Valstybinis visuomenės sveikatos stiprinimo (VVSS) fondo taryba patvirtino 2019 m. prioritetus bei priemones, pagal kurias bus finansuojami projektai. Tad Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) kviečia pareiškėjus aktyviai dalyvauti konkursuose.

Angiotenzino receptorių blokatoriai: ar jie apsaugo vyresnio amžiaus pacientus nuo demencijos ir Alcheimerio ligos

2010-11-24

Norėdami įvertinti, ar yra ryšys tarp angiotenzino receptorių blokatorių vartojimo ir apsaugos nuo Alcheimerio ligos ar demencijos, tyrėjai vykdė didelį stebėjimo tyrimą, palyginti ilgai sekant pacientų būklę. Tiriant širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis sergančiųjų populiaciją, kurios daugumą sudarė vyrai (vidutiniškai 74 metų), nustatytas angiotenzino receptorių blokatorių vartojimo ryšys su sumažėjusiu Alcheimerio ligos ir demencijos paplitimu. Šiomis ligomis sergantiems pacientams angiotenzino receptorių blokatoriai sumažino ir mirštamumą, ir apgyvendinimo slaugos namuose dažnį. Šie rezultatai kelia didžiulį susidomėjimą, tačiau juos reikėtų vertinti itin atsargiai, nes minėtos išvados yra gautos gan specifiškos populiacijos tyrime, todėl joms trūksta apibendrintumo. Būtina atlikti tolesnius tyrimus su heterogeniškesnėmis imtimis.

Naujausiame žurnalo „British Medical Journal“ numeryje Li ir bendr. paskelbė tyrimo, kuriame vertino, ar angiotenzino receptorių blokatorių vartojimas pasižymi apsauginiu poveikiu, t. y. stabdo Alcheimerio ligos (AL) ir demencijos progresavimą ir mažina šių ligų paplitimą, rezultatus [1]. Minėto tyrimo pagrindą sudaro renino-angiotenzino sistemos svarba padidėjusio kraujospūdžio kontrolei bei sergamumui širdies ir kraujagyslių ligomis. Reninas yra gaminamas inkstuose ir skatina angiotenzinogeno peptidinių jungčių tarp leucino ir valino suardymą, todėl susidaro biologiškai neaktyvus baltymas angiotenzinas I. Tuomet, veikiant angiotenziną konvertuojančiam fermentui (AKF), kurio daugiausia randama plaučiuose, angiotenzinas I virsta angiotenzinu II, kuris jungiasi prie receptorių ir sukelia vazokonstrikciją, skatina aldosterono sintezę ir sekreciją, kraujagyslių endotelio proliferaciją bei aterosklerozės vystymąsi [2]. AKF inhibitoriai neleidžia susidaryti angiotenzinui II, todėl mažina kraujospūdį. Daugiausia žinių sukaupta apie angiotenzino II receptorių 1 tipą (AT1).

Angiotenzino receptorių blokatoriai jungiasi prie AT1 receptorių ir taip mažina kraujospūdį. Nustatyta, jog jie sustiprina kardioprotekcinį poveikį ir veiksmingiau saugo nuo cukrinio diabeto [3] bei insulto [4]. Buvo iškelta prielaida, jog renino-angiotenzino sistemos slopinimas gali tapti nauja AL gydymo galimybe [5]. Be to, gerai žinoma, jog sergant AL pakinta galvos smegenų kraujagyslės [6]. Taigi galimo apsauginio angiotenzino receptorių blokatorių poveikio ištyrimas yra svarbus ir įdomus.

Metodų ir rezultatų santrauka

Li ir bendr. tyrime buvo išnagrinėti beveik 7,3 mln. asmenų duomenys, patalpinti į Veteranų sveikatos informacijos sistemą per 5 metus. Buvo tiriami 65 metų amžiaus ir vyresni širdies ir kraujagyslių ligomis sergantys pacientai. Vertintos trys kohortos: vartojančiųjų angiotenzino receptorių blokatorius, vartojančiųjų AKF inhibitorių lizinoprilį bei palyginamoji vartojančiųjų kitus nei šių dviejų grupių vaistus ar statinus pacientų grupė. Buvo apibrėžtas laikas iki atsitiktinės AL ar demencijos, kuria anksčiau buvę sveiki pacientai susirgo per 4 metus, pradžios. AL ir demencijos baigčių vertinimo kriterijais buvo laikoma mirtis arba apgyvendinimas slaugos namuose.

Plačiau apie tai skaitykite „Geriatrijos ir gerontologijos aktualijos“ 2010 m. Nr. 1

 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.