ULAC: toksoplazmozė – žmonių ir gyvūnų parazitinė liga, kurią sukelia parazitiniai pirmuonys – toksoplazmos, kuriomis dauguma susirgusiųjų užsikrečia valgydami nepakankamai termiškai (iki 60°C temperatūros) apdorotą ar žalią mėsą, dalis – maistui vartodami užkrėstą vandenį, nevirintą pieną, valgydami neplautas daržoves, vaisius, uogas, per užterštas rankas ar kitus daiktus.

Kaip pasirinkti efektyvią ir greitą farmakoterapiją

2021-04-20

Skausmas – vienas dažniausių daugelio ligų ir traumų simptomų. Pats savaime jis nėra liga, bet signalizuoja, kad mūsų organizmui kažkas negerai, kad kūnas serga, yra pažeistas arba sutriko jo funkcijos. Skausmas – vienintelis simptomas, nemalonus jutimas, kuriam nėra biologinės adaptacijos, tai yra prie skausmo neįmanoma priprasti, prisitaikyti, jo pamiršti.

Pagal tarptautinių ekspertų apibrėžimą daugiau kaip 3 mėnesius be pertraukos arba 6 mėnesius su pertraukomis trunkantis skausmas vadinamas lėtiniu, o trumpesnis – ūminiu. Epidemiologiniai tyrimai rodo, jog kas penktas–dešimtas Europos gyventojas jaučia lėtinį skausmą, kurio gydymas daug sudėtingesnis ir mažiau veiksmingas negu ūminio skausmo. Todėl labai svarbu veiksmingai slopinti vos prasidėjusį ūminį skausmą, kol jis neužsitęsė ir nevirto lėtiniu.

Dažniausios skausmo priežastys: sąnarių ir raumenų ligos, infekcijos, traumos, piktybiniai navikai. Kartais skausmas būna susijęs su depresija ar nerimu, stresu, nemaloniais išgyvenimais, toks vadinamas psichogeniniu skausmu.

Skausmo gydymas

Skausmą ypač sunkiai pakelia vaikai: jie darosi nerimastingi, irzlūs, verkia, netenka apetito, neužmiega. Todėl labai svarbu skausmą numalšinti kuo greičiau ir veiksmingai, tai yra visiškai. Gydymas parenkamas atsižvelgus į skausmo priežastį (trauma, infekcija ar kt.), trukmę, intensyvumą. Jei tik galima, visada reikėtų stengtis pašalinti skausmą sukėlusią priežastį.

Nestiprus nesunkių traumų sukeltas skausmas gali būti gydomas vietiniais skausmą malšinančiais vaistais (pavyzdžiui, tepalais), ramybe, šaldomaisiais kompresais.

Medikamentinis gydymas

Įvairios kilmės nestiprus ir vidutinio stiprumo skausmas dažniausiai gydomas analgetikais ir nesteroidiniais vaistais nuo uždegimo. Analgetikai (geriausiai iš jų žinomas yra paracetamolis, kai kuriose šalyse vadinamas acetaminofenu) mažina skausmą ir karščiavimą, bet nedaro įtakos uždegimui, todėl yra neveiksmingi esant audinių patinimui, paraudimui, be to, atsargiau skirtini kepenų ligomis sergantiems pacientams.

Kitos grupės vaistai, nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo, veiksmingai mažina ne tik skausmą, bet ir uždegimą, padidėjusią kūno temperatūrą, todėl yra vieni populiariausių ir plačiausiai vartojamų vaistų pasaulyje. Ilgiau jų vartojant gali būti dirginamas virškinimo traktas, atsirasti rėmuo, pilvo skausmas ar net skrandžio ar žarnyno opų (jų dažnai nediagnozuoja), bet trumpalaikis vartojimas dažniausiai esti gerai toleruojamas.

Plačiau skaitykite žurnale FARMACIJA IR LAIKAS  2021 m. Nr. 1

 

© 2006 Visos teisės saugomos.