Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC), vadovaudamasis 2020 m. lapkričio 4 d. Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu Nr. 1226 „Dėl karantino Lietuvos Respublikos teritorijoje paskelbimo“ informuoja, kad karantino laikotarpiu planiniai skiepijimai nėra atidedami ir turi būti vykdomi, numatant pacientų srautų valdymą.

Iššūkiai pandemijos fone: COVID-19 infekcija reikalauja savalaikės sunkia psoriaze, atopiniu dermatitu ir retomis odos ligomis sergančių pacientų kontrolės

2021-01-03

Prof. dr. Skaidra Valiukevičienė,

LSMU MA Odos ir venerinių ligų klinika

 

COVID-19 infekcija blogina esamos lėtinės uždegiminės odos ligos eigą, nes abiejų susirgimų atveju vienas iš pagrindinių citokinų audros vedlių yra TNF alfa citokinas. Tačiau pacientams, sergantiems psoriaze ir gydomiems biologine terapija, yra mažesnė rizika sunkiai sirgti COVID-19 infekcija, sumažėja jų hospitalizacijų dėl COVID-19 infekcijos ir lėtinės plaučių ligos dažnis, palyginti su pacientais, kuriems psoriazė gydoma sisteminio poveikio nebiologiniu vaistu, dažniausiai – metotreksatu (Satveer KM, ir kt., 2020). Didžiausia padėka medikams, stovintiems priešakinėse gretose valdant klastingą COVID-19 infekciją, ir mokslininkams, ieškantiems efektyvios vakcinos. 

Kitas COVID-19 pandemijos akivaizdoje išryškėjęs iššūkis, kurį teko priimti, – ne tik paūmėjusios įvairios odos uždegiminės ligos, bet ir didesnis pavojus dermatologams užsikrėsti dirbant su pacientais. Gana artimas tiesioginis kontaktas su pacientais neišvengiamas juos konsultuojant, ypač atliekant neinvazinį tyrimą – dermatoskopiją. Atkreiptinas dėmesys, kad visais atvejais būtina atsakingai pasiruošti, dėvėti visas specialias apsaugos priemones tiek atliekant dermatoskopiją, tiek konsultuojant dermatologinį ligonį. Pacientas gali atvykti tirtis dėl dermatologinės patologijos, tačiau jis gali būti ir besimptomis koronaviruso nešiotojas, todėl dermatologams tenka dirbti labai atsargiai.

Šiuo sudėtingu laikotarpiu daugelyje šalių konsultacinė dermatologinė pagalba nenutrūko. Belieka džiaugtis, kad ir Lietuvoje yra gerai išvystytos nuotolinės konsultacijos, odos vaizdų skaitmenizavimas ir galimybė pagal juos atskirti skubios tiesioginės konsultacijos reikalaujančius atvejus.

Nežiūrint pandemijos, Lietuvoje sunkių lėtinių uždegiminių odos ligų sisteminis gydymas pakilo į kitą lygmenį, nes tapo prieinama taikinių terapija. Dabar prieinami biologiniai vaistai pacientams, kurie serga ne tik sunkia, bet ir vidutinio sunkumo psoriaze. Taigi ir nesunkios formos psoriazę galime pradėti gydyti anksčiau, nelaukdami, kol vidutinio sunkumo liga taps sunki.

Kita naujovė yra ta, kad biologinis vaistas suaugusiųjų sunkios eigos atopiniam dermatitui gydyti dupilumabas tapo prieinamas ir Lietuvoje.

 

Plačiau skaitykite „Lietuvos gydytojo žurnale“ 2020 m. Nr. 9.

 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.