ONKOLOGINIO SKAUSMO AKTUALIJOS: KAS NAUJO GYDANT VĖŽIO SUKELTĄ SKAUSMĄ

2021-09-21

Doc. dr. Dalia Skorupskienė,

LSMUL KK Onkologijos ir hematologijos klinika

 

Šiuo sunkiu COVID-19 pandemijos laikotarpiu dar labiau išryškėjo problemos, susijusios su onkologinių ligonių, kenčiančių vėžio sukeltą skausmą, gydymu. Per pandemiją pacientams gerokai sunkiau patekti tiesiogiai pas gydantį gydytoją, kyla sunkumų komunikuojant su gydytoju nuotoliniu būdu, sudėtinga padėti ligoniui, kontroliuoti, kaip jis laikosi skirto gydymo, parinkti reikiamą vaisto stiprumą, skyrimo būdus ir dažnį. Taip pat sunkiau užtikrinti medicinos personalo patronažą, laiku gauti artimųjų pagalbą. Tai blogina onkologinių ligonių gyvenimo kokybę, didina įtampą, sukelia baimę. O viena didžiausių baimės priežasčių yra ta, kad vėžys daugumos pacientų (ir ne tik jų) sąmonėje yra siejamas su skausmu. Jau nustatant vėžio diagnozę skausmą kenčia 20–40 proc. ligonių, o, ligai išplitus, jų padaugėja iki 75–80 procentų. 25–30 proc. atvejų skausmas būna labai stiprus ir nepakenčiamas.Onkologinių ligų sukelto skausmo gydymo eiga

 

Labai svarbu žinoti onkologinio skausmo ypatybes ir jo malšinimo būdus. Lietuvoje rekomenduojama remtis Amerikos skausmo draugijos (angl. American Pain Society, 2004) siūloma ir Lietuvos skausmo draugijos (LSD) 2011 m. išleistose (ir 2018 m. atnaujintose bei 2019 m. papildytose) „Vėžio sukelto skausmo diagnostikos ir gydymo rekomendacijose“ patvirtinta šia onkologinių ligų sukelto skausmo gydymo eiga:

1. Skausmo priežasties, tipo ir stiprumo nustatymas.

2. Medikamentinis skausmo gydymas: pagrindinio skausmo malšinimas, proveržio skausmo malšinimas ir pagalbiniai vaistai (adjuvantai).

3. Nemedikamentinis skausmo gydymas.

4. Rezultatų įvertinimas ir gydymo plano keitimas.

5. Nuolatinio skausmo malšinimo ir paliatyviosios ligonio priežiūros užtikrinimas.

 

Skausmo skirstymas

Plačiau skaitykite LIETUVOS GYDYTOJO ŽURNALE, 2021 m. nr. 6

 

© 2006 Visos teisės saugomos.