Dėmesio, reikšmingas pokytis vežėjams ir kitiems, išvykstantiems iš Lietuvos: pakeistas pranešimo apie išvykimą terminas – nelieka nuostatos informuoti NVSC sužinojus apie išvykimą iš šalies ne vėliau kaip prieš 24 val. iki išvykimo. Šie pakeitimai įsigaliojo nuo 2021 m. kovo 1 d.

Deksketoprofeno efektyvumas malšinant skausmą po ortopedinių operacijų

2021-02-22

Nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU) yra pagrindiniai malšinant pooperacinį skausmą [1]. Esant vidutinio stiprumo ar stipriam skausmui po chirurginės intervencijos, rekomenduojama NVNU skirti kartu su opioidais. Tyrimai rodo: kuo greičiau paskyrus NVNU po operacijos, mažėja skausmo balas, opioidų poreikis ir su šiais vaistais susiję nepageidaujami reiškiniai [1].

 

Įvadas

Vienas iš NVNU – deksketoprofeno trometamolis yra laikomas pirmos eilės skausmą malšinančiu vaistu dėl efektyvumo ir ne kartą įrodytos greitos veikimo pradžios [1]. Deksketoprofeno trometamolis yra S-(+)-2-(3-benzoilfenil) propiono rūgšties trometamino druska [2]. Šis vaistas slopina ciklooksigenazę, dėl to sumažėja prostaglandinų sintezė. Slopinant ciklooksigenzę, stabdoma arachidono rūgšties sintezė į ciklinius endoperoksidus, PGG2 ir PGH2, iš kurių susidaro prostaglandinai PGE1, PGE2, PGF2 ir PGD2, prostaciklinas PGI2 ir tromboksanai (TxA2 ir TxB2) [2]. Prostaglandinų sintezės slopinimas gali mažinti ir uždegimo mediatorių kininų aktyvumą [2].

Deksketoprofeno trometamolis yra kelių farmacinių formų – tabletės, granulės geriamajam tirpalui, geriamasis tirpalas paketėlyje bei injekcinis ar infuzinis tirpalas.

Išgėrus deksketoprofeno trometamolio tabletę, maksimali koncentracija (Cmax) žmogaus organizme pasiekiama po 30 min. (tarp 15 ir 60 min.) [2, 3]. Deksketoprofeno trometamolio geriamasis tirpalas greitai absorbuojamas, Cmax kraujo plazmoje išgėrus tirpalo pasiekiama po 0,25–0,33 valandos [2, 3]. Beveik visas (99,2 proc.) išgerto deksketoprofeno trometamolio kiekis jungiasi su plazmos baltymais, pusinės eliminacijos laikas – 1–3 val. [3]. Tyrimų duomenimis, analgezinis deksketoprofeno trometamolio poveikis pasireiškia taip greitai kaip ir švirkščiamo į raumenis (1 pav.).

 

Plačiau skaitykite žurnale „Farmacija ir laikas“ 2020 m. Nr.8–9.

 

 

© 2006 Visos teisės saugomos.