Valstybinis visuomenės sveikatos stiprinimo (VVSS) fondo taryba patvirtino 2019 m. prioritetus bei priemones, pagal kurias bus finansuojami projektai. Tad Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) kviečia pareiškėjus aktyviai dalyvauti konkursuose.

Cukrinio diabeto gydymo taikinys – glikemija po valgio

2010-12-02

Dabar greito veikimo insulino analogai aspartas ir lispro jau gaminami ir dvifazio poveikio formų. Klinikinėje praktikoje labai svarbu žinoti, kaip šie preparatai veikia glikemiją po valgio. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad hiperglikemija po valgio yra vienas svarbiausių veiksnių, skatinančių nepalankią cukrinio diabeto (CD) raidą: atsiradimą ir progresavimą komplikacijų, bloginančių prognozę.

Dvifazių insulinų svarba

Pastarųjų metų klinikiniai tyrimai, tarp jų UKPDS, patikimai įrodė, kad ilgalaikė hiperglikemija aktyviai skatina diabetines smulkiųjų ir stambiųjų kraujagyslių komplikacijas. Taip pat įrodyta, kad būtent hiperglikemija po valgio yra pavojingiausia, nes lemia vėlyvąsias CD komplikacijas. Tyrimas DECODE, kurio išvados rėmėsi 180 tūkst. sergančiųjų CD analizės duomenimis, parodė, kad patologiškai pakitęs atsakas į gliukozės toleravimo mėginį susijęs su reikšmingai padidėjusia mirties rizika, net jei glikemija nevalgius yra normali. DIS tyrimu įrodyta, kad glikemija po valgio tiesiogiai susijusi su paciento mirties rizika ir tikimybe patirti miokardo infarktą.

Šie mokslinių tyrimų duomenys verčia ieškoti dar efektyvesnių glikemijos, o ypač hiperglikemijos po valgio, kontrolės būdų, gydymo metodų ir vaistų. Akivaizdu, kad žmogaus insulino preparatų vartojimas valgio metu neužtikrina optimalaus gydymo ir glikemijos kontrolės. Greito veikimo insulino analogai, kaip insulino aspartas, buvo sukurti siekiant atsverti įprastinės terapijos žmogaus insulino preparatais trūkumus.

Insulino aspartas yra analogas žmogaus insulino, kurio molekulėje B28 pozicijoje aminorūgštis prolinas yra pakeista asparto rūgštimi. Taip modifikuotos insulino molekulės praranda savybę jungtis tarpusavyje, todėl pagerėja ir paspartėja sušvirkšto po oda preparato absorbcija. Tyrimų duomenimis, po oda sušvirkštus insulino asparto prieš pat valgį, glikemija po valgio sumažėja daug labiau negu gydant reguliariomis insulino injekcijomis.

Greito veikimo insulino analogai pradeda veikti greitai ir veikia trumpai, todėl jais gydant reikia papildomai skirti bazinio insulino, siekiant išvengti vėlyvosios hiperglikemijos po valgio ir hiperglikemijos nevalgius. Tuo tikslu pacientams, sergantiems 2 tipo CD, skiriama tirpaus žmogaus insulino ir vidutinės (tarpinės) poveikio trukmės NPH insulino mišinio. Gydymas tokiais insulinų mišiniais padeda sumažinti injekcijų skaičių ir supaprastina patį gydymą. Įvairių autorių duomenimis, dabartiniu metu apie 40 proc. CD ligonių pasaulyje yra gydomi insulinų mišiniais, dažniausiai mišiniais, sudarytais iš 30 proc. tirpaus insulino ir 70 proc. – vidutinės (tarpinės) poveikio trukmės insulino.

Dvifazis insulino aspartas 30 (NovoMix 30) sudarytas iš 30 proc. tirpaus insulino asparto ir 70 proc. protamino insulino asparto. Moksliniai sveikų asmenų tyrimai parodė, kad bazinio insulino asparto 30 veiklieji komponentai mišinyje išlaiko savo savybes: tirpusis insulino aspartas pradeda veikti greitai, o prailgintą poveikio trukmę, prilygstančią dvifazio žmogaus insulino 30, užtikrina antrasis mišinio komponentas.

Farmacijos pramonė dabar gamina ir kitą mišraus poveikio insulino preparatą – greito veikimo insulino analogo pagrindu sudarytą iš 25 proc. tirpaus žmogaus insulino ir 75 proc. protamino insulino lispro 25 (Mix 25).

Plačiau apie tai skaitykite „Geriatrijos ir gerontologijos aktualijos“ 2010 m. Nr. 1

 

© 2006 Visos teisės saugomos.