Nauja širdies nepakankamumo gydymo vaistais strategija

2021-11-15

Doc. dr. Jolanta Laukaitienė,

LMUL KK Kardiologijos klinika

Europoje širdies nepakankamumu (ŠN) serga daugiau nei 15 mln. žmonių. Lietuvoje, remiantis statistikos duomenimis, ŠN serga daugiau nei 100 tūkst. gyventojų. Lėtinio ŠN paūmėjimas yra viena dažniausių skubios hospitalizacijos priežasčių. Neretai sunku atpažinti, tinkamai įvertinti ŠN ir nustatyti teisingą diagnozę, pvz., iki 31 proc. pacientų, patekusių į skubios pagalbos skyrių dėl ūmiai pasireiškusio dusulio, ŠN nebuvo iškart įvertintas kaip simptomus sukėlęs priežastinis veiksnys, užsitęsė stacionarinis gydymas, stebėtas didesnis sergamumas ir mirtingumas, palyginti su tais, kuriems priežastis buvo nustatyta iš karto. Taigi, išlieka ne tik didelis sergamumas, bet ir dažnos pakartotinės hospitalizacijos, ligos progresavimas bei bloga sergančiųjų širdies nepakankamumu prognozė. Todėl būtina laiku diagnozuoti ŠN, paskirti optimalų ŠN gydymą, siekiant sumažinti pakartotinės hospitalizacijos riziką. 

Gydydami širdies nepakankamumu sergančius pacientus siekiame svarbiausių tikslų: 

  1. sumažinti mirštamumą, 

  2. sumažinti pakartotinės hospitalizacijos dėl progresuojančio ŠN poreikį,

  3. sumažinti simptomus, pagerinti funkcinę paciento būklę, gyvenimo kokybę.

Per pastarąjį dešimtmetį naujų vaistų grupių (If receptorių blokatorių (ivabradino); angiotenzino receptorių ir neprilizino inhibitoriaus (ARNI); natrio gliukozės 2 nešiklio inhibitoriaus (SGLT2I)) pritaikymas gydant ŠN kartu su beta adrenoreceptorių blokatoriais (BAB), angiotenziną konvertuojančio fermento inhibitoriais (AKFI) / angiotenzino II receptorių blokatoriais (ARB); mineralkortikoidų receptorių blokatoriais (MRB) turėtų užtikrinti patikimą apsaugą, gerinti sergančiųjų ŠN prognozę, bet statistika liudija priešingai – sergančiųjų skaičius auga.

Svarbu užtikrinti kompleksinį ŠN sergančių pacientų gydymą: nuo gyvenimo įpročių pokyčių iki nuolatinio vaistų vartojimo, siekiant tikslinių, klinikiniais tyrimais įrodytų vaistų dozių; užtikrinant gretutinių ligų valdymą bei gydymą ir laiku siunčiant implantuoti prietaisų. 

Apžvelkime naujųjų, taip ilgai lauktų 2021 m. Europos kardiologų draugijos (EKD) Širdies nepakankamumo diagnostikos ir gydymo gairių rekomendacijas, kaip užtikrinti ankstyvą ŠN diagnostiką bei optimalų gydymą, kad pagerintume ŠN sergančiųjų prognozę, gyvenimo kokybę ir prailgintume gyvenimo trukmę.

Nauja širdies nepakankamumo klasifikacija

 

Plačiau skaitykite LIETUVOS GYDYTOJO ŽURNALE, 2021 m. nr. 8

 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.