Tikslios kosulio diagnostikos ir gydymo svarba

2021-11-22

Kosulys yra spontaninis apsauginis organizmo refleksas, kylantis dėl kvėpavimo takų dirginimo. Kosint oras ir smulkios mikrodalelės dideliu greičiu pašalinami iš plaučių ir kvėpavimo takų, todėl retai pasitaikantis, nevarginantis kosulys yra normali organizmo būklė. Tačiau ilgalaikis, užsitęsęs kosulys ar kosulys, pasireiškiantis kartu su kitais simptomais, tokiais kaip dusulys, padidėjęs gleivių išsiskyrimas ar gleivės su kraujo priemaišomis, gali būti rimtesnės kvėpavimo takų ligos požymis. Sveiko žmogaus organizme kvėpavimo takų ir plaučių gleivinė gamina šiek tiek gleivių, kurios drėkina kvėpavimo takus ir padengia juos plonu apsauginiu sluoksniu, saugančiu nuo įvairių aplinkos dirgiklių ir mikroorganizmų. Retkarčiais pasireiškiantis kosulys padeda mobilizuoti išskiriamas gleives ir taip pašalinti įkvėptus kenksmingus mikrobus bei aplinkos daleles [1].

 

Kosulys, trunkantis trumpiau nei du mėnesius, laikomas ūminiu. Pagrindinės šio tipo kosulio priežastys yra šios:

-    viršutinių kvėpavimo takų infekcijos – nosies ir gerklės infekcinės ligos yra dažniausios ūmiai pasireiškiančio kosulio priežastys. Dažniausiai jos yra susijusios su kartu atsiradusiu karščiavimu, gerklės skausmu ir sloga. Beveik visais atvejais šias ligas – peršalimą, laringitą, gripą – sukelia virusai. 

-    šienligė (alerginis rinitas) – gana dažnai pasitaikanti alerginė būklė, pasireiškianti į peršalimą panašiais simptomais. Alerginiu rinitu sergantys pacientai skundžiasi kosuliu, čiauduliu, sloga.

-    įvairūs aplinkos dirgikliai – įkvėpus tam tikros rūšies medžiagų garų ar dūmų gali atsirasti ūminis kvėpavimo takų uždegimas ir kosulys. 

-    apatinių kvėpavimo takų infekcijos – tai gana rimtos virusinės ar bakterinės kilmės infekcijos, dažniausiai sukeliančios giluminį, drėgną, užsitęsusį kosulį ir karščiavimą. Infekcija gali pažeisti kvėpavimo takus ir sukelti bronchitą arba patekti į plaučių audinį ir sukelti pneumoniją. 

-    plaučių embolija – tai potencialiai gyvybei pavojinga būklė: kraujo krešulys, dažniausiai atkeliavęs iš kojų giliųjų venų, patenka į plaučių kraujagysles ir sukelia staigų dusulį, neretai ir sausą kosulį. 

Plačiau skaitykite žurnale FARMACIJA IR LAIKAS, 2021 m. nr. 5

 

© 2006 Visos teisės saugomos.