Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) informuoja, jog Jungtinei Karalystei (JK) nusprendus pasitraukti iš Europos Sąjungos (ES) be susitarimo („kietasis“ BREXIT), JK pagamintos arba sertifikuotos medicinos priemonės nebeatitiktų teisės aktų reikalavimų ir negalėtų būti tiekiamos Lietuvai. Dėl to gali sutrikti medicinos priemonių tiekimas ir atsirasti kliūčių sklandžiam ir kokybiškam gydymo paslaugų teikimui.

Melanomos grėsmė ir gyvybės išsaugojimo kaina

2018-09-14

Melanoma yra sparčiausiai plintanti ir didžiausią mirtingumą lemianti odos vėžio forma. Deja, net ir šiuolaikinė medicina bejėgė prieš toli pažengusią melanomą efektyvaus gydymo išplitusiai ligos stadijai nėra. Kiek agresyvi ir pavojinga ši liga, kokios galimybės jos išvengti bei kitais aktualiais klausimais kalbamės su Lietuvos dermatovenerologų draugijos prezidente, gydytoja dermatovenerologe, profesore Matilda Bylaite-Bučinskiene.

 

Kas tai yra melanoma?

Melanoma yra absoliučiai neprognozuojamas, turbūt vienas iš pačių agresyviausių, „pikčiausių“ odos vėžių. Ji gali pasireikšti ne vien odoje, bet ir akių dugne, gleivinėse, smegenų dangaluose, žarnyne ir įvairiose kitose kūno vietose. Melanoma vystosi iš pigmentinių ląstelių, kurios kinta, perforuoja, supiktybėja. Tai tas vėžys, kuris greitai metastazuoja ir plinta. Esminis dalykas – kuo anksčiau šią ligą diagnozuoti, atpažinti ir laiku pradėti gydymą. Pirmas iš gydymo etapų – chirurginis, o vėliau priklauso nuo ligos stadijų.

 

Kokios yra klinikinės šios ligos formos?

Klinikinių melanomos formų yra labai daug: tiek plintanti odos paviršiumi, tiek akralinė, tiek pasireiškianti genitalijų srityje ir t. t., bet pačios pavojingiausios – atsirandančios staiga. Apie 50 proc. melanomos atvejų gali išsivystyti iš apgamo (jis pradeda keistis), bet tiek pat gali atsirasti ir sveikoje odoje. Juodas taškas staiga gali pradėti didėti, augti ir visiškai neatitikti jokių melanomos A, B, C, D kriterijų. Nes paprastai reikia atkreipti dėmesį būtent į šios ligos A, B, C, D kriterijus, t. y. įvertinti apgamo asimetriją, kraštus, spalvą, iškilumą ir kt. Jeigu minėti dalykai ima pastebimai kisti, būtina susirūpinti, nes tai galbūt piktybiškumo požymiai. Mažos, plonos, greitai augančios, mazginės melanomos yra pačios agresyviausios ir pavojingiausios. Įprastai melanoma linkusi augti horizontaliai – iš pradžių odos paviršiuje, o po to – giliau. Mazginė melanoma iškart „neria“ gilyn – paviršiuje plečiasi mažai, dėlto net ir vieno milimetro dydžio melanoma gali būti piktybinė ir turėti metastazių.

 

Kokie pagrindiniai rizikos veiksniai?

Dažnai kalbame, kad melanoma yra ne tik odos, bet ir neuroendokrininis vėžys. Jis susijęs ne tik su genetika – yra siejamas su stipriais saulės nudegimais. Kai nudegama iki raudonumo, pūslių – didesnė rizika susirgti. Saulė daro įtaką, bet esant ne ilgalaikiam jos poveikiui, o stipriai nudegus. Ypač pavojingi nudegimai vaikystėje, paauglystėje. Riziką susirgti melanoma labai didina daugiau nei 3 nudegimai. Beje, net ir arabai, kurie savo kūną dengia, serga melanoma.

Kaip minėjau, melanomą taip pat gali lemti genetika. Jei serga mama – vaikams taip pat gresia didesnė rizika susirgti melanoma. Antras rizikos veiksnys – šviesi oda, šviesūs plaukai. Dar vienas itin svarbus veiksnys – stresas, kuris labai silpnina imunitetą, tada intensyviau vystosi bet kokia onkologinė liga. Gyvenimas šiltuose kraštuose – taip pat rizikos veiksnys.

Daugiau nei 50 proc. visų rizikos atvejų sudaro apgamai. Turintieji ne vieną pakitusį apgamą (displazinių apgamų sindromas) tampa didžiausios rizikos pacientais.

Plačiau apie tai skaitykite „Lietuvos gydytojo žurnalas“ 2018 m. Nr. 6

Panašūs straipsniai

 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.