„Širdies ir kraujagyslių ligos niekur nedingo – jas tik užgožė pandemijos baimė“

2021-09-09

Šiandien COVID-19 liga tarsi į antrą planą nustūmė likusias sveikatos priežiūros problemas, ypač lėtinių neinfekcinių ligų valdymą. Širdies ir kraujagyslių ligos (ŠKL) ir pandemijos metu išlieka bene pačios aktualiausios. Ekspertams susirūpinimą kelia tai, kad šiuo laikotarpiu galimai nediagnozuojama daug naujų besimptomių širdies ir kraujagyslių ligų atvejų, blogai valdomi širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksniai. Tai ypač aktualu dabar, kai žmonės daug mažiau juda, pablogėjo jų psichinė sveikata, sumažėjo prevencinių programų aktyvumas. Apie visas šias aktualijas ir būtinybę tinkamai koreguoti ankstyvąjį širdies ir kraujagyslių pasireiškimą kalbamės su šeimos gydytoju Jonu Kasčiu.

 

Pasaulį apėmęs didelis nerimas dėl COVID-19 pandemijos. Ir tai natūralu: kasdien sužinome gąsdinančių faktų apie dešimtis ar šimtus tūkstančių koronavirusu užsikrėtusių žmonių, tūkstančius mirusių, reanimuojamų ir sunkiai pasiligojusių. Atrodo, nebeliko kitų aktualių sveikatos temų ir rūpesčių?

 

Visuomenės susirūpinimas pasauline COVID-19 pandemija išties suprantamas ir pagrįstas, bet tai nereiškia, kad nebeliko kitų ligų ir grėsmių sveikatai. Jos tik šiek tiek atsitraukė į antrą planą, nublanko pandemijos išgąsčio fone. Žmonių gyvybes kaip ir anksčiau be atvangos šienauja širdies ir kraujagyslių ligos, aterosklerozė, vėžys, insultas ir daugelis kitų lėtinių progresuojančių ligų. Tiesa, jų tiesioginis ryšys su liūdnomis pasekmėmis ne toks akivaizdus ir artimas kaip COVID-19. Praeina dešimtys metų, kol širdies kraujagyslių aterosklerozė tylomis progresuodama išvirsta į kliniškai simptominę išeminę širdies ligą ir komplikuojasi kraujagyslių katastrofomis, netgi mirtinomis – miokardo infarktu, aritmijomis, širdies nepakankamumu. Koronavirusu užsikrėtęs žmogus per kelias valandas gali pasijusti labai blogai ir patekti į reanimaciją ar netgi blogiau... 

 

Ar širdies ir kraujagyslių ligos išlieka didžiausia visuomenės sveikatos problema?

Plačiau skaitykite žurnale FARMACIJA IR LAIKAS, 2021 m. nr. 3

 

© 2006 Visos teisės saugomos.