Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) informuoja, jog Jungtinei Karalystei (JK) nusprendus pasitraukti iš Europos Sąjungos (ES) be susitarimo („kietasis“ BREXIT), JK pagamintos arba sertifikuotos medicinos priemonės nebeatitiktų teisės aktų reikalavimų ir negalėtų būti tiekiamos Lietuvai. Dėl to gali sutrikti medicinos priemonių tiekimas ir atsirasti kliūčių sklandžiam ir kokybiškam gydymo paslaugų teikimui.

Naujosios arterinės hipertenzijos gydymo gairės: aktyvus gydymas nuo pradžių, siekiant didelio normalaus kraujospūdžio

2018-08-20

2018 m. birželio mėn. priimtose naujosiose Europos kardiologų draugijos ir Europos hipertenzijos draugijos Arterinės hipertenzijos diagnostikos ir gydymo  gairėse išlieka ankstesnė arterinės hipertenzijos (AH) klasifikacija, paremta kraujospūdžio dydžiu, tačiau rekomenduojamas aktyvesnis pradinis AH gydymas lyginant su ankstesne gairių versija. Asmenys, kurių sistolinis/diastolinis kraujospūdis yra 130–139/85–89 mm Hg, priskiriami didelio normalaus kraujospūdžio grupei. Daugumai pacientų, sergančių AH, naujosiose gairėse rekomenduojama gydant siekti mažesnio nei 140 mm Hg sistolinio kraujospūdžio, o jaunesniems nei 65 metų asmenims – mažesnio nei 130 mm Hg, jeigu toks toleruojamas.

 

Naujosios gairės šiuo požiūriu neatitinka 2017 m. JAV AH gairių, kurias parengė Amerikos kardiologų draugija, Amerikos širdies asociacija ir kitos draugijos. JAV AH gairėse 130–139/80–89 mm Hg kraujospūdis priskiriamas I laipsnio AH. Visiems asmenims, turintiems I laipsnio arba didesnę AH, neatsižvelgiant į amžių, JAV gairės rekomenduoja skirti medikamentinį gydymą, siekiant mažesnio nei 130/80 mm Hg kraujospūdžio.

Londono (Jungtinė Karalystė) universiteto Medicinos kolegijos profesorius Bryanas Williamsas pabrėžia, kad rengiant naująsias AH gydymo rekomendacijas buvo peržiūrėti siektini kraujospūdžio dydžiai ir nuspręsta visiems AH sergantiems asmenims, įskaitant ir vyresnio amžiaus, siekti tikslinio kraujospūdžio, mažesnio nei 140/90 mm Hg.

Dr. B. Williamsas kartu su dr. Giuseppe Mancia (Italija, Milanas) vadovavo ekspertų grupei, rengusiai 2018 m. diagnostikos ir gydymo rekomendacijas. Autoriai glaustai pristatė šį dokumentą, kuris oficialiai bus paskelbtas 2018 m. rugpjūčio mėnesį 28-ajame Europos hipertenzijos ir kardiovaskulinės prevencijos simpoziume.

Dr. B. Williamsas sako, kad asmenų, jaunesnių nei 65 metų, tikslinis siektinas sistolinis kraujospūdis turėtų būti ne didesnis kaip 130 mm Hg ar netgi mažesnis, jei toks įmanomas, bet ne mažesnis kaip 120 mm Hg. Vyresnių nei 65 metų asmenų sistolinį kraujospūdį rekomenduojama palaikyti mažesnį nei 140 mm Hg, jei toks toleruojamas, bet ne mažesnį kaip 130 mm Hg. Visų asmenų, vartojančių antihipertenzinių vaistų, siektinas tikslinis diastolinis kraujospūdis turėtų būti mažesnis nei 80 mm Hg.

 

Europos ir Šiaurės Amerikos gairių palyginimas

 

2018 m. priimtos Arterinio kraujospūdžio gydymo rekomendacijos ne tokios agresyvios AH gydymo taktikos požiūriu, lyginant su JAV gairėmis, ypač kalbant apie vyresnio amžiaus pacientų gydymą. Daugeliu atvejų JAV gairės, apibrėždamos siektiną tikslinį kraujospūdį, neatsižvelgia į paciento amžių ir beveik visiems pacientams siūlo siekti mažesnio nei 130 mm Hg sistolinio kraujospūdžio.

Dr. B. Williamso nuomone, daugeliui vyresnio amžiaus žmonių tiek sumažinti kraujospūdį būtų netikslinga, ypač jei pradinis kraujospūdis prieš gydymą buvo didelis, todėl EHG nerekomenduoja vyresnio amžiaus žmonių kraujo spaudimo mažinti

Dr. B. Williamsas sako, kad JAV gairėse sistolinis kraujospūdis, didesnis nei 130 mm Hg, apibrėžiamas kaip I laipsnio AH, tačiau Europos ekspertai tokios amerikiečių pozicijos nepalaiko. Europos draugijos hipertenziją apibrėžia kaip kabinetinį kraujospūdį, didesnį nei 140/90 mm Hg, ir nemano, kad dabartinę AH klasifikaciją reikėtų keisti ar revizuoti.

Beje, 2017 m. JAV gairės kritikos sulaukė abiejose Atlanto vandenyno pusėse. Ekspertai nepripažįsta, kad 130–139/80–89 mm Hg kraujospūdis būtų vertinamas kaip I laipsnio AH. Anksčiau ši būklė buvo apibrėžiama kaip prehipertenzija. Kaip nurodo Medscape Medical News, JAMA Cardiology atlikta analizė parodė, kad pripažinus dabartinę JAV AH klasifikaciją, apie 45,4 proc. JAV gyventojų (arba 105 mln.) tektų priskirti prie sergančiųjų hipertenzija. Naujoji klasifikacija AH paplitimą JAV padidintų beveik perpus lyginant su ankstesne AH klasifikacija.

 

Pradėti nuo dviejų vaistų

Palyginti su 2013 m., europiečių gairės 2018 m. rekomenduoja intensyvesnį AH gydymą nuo pat pradžių. Pasak dr. B. Williamso, 2018 m. suformuluota radikali rekomendacija: daugumos pacientų AH reikia pradėti gydyti dviem vaistais, dažniausiai dviejų vaistų deriniu vienoje tabletėje. Ankstesnėje 2013 m. gairių redakcijoje pradinis AH gydymas dviem vaistais buvo daugiau išimtis nei taisyklė. Daugumos pacientų AH gydymą buvo rekomenduojama pradėti nuo monoterapijos ir tik tiems asmenims, kurių kraujospūdis labai didelis arba nustatyta gretutinių širdies ir kraujagyslių ligų, – iš karto skirti du antihipertenzinius vaistus.

Plačiau apie tai skaitykite „Lietuvos gydytojo žurnalas“ 2018 m. Nr. 6

 

 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.