Įgyvendinant Vyriausybės programą, nuo šių metų išplėsta šeimos gydytojo komandos sudėtis, papildant ją slaugytojo padėjėju, socialiniu darbuotoju, kineziterapeutu bei naujove Lietuvoje - gyvensenos medicinos specialistu.

Kardiovaskulinių įvykių prevencija vartojant acetilsalicilo rūgštį: veiksmingos ir saugios tik pagal kūno svorį dozuojamos dozės

2018-11-30

Kiekvienas pacientas į bet kurį vaistą reaguoja savitai ir individualiai. Pažinti vaisto poveikio variabilumą labai svarbu, nes tai padeda parinkti individualų, veiksmingiausią ir saugiausią gydymą. Bene didžiausio dėmesio pastaruoju metu sulaukia acetilsalicilo rūgšties dozavimo svarba, apie kurią iki šiol mokslininkai nediskutavo. Klinikinėje praktikoje buvo įprasta, kad antitrombocitinių vaistų dozių nėra poreikio individualizuoti.

2018 m. rugpjūtį pasirodžiusiame medicinos žurnale „The Lancet“ Peterio Rothwellio su bendraautoriais publikuotame straipsnyje pateikiama, kad mažos acetilsalicilo rūgšties dozės (≤100 mg/d.) nuo kardiovaskulinių įvykių apsaugo tik mažą kūno svorį turinčius pacientus. Dozavimas pagal paciento kūno svorį įprastas trombolizės ir intraveninio antitrombocitinio gydymo praktikoje, bet iki šiol nebuvo taikomas vartojant geriamuosius antitrombocitinius vaistus. Dabartiniai ir būsimi atsitiktinių imčių klinikiniai tyrimai, kuriais analizuojama acetilsalicilo rūgšties dozių įtaka širdies ir kraujagyslių sistemos apsaugai, daug dėmesio skirs acetilsalicilo rūgšties dozavimo pagal paciento kūno svorį ypatumams.

 

Acetilsalicilo rūgšties įtaka atsižvelgiant į vaisto dozavimą pagal paciento kūno svorį

 

P. Rothwellis su kitais tyrėjais įrodė, kad, skiriant acetilsalicilo rūgšties vieną kartą per dieną ilgalaikei kardiovaskulinių įvykių prevencijai, įmanoma tik saikinga nauda. Galbūt tai lėmė nepakankamos acetilsalicilo rūgšties dozės, skirtos daug sveriantiems asmenims, arba perteklinės dozės mažai sveriantiems asmenims. Šie neatitikimai galėjo turėti įtakos ir kitoms baigtims. Naudodami atsitiktinių imčių tyrimų individualius pacientų duomenis, tyrėjai analizavo pagal modifikuojamąjį kūno svorį (10 kg intervalais) ir ūgį (10 cm intervalais) modifikuojamąją įtaką acetilsalicilo rūgšties mažų (≤100 mg) ir didesnių dozių (300–325 mg arba ≥500 mg) poveikiuiskiriant šią medžiagą pirminei kardiovaskulinių įvykių prevencijai. Kartu tyrėjai vertino, ar kūno svoris ir ūgis turėjo įtakos acetilsalicilo rūgšties poveikiui kolorektalinio ar kitokio tyrime analizuoto vėžio prevencijai 20 metų laikotarpiu.

Dešimtyje tyrimų, kuriuose buvo įvertinta acetilsalicilo rūgšties nauda pirminei prevencijai, dalyvavo 117 279 pacientai, kurių kūno svoris svyravo nuo 60,0 iki 81,2 kg, o didžiausias ir mažiausias svoris skyrėsi keturis kartus. Nustatyta, kad, vartojant vienodą acetilsalicilo rūgšties dozę, neatsižvelgiant į pacientų kūno svorį, ilgalaikė prevencinė nauda širdies ir kraujagyslių sistemai buvo saikinga. Galbūt dėl to, kad didelio kūno svorio asmenims ji buvo per maža, o mažo – per didelė.

Atsitiktinių imčių tyrimų, kuriuose buvo vertinama acetilsalicilo rūgšties nauda pirminei kardiovaskulinių įvykių prevencijai, dalyviai vartojo vieną acetilsalicilo rūgšties dozę. Vertinta acetilsalicilo rūgšties nauda antrinei insulto prevencijai, taip pat kūno svorio ir acetilsalicilo rūgšties efektų priklausomybė bei įtaka ilgalaikei kolorektalinio vėžio rizikai ir trumpalaikei visų tipų vėžio rizikai. Tyrėjai nustatė, kad mažų acetilsalicilo rūgšties dozių (75–100 mg) galimybės mažinti kardiovaskulinių įvykių dažnį mažėja didėjant paciento svoriui: esminės naudos pasiekiama, jei paciento svoris 50–69 kg, jei svoris 70 kg arba daugiau – prevencinės mažų acetilsalicilo rūgšties dozių naudos praktiškai nebelieka. Taigi, jei 70 kg arba daugiau sveriantis pacientas vartoja mažas acetilsalicilo rūgšties dozes, prevencinės apsaugos nelieka, padidėja mirtino pirmojo kardiovaskulinio įvykio išsivystymo rizika.

Tyrimo duomenimis, didesnės acetilsalicilo rūgšties dozės (≥325 mg) atvirkščiai koreliavo su kūno svoriu ir ūgiu (1 pav.). Šios dozės mažino tik daugiau sveriančių pacientų ŠKL riziką. Įdomu tai, kad koreliacija buvo vienoda ir vyrams, ir moterims, tiek sergantiems cukriniu diabetu, tiek nesergantiems juo, taip pat vertinant acetilsalicilo rūgšties naudą antrinei insulto prevencijai. Ilgalaikės kolorektalinio vėžio rizikos sumažėjimas vartojant acetilsalicilo rūgšties taip pat priklausė nuo paciento kūno svorio ir ūgio. Jei paciento kūno masės indeksas mažas, o amžius siekia 70 metų arba daugiau, per didelės acetilsalicilo rūgšties dozės gali padidinti trumpalaikę vėžio riziką.

 

Efektyviausia optimali acetilsalicilo rūgšties dozė

Akivaizdu, kad optimali acetilsalicilo rūgšties dozė, skirtina kardiovaskulinių įvykių prevencijai, priklauso nuo kūno svorio, bet labiau nuo liesųjų audinių masės ir ūgio nei nuo kūno masės indekso. Nustatyta, kad mažos acetilsalicilo rūgšties dozės (75–100 mg/d.), ypač jei pacientas rūko arba vartoja enteriniu apvalkalėliu dengtas tabletes, yra neveiksmingos, kai žmogus sveria 70 kg arba daugiau. Paciento kūno svoriui didėjant, didesnių acetilsalicilo rūgšties dozių prevencinė nauda taip pat auga.

Plačiau apie tai skaitykite „Lietuvos gydytojo žurnalas“ 2018 m. Nr. 7

 

 

© 2006 Visos teisės saugomos.