Valstybinis visuomenės sveikatos stiprinimo (VVSS) fondo taryba patvirtino 2019 m. prioritetus bei priemones, pagal kurias bus finansuojami projektai. Tad Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) kviečia pareiškėjus aktyviai dalyvauti konkursuose.

Šlapimo nelaikymas – senstančios populiacijos iššūkis visuomenei

2010-12-17

Vienas reikšmingiausių fizinės sveikatos aspektų, atspindinčių vyresnio amžiaus asmens nepriklausomą gyvenimą, – normali šlapimo pūslės funkcija. Beveik pusė pagyvenusių žmonių patiria šlapimo nelaikymo epizodų. Pagal paplitimą jis lenkia cukrinį diabetą, Alcheimerio ligą ir daugelį kitų būklių, kurioms dažniau skiriama dėmesio nei esant šlapimo nelaikymui. Apie pusę šlapimo nelaikančių pacientų niekada apie tai nekalbėjo su gydytoju. Šlapimo nelaikymo gydymas yra labai brangus, metiniai jo kaštai yra didesni nei vainikinių kraujagyslių šuntavimo operacijų ir inkstų dializių kartu paėmus. Šlapimo nelaikymas vyresniame amžiuje šiandien vertinamas kaip senėjimo „barometras“ bei tampa savotišku senstančios populiacijos iššūkiu visuomenei

Demografinė situacija Lietuvoje

Įžengus į XXI amžių Lietuva patiria savo istorijoje intensyviausią gyventojų senėjimo bangą. Pagrindinis senėjimo procesą apibūdinantis demografinis rodiklis yra vyresnio amžiaus žmonių dalis visuomenėje. Nuo XX a. vidurio Lietuvos gyventojų amžiaus struktūra nuolat senėjo. Pagyvenusių ir senų žmonių skaičius pranoko vaikų skaičių: 2006 m. kas penktas šalies gyventojas buvo 60 metų ir vyresnis, tuo tarpu pačių jauniausiųjų (0–14 metų) proporcija tesudarė 17 proc. Lietuvos gyventojų senėjimo tempai yra spartesni nei kitų Europos Sąjungos (ES) valstybių narių, todėl šio amžiaus viduryje (2050 m.) gyventojų senatvės lygio požiūriu Lietuva iš demografiškai jaunesnių ES šalių pereis į viduriniąją grupę – prognozuojama, kad tuo metu per 28 proc. šalies gyventojų bus 65 metų ir vyresni. Šiandien ES šalyse, tarp jų ir Lietuvoje, pagrindiniai gyventojų senėjimo iššūkiai sveikatos apsaugai yra šie: sveikatos apsaugos tolydaus finansavimo užtikrinimas; ligų profilaktikos, gydymo, ilgalaikės globos ir slaugos paslaugų subalansuotos plėtros užtikrinimas; kokybiškų paslaugų prieinamumo visiems visuomenės nariams užtikrinimas; sveikos gyvensenos propagavimas ir skatinimas, saugumo ir savarankiškumo palaikymas. Išsivysčiusiose šalyse dauguma sveikatos priežiūros išlaidų tenka vyresniems žmonėms, o beveik pusė jų skiriama asmenims, esantiems paskutiniųjų dviejų gyvenimo metų tarpsnio. Tai rodo ir išlaidų sveikatos priežiūrai „amžiaus profilis“ – jos ženkliai išauga vyresniame amžiuje. Tyrimų duomenimis, individualios išlaidos sveikatos priežiūrai iki 60 metų didėja labai neženkliai, sulaukus 70 metų – padvigubėja, sulaukus 80 metų – išauga keturis kartus. Tad senstant visuomenei toks sutrikimas kaip šlapimo nelaikymas tampa ne tik medicinine, bet socialine-ekonomine problema.

Šlapimo nelaikymas – senėjimo „barometras“

Šlapimo nelaikymas neišvengiamai susijęs su populiacijos senėjimu. Apskaičiuota, jog nuo 8 iki 34 proc. vyresnio amžiaus žmonių tam tikru gyvenimo laikotarpiu susiduria su šlapimo nelaikymo problema. 2004 m. tyrimais nustatyta, kad šlapimo nelaikymas vyresniame amžiuje vargina 17 proc. vyrų ir 35 proc. moterų, tuo tarpu tarp vidutinio amžiaus ir jaunesnių žmonių šlapimo nelaiko vos 4 proc. vyrų ir 28 proc. moterų. Moteris šlapimo nelaikymas vargina du kartus dažniau nei vyrus. Šlapimo nelaikymo paplitimas tarp vyrų ir moterų labai svyruoja atsižvelgiant į amžiaus tarpsnį. Iki 84 metų amžiaus šlapimo nelaikymas daug dažniau vargina moteris; vėliau, virš 84 metų amžiaus ir vyrus, ir moteris šlapimo nelaikymas vargina beveik vienodai.

Plačiau apie tai skaitykite „Geriatrijos ir gerontologijos aktualijos“ 2010 m. Nr. 1

 

© 2006 Visos teisės saugomos.