo paprasto darbuotojo iki direktoriaus. Knyga padeda suprasti, kad visi esame reikalingi, svarbūs, ne tik vadovai. Ši knyga labai aktuali ir tuo, kad moko tam tikrus iššūkius, nemalonias ir, atrodo, neteisingas situacijas priimti kaip Dievo dovaną, atrasti gerus dalykus: nes bet kokia situacija, bet kokia patirtis gali duoti ką nors gero ir skatina eiti į priekį. 

3. Man labai patinka istorinio turinio knygos. Jose aprašomi įvykiai galbūt neatspindi tikrosios istorijos, bet yra ja paremti, turi tam tikrų sąsajų su praeitimi. Esu įsiminusi ne vieną užsienio rašytojo istorinį kūrinį, tačiau šį kartą prioritetą atiduosiu nacionaliniam romanui. Tai Kristinos Sabaliauskaitės „Silva Rerum“. Šis solidus kūrinys kartu atspindi ir aukštą pačios rašytojos erudiciją. Sužavėjo neįprastas, išskirtinis knygos turinio pateikimas, kur vaizduojama XIX amžiaus antrosios pusės Vilniaus miestas, Norvaišų šeimos gyvenimas, to laikmečio aktualijos. Autorė taikliai susikoncentruoja į herojų likimų aprašymą, pateikia jį be dialogo, be tiesioginės kalbos! Tai išties netradicinis romanas. Ši knyga įsiminė ir tuo, kad leido labai gerai pajausti to laikmečio Lietuvos miestelėnų gyvenimą, kasdienybę, buitį. 

Plačiau skaitykite žurnale FARMACIJA IR LAIKAS, 2021 m. nr. 4

 

© 2006 Visos teisės saugomos.