Valstybinis visuomenės sveikatos stiprinimo (VVSS) fondo taryba patvirtino 2019 m. prioritetus bei priemones, pagal kurias bus finansuojami projektai. Tad Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) kviečia pareiškėjus aktyviai dalyvauti konkursuose.

Nauja viltis: Alcheimerio ligos galima išvengti

2010-12-07

Моkslininkai prognozuoja, kad Alcheimerio liga 2050 m. sirgs daugiau nei 100 mln. žmonių. Neuropatologijos tyrimai pateikia išvadas, kad lengvas pažinimo funkcijų sutrikimas (LPS) yra tarpinė būklė tarp normalaus senėjimo sukeltų pažinimo funkcijų pokyčių ir Alcheimerio ligos. LPS – tai heterogeninė liga, kuriai būdingas įvairių pažinimo funkcijų susilpnėjimas, nepasiekiantis demencijos lygio.

Esant LPS smegenyse aptinkami Alcheimerio ligai būdingi pokyčiai: ankstyvos neurofibrilinių kamuolėlių sankaupos, beta amiloido plokštelės, bendro tau baltymo pokyčiai, hiperfosforilinto tau baltymo ir amiloido beta42 baltymo pakitimai. Nustatyta, kad 6–15 proc. pacientų, kuriems yra LPS, po vienerių metų diagnozuojama Alcheimerio liga, o po penkerių metų ja sergančiųjų yra jau 60–80 proc.

Pastaruoju metu atliekami moksliniai tyrimai su neuroprotekcinėmis savybėmis pasižyminčiais vaistais, kurie galėtų sustabdyti pažinimo funkcijų blogėjimą, ieškoma kitų sprendimų, kuriant vakciną Alcheimerio ligai gydyti, kalbama apie eksperimentinius gydymo metodus (genų inžinerija, kamieninės ląstelės).

Jau anksčiau EGb 761 (Tanakan) buvo plačiai taikomas atminties ir kitiems pažinimo funkcijų, centrinės ir periferinės kraujotakos sutrikimams gydyti.

Tyrimais buvo įrodytas EGb 761 (Tanakan) tausojamasis poveikis smegenų neuronams ir neurosensorinėms ląstelėms:

· Eksperimentiniais tyrimais patvirtinta, kad EGb 761 (Tanakan) normalizuoja laktato ir ATF lygį galvos smegenų žievėje, gerina gliukozės ir deguonies pasisavinimą, išlaisvina neuromediatorius (noradrenaliną, dopaminą, acetilcholiną ir kt.), greitina kompensacijos procesus ir gerina neuromediatorių gebėjimą susijungti su membranų receptoriais.

· EGb 761 (Tanakan) pasižymi stipriu antiedeminiu poveikiu, kuris pasireiškia galvos smegenų ir periferinėse kraujagyslėse.

· EGb 761 (Tanakan) skatina smegenų kraujotaką, moduliuodamas kraujagyslių tonusą, mažindamas trombocitų agregaciją, stimuliuoja endotelį atpalaiduojančio faktoriaus (EDAF) išsiskyrimą, apsaugo nuo arterijų spazmų. Taip pat jis praplečia smulkias arterijas bei tonizuoja venų sieneles.

· Nustatytas reologinis EGb 761 (Tanakan) poveikis, mažinantis padidėjusią trombocitų ir eritrocitų agregaciją bei trombų susidarymą esant mikrocirkuliacijos sutrikimams. Šios savybės pasireiškia dėl stabilizuojamojo poveikio ląstelės membranai, įtakos prostaglandinų metabolizmui, fiziologiškai aktyvių medžiagų (histamino, bradikinino) ir trombocitų aktyvacijos faktoriaus (TAF) slopinimo.

· EGb 761 (Tanakan) gerina gliukozės pasisavinimą ir energijos gamybą ląstelėse.

· EGb 761 (Tanakan) veikliosios medžiagos stabdo ląstelių membranų lipidų peroksidinę oksidaciją. Įrodytas jo antioksidacinis poveikis mažinant laisvųjų radikalų sukeltą ląstelių pažeidimą.

Plačiau apie tai skaitykite „Geriatrijos ir gerontologijos aktualijos“ 2010 m. Nr. 1

 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.