Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC), remiantis Europos ligų prevencijos ir kontrolės (ELPKC) centro duomenimis, informuoja, kad Prancūzijoje (Var departamente, Hyères mieste) užregistruotas vietinis Zikos virusinės infekcijos atvejis. Siekiant išsiaiškinti užsikrėtimo aplinkybes šiuo metu šalyje vykdomi detalesni tyrimai.

Nutraceutikai – inovatyvūs produktai efektyviai dislipidemijų kontrolei

2019-05-15

Širdies ir kraujagyslių ligos (ŠKL) yra dažniausia mirčių ir neįgalumo priežastis daugumoje pasaulio valstybių. Aterosklerozės sukeltos ŠKL yra pagrindinė pirmalaikės mirties priežastis pasaulyje. ŠKL serga tiek vyrai, tiek moterys; iš visų jaunesnių nei 75 metų amžiaus pacientų mirčių priežasčių Europoje 42 proc. moterų ir 38 proc. vyrų miršta nuo ŠKL. Pastarųjų atsiradimą ir progresavimą lemia šiandien suskaičiuojami 25 ŠKL rizikos veiksniai, tarp kurių turbūt svarbiausi trys: dislipidemija, rūkymas ir padidėjęs arterinis kraujo spaudimas. Įrodyta, kad bet koks mažo tankio lipoproteinų cholesterolio (MTL-Ch) padidėjimas aukščiau rekomenduojamų tikslinių reikšmių yra susijęs su ŠKL rizikos padidėjimu.

 

Dislipidemija yra vienas svarbiausių ŠKL rizikos veiksnių, nes nuo jos prasideda degeneraciniai kraujagyslių procesai. Progresuojant dislipidemijai ir kitiems rizikos veiksniams, ryškėja endotelio disfunkcija, sienelės pažeidimai, kol galiausiai ištinka kardiovaskulinis įvykis.

Dislipidemija veikia agresyviau, jei kartu yra kitų rizikos veiksnių – arterinė hipertenzija, cukrinis diabetas, rūkymas. Veikdami kompleksiškai, ŠKL rizikos veiksniai dar skatina MTL skverbimąsi į endotelį ir oksidaciją. Iš pradžių tai sukelia arterijos sienelės sustandėjimą, o vėliau pradeda formuotis aterominė plokštelė.

Endotelyje nusėdęs MTL cholesterolis oksiduojamas. Oksiduotą MTL įsiurbia makrofagai, kurie utilizuoja lipoproteinus, bet negali visiškai jų eliminuoti, todėl MTL pradeda kauptis po endoteliu, pamažu formuojasi aterolipidinė plokštelė. Arterinė hipertenzija dar paspartina aterotrombozės procesus, nes, mechaniškai veikdama, didina kraujagyslių sienelių impregnaciją lipidais ir trikdo endotelio veiklą.

Ant disfunkciško endotelio greičiau formuojasi krešuliai – trombai, sparčiau progresuoja aterosklerozė. Abu šie patofiziologiškai glaudžiai susiję procesai vadinami aterotromboze.

 

Progresuojanti aterotrombozė praeina keletą raidos etapų:

  • aterotrombozės formavimasis (lipidinė šerdis);
  • stabili plokštelė;
  • nestabili plokštelė ir trombozės pradžia;
  • trombozės progresavimas: susiformavęs didesnis trombas;
  • arterijos užsikimšimas ir kardiovaskulinis įvykis.

 

Širdies ir kraujagyslių ligų rizikos įvertinimo svarba

Kiekvienam vyrui, sulaukusiam 40 m., o moterims – 50 metų, net neturint jokių nusiskundimų, rekomenduojama įvertinti ŠKL išsivystymo riziką. Tai svarbu dėl to, jog dauguma didžiųjų ŠKL rizikos veiksnių yra nebylūs, tačiau jų buvimas jau pasižymi neigiamu poveikiu širdies ir kraujagyslių sistemai. Viena populiariausių ŠKL vertinimo skaičiuoklių – SCORE skaičiuoklė, vertinanti paciento riziką mirti nuo ŠKL per artimiausius 10 metų Atranka padeda atpažinti jau esančias besimptomes ligas arba neišaiškintą padidėjusią riziką niekuo nesiskundžiantiems pacientams; ji gali būti atliekama pagal galimybes (pvz., kai pacientas atvyksta pasikonsultuoti dėl kokios nors kitos, nesusijusios priežasties) arba sistemingai (visos populiacijos patikra, kaip atrankos programa arba tam tikros žmonių grupės, pvz., turinčios teigiamą ŠKL šeiminę anamnezę arba šeiminę hiperlipidemiją).

Labai svarbu pabrėžti, kad SCORE skaičiuoklė naudojama pirminei prevencijai (sveikiems žmonėms). Jos nėra naudojamos pacientams, jau sergantiems ryškia ŠKL arba priskiriamiems labai didelės arba didelės rizikos grupei (pacientui jau diagnozuota ŠKL arba jis serga cukriniu diabetu, inkstų funkcijos nepakankamumu, arba esant ryškiam ŠKL rizikos veiksniui), kurios mažinimui jau skiriamas adekvatus medikamentinis gydymas.

Plačiau apie tai skaitykite „Farmacija ir laikas“ 2019 Nr. 1

 

 

© 2006 Visos teisės saugomos.