Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC), remiantis Europos ligų prevencijos ir kontrolės (ELPKC) centro duomenimis, informuoja, kad Prancūzijoje (Var departamente, Hyères mieste) užregistruotas vietinis Zikos virusinės infekcijos atvejis. Siekiant išsiaiškinti užsikrėtimo aplinkybes šiuo metu šalyje vykdomi detalesni tyrimai.

Probiotikai - viduriavimo, sukelto chemoterapijos ir spindulinio gydymo, prevencijai ir gydymui

2019-05-13

Onkologinės ligos išlieka antra dažniausia mirties priežastis Vakaruose. Šių ligų gydymui yra taikoma chemoterapija ir spindulinis gydymas. Šie gydymo būdai dažnai sukelia nepageidaujamus reiškinius, dėl kurių reikia keisti dozes ar procedūrų dažnį. Vienas nepageidaujamų reiškinių, susijusių su onkologinių ligų gydymu, yra virškinamojo trakto pažeidimas, kuris dažnai pasireiškia viduriavimu.

 

Bet kurio laipsnio viduriavimas pasireiškia 30–87 proc. gydomų chemoterapija pacientų ir 20–49 proc. pacientų, kuriems taikomas spindulinis gydymas dubens srityje. Sunkaus laipsnio, gyvybei pavojingo viduriavimo dažnis tarp pacientų, gydomų kompleksiniu gydymu chemoterapija ir spinduline terapija, yra 20–40 proc. Viduriavimas turi neigiamą įtaką pacientų gyvenimo kokybei, gydymo režimui ir, sunkiais atvejais, sukelia grėsmę gyvybei. Viduriavimas skiriant gydymą chemoterapija ir spinduline terapija vystosi dėl įvairių mechanizmų.

Pilvo ir dubens srities spindulinė terapija skatina liaukinio audinio apoptozę, reaktyvių deguonies rūšių (ROS) kaupimąsi, mikrovaskulinę sklerozę ir audinių išemiją. Sumažėjęs ląstelių ir liaukų skaičius, mikrovaskuliniai pažeidimai blogina virškinamojo trakto funkciją, ypač sumažindami absorbcijos plotą. Dėl to vystosi viduriavimas. Iš pradžių pasireiškia ūmus enteritas, kuris laipsniškai vystosi į lėtinę virškinamojo trakto atrofiją. Lėtinis riebalų, angliavandenių, baltymų ir elektrolitų absorbcijos sutrikimas sukelia ne tik viduriavimą ir malabsorbciją, bet ir visišką žarnyno mikrofloros disbalansą.

Chemoterapijos toksiškumas virškinamajam traktui yra labai dažnas. Pati dažniausia šio pažeidimo klinikinė išraiška yra viduriavimas. Greitai besidalijantys enterocitai yra tiesiogiai paveikiamai citotoksiniu poveikiu pasižyminčių chemoterapinių vaistų, dėl to vystosi epitelio ląstelių apoptozė, morfometriniai pokyčiai ir galiausiai plonosios žarnos gleivinės hipoplastinė atrofija. Visi šie pokyčiai sukelia sekrecinį ir osmosinį viduriavimą.

Iki 50 proc. pacientų, gydomų tirozino kinazės inhibitoriais, išsivysto viduriavimas. Tai vyksta dėl epidermio augimo faktoriaus receptorių (EGFR) signalinio kelio slopinimo – dėl to žarnyno epitelyje padidėja chloridų sekrecija. Dėl elektrinio potencialo natrio jonai yra traukiami į žarnyno spindį kartu su vandeniu. Dėl to vystosi sekrecinis viduriavimas.

Manoma, kad tinkama mityba ir probiotikai galėtų sumažinti ar palengvinti viduriavimą onkologinėmis ligomis sergantiems pacientams, kuriems yra skiriamas gydymas chemoterapija ir spinduline terapija. Žinoma, kad probiotikai atkuria normalią žarnyno mikroflorą skiriant antibiotikus. Be to, jie pagerina mikroorganizmų balansą ir virškinamojo trakto imuninę funkciją.

Keliama prielaida, kad žarnyno mikrofloros disbalansas skatina onkologinių ligų, ypač virškinamojo trakto, vystymąsi. Tai vyksta dėl toksinių metabolitų, kurie sukelia lėtinį uždegimą, produkcijos bei genotoksinių medžiagų, kurios įsiterpia į ląstelės ciklo kontrolę ir tiesiogiai pažeidžia DNR, biosintezės.

 

Laktobacilos

Vieni iš probiotikų yra laktobakterijos. Laktobacilos yra plačiai pasklidusios aplinkoje. Jos randamos vandenyje, augaluose, dirvožemyje. Laktobacilos yra aptinkamos ir burnos gleivinėje, virškinamajame trakte ir moterų lytiniuose takuose.

Lactobacillus rhamnosus GG (LGG) yra vienas pirmųjų probiotikų, kurio reikšmė tyrinėta sergant onkologinėmis ligomis. LGG yra atsparus skrandžio rūgščiai ir tulžies druskoms ir efektyviai prisitvirtina prie virškinamojo trakto gleivinės. Šių mikroorganizmų poveikis imuninei sistemai yra aiškinamas įvairių citokinų (pvz., TNF-alfa, IL-1b, IL-6, IL-10, IL-12, IFN-g) stimuliacija. Be to, LGG gamina baltymą p40, kuris gali sumažinti uždegimo reakciją ir žarnyno epitelinių ląstelių apoptozę. LGG apoptozę slopina ir kitais mechanizmais, pavyzdžiui, ciklooksigenazės-2 moduliacija.

LGG pasižymi ir uždegimą slopinančiu poveikiu. Tyrimai su gyvūnais rodo, kad LGG vartojimas gali sumažinti storosios žarnos vėžį dėl žarnyno mikrobiotos moduliacijos ir uždegimą skatinančių molekulių slopinimo.

Plačiau apie tai skaitykite „Farmacija ir laikas“ 2019 Nr. 1

 

 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.