Toksoplazmozė yra viena iš užkrečiamųjų ligų, kuri ypač pavojinga nėščiosioms. Pasak Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) gydytojos epidemiologės Aušros Bartulienės, toksoplazmozė pavojinga nėščiosioms, nes per placentą nuo užsikrėtusios motinos gali užkrėsti vaisius ir dėl to gali išsivystyti įgimta toksoplazmozė.

Medicinos pažangą Lietuvoje skatina ir pacientai bei jų artimieji

2019-11-06

Pasiūlytą vokelį medikui po operacijos ar kito gydymo pacientai ir jų artimieji dažnai linkę vadinti ne kyšiu, o padėka. Norėdamas savo dėkingumą išreikšti materialine forma dažnas net nepagalvoja, kad yra būdų leidžiančių tai daryti oficialiai, pavyzdžiui, oficialiai pervedant pinigų į gydymo įstaigos sąskaitą. Tokiu būdu surinktos lėšos gerina medikų darbo vietos gerovę, suteikia didesnę laisvę medicinos įstaigai įsigyti reikalingų priemonių. 

Aukoja retai

„Džiaugiamės modernėjančia diagnostika, gydymo būdais ir šiek tiek gerėjančia vėžio statistika, tačiau turime ir iššūkių. Pavyzdžiui, man atrodo nepriimtina, kad gydytojas poilsio minutės metu neturi kur išsivirti kavos ir perka ją iš kavos aparato. Todėl tikslingai nukreiptos lėšos galėtų pagerinti medikų aplinką taip ir ten, kur to tikrai reikia“, – įsitikinusi Nacionalinio vėžio instituto direktoriaus pavaduotoja mokslui ir plėtrai, laikinai einanti pareigas (l.e.p.) direktorė prof. Sonata Jarmalaitė.

Paramos gavimo sąskaitą privatūs asmenys pildo retai, be to, jie nori privatumo. Kaip rodo statistika, 2016 m. NVI savo lėšomis parėmė 4 asmenys, pervesdami 1202 eurus. 2017 m. 5 žmonės sąskaitą papildė 4102 eurais, praėjusiais metais rėmėjų buvo tik du, jų dovana – 315 eurų. Šiemet per pirmus devynis mėnesius gauta 380 eurų.

Deja, mūsų visuomenėje trūksta labdaros, paramos teikimo tradicijų. Pacientas nori padėkoti gydytojui už nuoširdų požiūrį, sėkmingą gydymą, bet ne visada žino kaip tą dėkingumą išreikšti. Gauname gražius padėkos laiškus, juos skelbiame viešai, padėkojame gydytojams ir slaugytojams, sulaukusiems daugiausiai šiltų pacientų žodžių. O kai norima atsidėkoti, paremti ligoninės veiklas – tam turime atskirą sąskaitos numerį. Privačios paramos lėšas ligoninėje naudojame labai atsakingai, investuojame į pacientų ir darbuotojų gerovės kūrimą. Svarbu, kad paramos davėjai žinotų, jog skirtos lėšos buvo panaudotos geram tikslui, kad vertiname kiekvieną mažą ir didelį indėlį.

Padėkos išreiškimo būdų galime pasimokyti iš kitų šalių. Štai Amerikos Dana-Farber vėžio institutas turi atminimo ir padėkų sieną, kurioje už konkrečią sumą „įsigyjama“ plytelė su norimu užrašu. Vienoje ryškiai šviečia užrašas „tik kvėpuok ir tikėk“, kitoje – Anapilin iškeliavusio žmogaus vardas ir pavardė, dar kitoje – nuoširdi padėka konkrečiam gydytojui.

„Kai jau yra sukurtas aiškus mechanizmas, kaip ir kur galima aukoti – visiems paprasčiau. Dėkingam pacientui tampa aišku, kaip skaidriai prisidėti prie ligoninės veiklos, kaip remti tiek kasdienę mediko aplinką, tiek ir medicinos progresą“, – pabrėžė prof. S. Jarmalaitė.

 

Geri pavyzdžiai Lietuvoje

 

Jautrių pavyzdžių yra ir Nacionaliniame vėžio institute. Kaip pasakojo įstaigos atstovė spaudai Giedrė Petkevičė, kelis jų galima pamatyti ligoninės trečiame aukšte – chemoterapijos skyriuje.

„Vieno verslininko žmona susirgo vėžiu ir po gydymo klausė, kuo galėtų padėti skyriui. Galiausiai ši šeima institutui padovanojo specialų galvos šaldymo „šalmą“, stabdantį plaukų slinkimą chemoterapinio gydymo metu. Kiti savo lėšomis pirko specialias pompas chemoterapijai lašinti, taip pat – pulsometrus. Įstaiga labai dėkinga ir menininkei Marijai Mendelei Leliugienei, kurios dovanoti darbai puošia instituto koridorių sienas“, – kalbėjo G. Petkevičė.

Artimųjų netekę asmenys kartais patys įkuria fondus ir NVI remia juose surinktais pinigais. Parama institutą pasiekia ne tik finansine forma. Vėžį įveikusi moteris su bičiule Lietuvos šimtmečio proga pasiuvo ir padovanojo 100 spalvotų kepurių, kuriomis moterys dengia galvas, kai ima slinkti plaukai. Kiti dėžėmis neša knygas, praskaidrinančias skyriuose ilgiau užsibūnančių kasdienybę. Galiausiai, kiti, visai nesusidūrę su liga, dalijasi ir savo įgūdžiais – moko pacientes makiažo gudrybių, organizuoja meno užsiėmimus ir pan.

„Būta pacientų, kurie gulėdami palatoje ir matydami senus dažus ar atsilupusį tinką ant lubų, padėjo renovuoti palatas. Nes jiems ne tas pats, kokioje aplinkoje gyja pacientai, jie nori gero ne tik sau. Noras daryti gerus darbus suaktyvėja prieš Kalėdas, tačiau įvairios paramos reikia visus metus“, – pastebi G. Petkevičė.

Tokiu būdu savo dėkingumą medikams reiškiantys pacientai ir jų artimieji skatina sveikatos sektoriaus ir medicinos pažangą Lietuvoje: ne tik modernėja gydymo įstaigos, bet ir mažėja kyšininkavimo apraiškos, nes kuriama šiam reiškiniui nepalanki aplinka.

 

Informacija parengta LR sveikatos apsaugos ministerijai įgyvendinant Europos socialinio fondo ir Lietuvos Respublikos valstybės lėšomis finansuojamą projektą „Korupcijos prevencijos didinimas sveikatos apsaugos sektoriuje“.

 

© 2006 Visos teisės saugomos.