Valstybinis visuomenės sveikatos stiprinimo (VVSS) fondo taryba patvirtino 2019 m. prioritetus bei priemones, pagal kurias bus finansuojami projektai. Tad Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) kviečia pareiškėjus aktyviai dalyvauti konkursuose.

Kalcio kanalų blokatoriai ir širdies ir kraujagyslių ligų komplikacijų profilaktika – klinikinių tyrimų patirtis

2011-01-21

Reikšminiai žodžiai: arterinė hipertenzija, širdies ir kraujagyslių ligų komplikacijos, kalcio kanalų blokatoriai.

Santrauka. Arterinė hipertenzija yra dažna vyresnių nei 60 metų asmenų liga. Kartu su vyresniu amžiumi arterinė hipertenzija yra stipriausias širdies ir kraujagyslių bei tikslinių organų pažeidimų ir jų sąlygojamo sergamumo ir mirtingumo prognozės veiksnys. Arterinė hipertenzija didina širdies ligų ir insultų – pirmosios ir trečiosios tiek vyrų, tiek moterų mirtingumo priežasčių riziką. Vyresnio amžiaus pacientai širdies ir kraujagyslių ligų komplikacijas patiria du ar tris kartus dažniau nei jaunesni asmenys, kurių sistolinis ir diastolinis arterinis kraujo spaudimas tokie patys. Taip pat arterinė hipertenzija didina galutinės stadijos inkstų funkcijos nepakankamumo, demencijos ir širdies nepakankamumo riziką. Nors manoma, kad diastolinis kraujo spaudimas yra svarbus prognozės veiksnys, dabar yra žinoma, kad sistolinis kraujo spaudimas, ypač vyresniojo amžiaus asmenims, yra svarbesnis ir lemia sergamumą bei mirtingumą. Tik mažiau nei 30 proc. arterine hipertenzija sergančių pacientų arterinis kraujo spaudimas yra toks, koks rekomenduojamas šiandienėse gydymo gairėse – mažesnis nei 140/90 mm Hg. Dihidropiridinų pogrupio ilgo veikimo kalcio kanalų blokatoriai tinka arterinei hipertenzija gydyti, taip pat šie vaistai užbėga už akių širdies ir kraujagyslių ligų komplikacijoms.

KKB vyresnio amžiaus žmonių AH gydyti

Kalcio kanalų blokatoriai (KKB) yra svarbūs gydant tiek jaunus, tiek vyresnio amžiaus pacientus. Šios grupės vaistai klinikinėje praktikoje vartojami daugiau kaip 30 metų. Žinias apie šios grupės preparatų veikimą papildė informacija apie KKB veiksmingumą – KKB ypač tinka vyresniojo amžiaus pacientams, sergantiems izoliuota sistoline hipertenzija (ISH), gydyti. Šiuolaikiniai KKB jungiasi prie L tipo kalcio kanalų, esančių širdies ir lygiuosiuose raumenyse. Šių kanalų blokavimas sukelia vazodilataciją, todėl sumažėja sisteminis periferinių kraujagyslių pasipriešinimas ir arterinis kraujo spaudimas (AKS). Dihidropiridininiai KKB daugiau jungiasi prie kraujagyslėse esančių receptorių, todėl jų poveikis pasireiškia per vazodilataciją. Naujieji ilgo veikimo dihidropiridininiai (DHP) KKB nesukelia refleksinės simpatinės nervų sistemos aktyvacijos ir nedidina širdies susitraukimų dažnio, todėl yra tinkami beveik visiems turintiesiems padidėjusį kraujospūdį, ypač vyresnio amžiaus pacientams, sergantiems ISH, išemine širdies liga, periferinių kraujagyslių liga bei cukriniu diabetu.

Geriausiai ištyrinėta vaistų grupė

KKB yra geriausiai epidemiologiniu požiūriu išnagrinėta antihipertenzinių vaistų grupė. Keletas klinikinių tyrimų įrodė, kad DHP KKB ženkliai sumažina širdies ir kraujagyslių ligų komplikacijų dažnį ir mirtingumą vyresniojo amžiaus pacientų grupėje. Taip pat šių tyrimų rezultatai patvirtino arterinės hipertenzijos gydymo svarbą širdies ir kraujagyslių ligų profilaktikai.

2000 m. The Lancet paskelbtoje keleto klinikinių tyrimų metaanalizėje nurodoma, kad KKB, lyginant su placebu, insultų ir kitų širdies ir kraujagyslių ligų komplikacijų dažnį sumažino atitinkamai 39 ir 28 proc.

Plačiau apie tai skaitykite „Geriatrijos ir gerontologijos aktualijos“ 2010 m. Nr. 1

 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.