Gerontologijos ir geriatrijos aktualijos 2010/1

TURINYS

Pranešimų tezės

Bendruomenėje gyvenančių senyvų žmonių mitybos būklė
Pagyvenusių moterų gyvenimo kokybė ir šlapimo nelaikymas
Elektrolitų pusiausvyros sutrikimai vyresniame amžiuje: hipokalemija
Sergančiųjų širdies nepakankamumu priežiūra
Plaučių arterijos tromboembolijos diagnostika ir gydymas
Delyro įvertinimas ir profilaktika
Pagyvenusių žmonių dalyvavimas klinikiniuose tyrimuose: Europos specialistų požiūris
Naujas požiūris į demencijos rizikos veiksnius
Teisiniai demencijos aspektai
Pagyvenusio amžiaus žmonių rizika gyventi ilgalaikės globos institucijose
Artimieji rezultatai po šlaunikaulio kaklelio lūžių gydymo Kauno medicinos universiteto klinikų patirtis

Pulmonologija

Plaučių arterinės tromboembolijos gydymas ir antrinė profilaktika

Neurologija

Galvos svaigimas (vertigo): priežastys, diagnostika bei gydymas
Angiotenzino receptorių blokatoriai: ar jie apsaugo vyresnio amžiaus pacientus nuo demencijos ir Alcheimerio ligos
5 min. konsultacija: Alcheimerio liga
Nauja viltis: Alcheimerio ligos galima išvengti

Gerontologija

Šlapimo nelaikymas – senstančios populiacijos iššūkis visuomenei
Senėjanti visuomenė: ateities iššūkiai

Endokrinologija

Cukrinio diabeto gydymo taikinys – glikemija po valgio

Psichiatrija

Geriatrinės depresijos gydymas paroksetinu
Senyvo amžiaus žmonių delyras siejamas su mirtimi ir kitais blogos prognozės veiksniais

Kardiologija

Kalcio kanalų blokatoriai ir širdies ir kraujagyslių ligų komplikacijų profilaktika: klinikinių tyrimų patirtis
5 min. konsultacija: krūtinės angina

Slauga

Vyresnio amžiaus pacientų stacionarinio gydymo baigtys
Technologijų pritaikymas pagyvenusių žmonių savarankiškumui palaikyti
Demencija ir mitybos sutrikimai

Paliatyvioji medicina

Eutanazija – etiška ar ne: religijų požiūris

Vyresnio amžiaus pacientų stacionarinio gydymo baigtys

Visuomenės senėjimas darosi vis aktualesnis dėl ilgėjančios gyvenimo trukmės ir augančio pagyvenusio bei senyvo amžiaus žmonių skaičiaus. Vakarų šalys jau seniai pajautė visuomenės senėjimo procesus ir sėkmingai kūrė pagyvenusio amžiaus žmonių sveikatos priežiūros ir socialinių paslaugų sistemas. Bendradarbiaudami su Europos šalių ir pasaulio partneriais, galime dalytis patirtimi vyresnio amžiaus žmonių profilaktikos, sveikatos priežiūros bei socialinės pagalbos klausimais.

Kalcio kanalų blokatoriai ir širdies ir kraujagyslių ligų komplikacijų profilaktika – klinikinių tyrimų patirtis

Arterinė hipertenzija yra dažna vyresnių nei 60 metų asmenų liga. Kartu su vyresniu amžiumi arterinė hipertenzija yra stipriausias širdies ir kraujagyslių bei tikslinių organų pažeidimų ir jų sąlygojamo sergamumo ir mirtingumo prognozės veiksnys. Arterinė hipertenzija didina širdies ligų ir insultų – pirmosios ir trečiosios tiek vyrų, tiek moterų mirtingumo priežasčių riziką.

Senyvo amžiaus žmonių delyras siejamas su mirtimi ir kitais blogos prognozės veiksniais

Remiantis atlikta metaanalize, senyvo amžiaus žmonėms pasireiškiantis delyras didina mirties, institucionalizavimo ir demencijos riziką nepriklausomai nuo lyties, amžiaus, gretutinių ligų ir iki delyro buvusios demencijos.

Hepatinė encefalopatija

Hepatinė encefalopatija (HE) – potencialiai grįžtama neuropsichikos būklė, kuri atsiranda dėl ūminio kepenų nepakankamumo ar kepenų cirozės ir pasireiškia sąmonės, asmenybės bei elgesio sutrikimais, raumenų nervų funkcijų sutrikimu.

Geriatrinės depresijos gydymas paroksetinu

Bendroje populiacijoje įvairios kilmės depresija serga 5 proc. asmenų, o tarp vyresniojo amžiaus žmonių šis rodiklis išauga iki 13–18 proc., stacionare tarp šių pacientų depresija sergančiųjų dar daugiau – 36–46 proc. Depresijai išsivystyti vyresniame amžiuje reikšmingos įtakos turi tokie veiksniai, kaip lėtinės ligos, socialinė ir psichologinė atskirtis, menkas pasitenkinimas gyvenimu.

Šlapimo nelaikymas – senstančios populiacijos iššūkis visuomenei

Vienas reikšmingiausių fizinės sveikatos aspektų, atspindinčių vyresnio amžiaus asmens nepriklausomą gyvenimą, – normali šlapimo pūslės funkcija. Beveik pusė pagyvenusių žmonių patiria šlapimo nelaikymo epizodų. Pagal paplitimą jis lenkia cukrinį diabetą, Alcheimerio ligą ir daugelį kitų būklių, kurioms dažniau skiriama dėmesio nei esant šlapimo nelaikymui.

Nauja viltis: Alcheimerio ligos galima išvengti

Моkslininkai prognozuoja, kad Alcheimerio liga 2050 m. sirgs daugiau nei 100 mln. žmonių. Neuropatologijos tyrimai pateikia išvadas, kad lengvas pažinimo funkcijų sutrikimas (LPS) yra tarpinė būklė tarp normalaus senėjimo sukeltų pažinimo funkcijų pokyčių ir Alcheimerio ligos.

Cukrinio diabeto gydymo taikinys – glikemija po valgio

Dabar greito veikimo insulino analogai aspartas ir lispro jau gaminami ir dvifazio poveikio formų. Klinikinėje praktikoje labai svarbu žinoti, kaip šie preparatai veikia glikemiją po valgio. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad hiperglikemija po valgio yra vienas svarbiausių veiksnių, skatinančių nepalankią cukrinio diabeto (CD) raidą: atsiradimą ir progresavimą komplikacijų, bloginančių prognozę.

Senėjanti visuomenė: ateities iššūkiai

Jei per pastaruosius du šimtmečius stebėta numatomos gyvenimo trukmės ilgėjimo sparta nepakis ir XXI amžiuje, dauguma kūdikių, gimusių Prancūzijoje, Vokietijoje, Italijoje, Jungtinėje Karalystėje, JAV, Kanadoje, Japonijoje ir kitose šalyse, kur gyventojų gyvenimo trukmė yra ilga, švęs savo šimtąjį gimtadienį. Nors kiekviena šalis turi savų ypatumų, visose būdinga, kad visuomenės senėjimą lemia maži gimstamumo rodikliai, nedidelė imigracija bei ilgėjanti gyvenimo trukmė. Taigi, svarbiausias klausimas yra toks: ar ilgėjant gyvenimo trukmei vėliau pradeda vystytis ir funkciniai organizmo sutrikimai bei negalia.

Angiotenzino receptorių blokatoriai: ar jie apsaugo vyresnio amžiaus pacientus nuo demencijos ir Alcheimerio ligos

Norėdami įvertinti, ar yra ryšys tarp angiotenzino receptorių blokatorių vartojimo ir apsaugos nuo Alcheimerio ligos ar demencijos, tyrėjai vykdė didelį stebėjimo tyrimą, palyginti ilgai sekant pacientų būklę. Tiriant širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis sergančiųjų populiaciją, kurios daugumą sudarė vyrai (vidutiniškai 74 metų), nustatytas angiotenzino receptorių blokatorių vartojimo ryšys su sumažėjusiu Alcheimerio ligos ir demencijos paplitimu.

Galvos svaigimas (vertigo): priežastys, diagnostika bei gydymas

Žodis vertigo yra kilęs iš lotyniško žodžio vertere, reiškiančio suktis, o galūnė -igo nusako būklę. Vertigo – vienas galvos svaigimo variantų, apibūdinamas galvos sukimosi, lingavimo ar bangavimo, supimosi ar supimo, svyravimo pojūčiais. Tai ligonio ar jį supančios aplinkos judėjimo iliuzija. Ligonis gali skųstis galvos svaigimu, tačiau tai nebūtinai bus vertigo.

Plaučių arterinės tromboembolijos gydymas ir antrinė profilaktika

Ūminis dešiniojo skilvelio (DS) nepakankamumas, sąlygojantis sisteminės kraujotakos nepakankamumą, yra pagrindinė didelės rizikos plaučių arterine tromboembolija (PATE) sergančių pacientų mirties priežastis, todėl yra itin svarbu palaikyti tokių ligonių gyvybines funkcijas.
 

© 2006 Visos teisės saugomos.