Higienos institutas kartu su Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centru išleido metodines rekomendacijas „Pneumonijų, susijusių su dirbtine plaučių ventiliacija, prevencija“. Leidinyje pateikiamas hospitalinės pneumonijos apibrėžimas ir diagnozavimo kriterijai, pneumonijų išsivystymo ir rizikos veiksniai, taip pat informacija apie epidemiologinę priežiūrą ir pneumonijų prevencijos priemones.

Vaiku oftalmologijos aktualijos

2020-10-15

Doc. dr. Arvydas Gelžinis,

LSMUL KK Vaikų akių ligų skyriaus vadovas

 

LSMUL Kauno klinikų Vaikų akių ligų skyriaus poliklinikoje ir stacionare per metus konsultuojama daugiau nei 10 000 pacientų, atliekama per 500 operacijų. Skyriuje konsultuojami ir gydomi vaikai iš visos Lietuvos. Kasdieniame darbe siekiama taikyti naujausius gydymo metodus, o mūsų ligoninė Lietuvoje išlieka vienintelė, kurioje vaikams atliekamos intraokulinės operacijos. LSMUL Kauno klinikos iš savo lėšų kompensuoja priemokas, atsirandančias operuojant pacientus vaikus, sergančius įgimta katarakta ar įgimta glaukoma, ir implantuojant modernius intraokulinius lęšius ar antiglaukominius šuntus, todėl gydytojai gali laisvai pacientui parinkti patį tinkamiausią gydymo metodą. Tobulėjant technologinei įrangai, dirbant komandoje su gydytojais anesteziologais ir gydytojais neonatologais, intraokulinės operacijos atliekamos vis jaunesniems pacientams, netgi naujagimiams. Šiuo metu jauniausias Akių ligų klinikoje operuotas pacientas buvo vos dviejų savaičių amžiaus.

Viena iš didžiausių šių laikų vaikų oftalmologijos problemų – didėjantis vaikų akių sutrikimų skaičius, ypač dažnėjantys trumparegystės atvejai. Trumparegystė visame pasaulyje yra dažniausiai pasitaikantis regos sutrikimas, pavyzdžiui, JAV trumparegystės paplitimas padidėjo nuo 25 proc. 1972 metais iki 44 proc. 2004-aisiais. Lietuvos Higienos instituto duomenimis, tarp 15–19 metų jaunuolių trumparegystės atvejų 2002-aisiais 1 000 gyventojų buvo 45,7, o 2019 metais – 113,8. Tikslios trumparegystės atsiradimo priežastys lieka neaiškios, tačiau manoma, kad jos etiologija yra daugiafaktorinė, joje susijusios genetinės ir šiuolaikinės gyvenamosios aplinkos lemiamos priežastys, o pagrindiniai žinomi rizikos veiksniai išlieka paveldėjimas, per trumpas buvimas lauke šviesiu paros metu ir laikas, praleistas dirbant darbus iš arti (ypač skaitant ir mokantis). Šiuolaikinės trumparegystės progresavimo stabdymo kryptis yra dvi: pirma – mažos koncentracijos atropino lašų vartojimas, kita – specialių kontaktinių lęšių nešiojimas. Atliekant LAMP tyrimą, buvo vertinamas 0,01 proc., 0,025 proc. ir 0,05 proc. atropino akių lašų vartojimas, visais atvejais nustatytas teigiamas poveikis lėtinant trumparegystės progresavimą. Vis dėlto dauguma tyrimų yra atlikti Azijos šalyse ir iki šiol išlieka neaiški optimali atropino lašų koncentracija gydant europiečius vaikus. O štai MiSight kontaktiniai lęšiai JAV vaistų ir maisto administracijos buvo patvirtinti lėtinti trumparegystės progresavimą 8–12 metų vaikams. Šiandien tai vieninteliai kontaktiniai lęšiai, turintys tokią vartojimo indikaciją, tačiau kiti gamintojai jau ruošiasi paleisti į rinką panašius produktus. Skaičiuojama, kad jei pavyktų trumparegystės progresavimą sulėtinti bent 50 proc., apie 90 proc. sumažėtų didelio laipsnio trumparegystės, susijusios su silpnaregystę sukeliančių komplikacijų atsiradimu, išsivystymo dažnis.

Retomis akių ligomis sergantys pacientai yra konsultuojami ir gydomi Retų akių ligų centro, kuris yra tarptautinio ERN-EYE tinklo dalis, gydytojų. Pacientams atliekamos sudėtingos intraokulinės operacijos, o, atliepiant šiuolaikines tendencijas, vis daugiau pacientų, sergančių retomis genetinėmis ligomis, yra siunčiami atlikti genetinių tyrimų ir konsultuotis su gydytoju genetiku. Kiekvienais metais keletas pačiomis sudėtingiausiomis akių ligomis sergančių vaikų, kurių dėl įvairių priežasčių nepavyksta gydyti Lietuvoje, teikiami LR SAM Komisijos sprendimams dėl pacientų konsultacijų, ištyrimo, gydymo užsienyje priimti svarstymui ir yra siunčiami gydytis užsienyje, dažniausiai Šveicarijoje ir Vokietijoje. Tokiu būdu sudaromos galimybės gydytis vaikams, kuriems anksčiau pagalba būdavo neprieinama. Sergant labai retomis ligomis, teikiami prašymai LR SAM Labai retų žmogaus sveikatos būklių gydymo išlaidų kompensavimo komisijai ir atsiranda galimybė gauti finansavimą gydymui inovatyviais vaistais, net jei jie nėra registruoti Lietuvoje, tačiau yra prieinami Europos Sąjungoje.

Neišnešiotų naujagimių retinopatijai gydyti vis dažniau taikomos intravitrealinės kraujagyslių endotelio augimo faktoriaus (KEAF) inhibitorių injekcijos. Ilgą laiką buvo abejojama šios procedūros saugumu dėl galimų šalutinių poveikių, tačiau, RAINBOW tyrimo duomenimis, ranibizumabo injekcijos pasižymi tokiu pat saugumu ir gal net geresniu poveikiu negu klasikinis gydymas lazeriu. Injekcija atliekama daug greičiau, nereikia bendrinės nejautros, todėl šis gydymo būdas ateityje gali visiškai pakeisti šiuo metu vis dar auksiniu standartu laikomą tinklainės lazerinės fotokoaguliacijos procedūrą.

Tobulėjant gydymo metodams ir technologijoms žengiant į priekį, vaikų oftalmologijos iššūkiai išlieka tie patys. Kadangi, skirtingai nuo suaugusiojo, kūdikio akies pooperacinis gijimas pradžioje pasižymi uždegiminėmis reakcijomis, o vėliau – greitu randėjimu, įgimtos kataraktos ir įgimtos glaukomos chirurgija bei pooperacinis gydymas reikalauja labai gero savo srities išmanymo ir ilgalaikio paciento būklės stebėjimo. Nors įdiegta privaloma raudono akies dugno reflekso patikra, savalaikė įgimtos kataraktos diagnostika sveikatos priežiūros įstaigoje pagal gyvenamąją vietą ir siuntimas gydyti išlieka tobulintina vaikų oftalmologijos sritimi. Pilnas iššūkių išlieka ir kokybiškas obskuracinės ambliopijos gydymas, įgimtos glaukomos diagnostika, gerų klinikinių įgūdžių reikalaujantis mažų vaikų akių būklės įvertinimas, kuriam dėl amžiaus negalima taikyti šiuolaikinių diagnostikos metodų (kompiuterinės perimetrijos, optinės koherentinės tomografijos, elektroretinografijos ir kt.). Todėl, nepaisant technologinės pažangos, kokybiškas gydytojų rezidentų paruošimas, profesinis tobulėjimas visą gyvenimą išlieka labai svarbi gydytojo oftalmologo profesinės kompetencijos dalis.

 

Plačiau skaitykite „Lietuvos gydytojo žurnale“ 2020 m. Nr. 7.

 

 

 

© 2006 Visos teisės saugomos.