Intervencinio gydymo naujienos

2021-11-15

Prof. dr. Ramūnas Unikas, 

LSMU MA Kardiologijos klinika

 

Šių metų Europos kardiologų kongrese buvo paskelbta nemažai intervencinėms procedūroms skirtų klinikinių tyrimų rezultatų. Ypač daug dėmesio buvo skirta gydymo antitrombocitiniais vaistais trukmei po perkutaninių vainikinių arterijų intervencijų (PVAI) ir vožtuvų implantavimo per kateterius procedūrų.

Frakcinio širdies kraujagyslių tėkmės rezervo tyrimas – visiems?

Tyrimas RIPCORD 2 pateikė papildomos informacijos apie frakcinio širdies kraujagyslių tėkmės rezervo (FTR) rutininį panaudojimą. Vainikinių arterijų (VA) liga sergantiems pacientams, kuriems planuojama PVAI, FTR įvertinimas angiografijos metu žymiai pagerina rezultatus, tačiau jis neturi akivaizdžios vertės, jei atliekamas rutiniškai diagnostinės angiografijos metu visiems sergantiesiems stabiliąja krūtinės angina ar miokardo infarktu be ST pakilimo. Kaip buvo nustatyta RIPCORD 2 tyrimo metu, tokia FTR atlikimo taktika nesumažina gydymo išlaidų, nepagerina gyvenimo kokybės, nemažina revaskuliarizacijos procedūrų bei didžiųjų širdies ir kraujagyslių komplikacijų skaičiaus.  

Kongrese buvo pranešta, kad, palyginti vien su angiografiniu vertinimu, FTR tyrimas netgi buvo susijęs su ilgesniu diagnostinio vertinimo laiku ir daugiau komplikacijų.

FTR tyrimas, kaip priemonė įvertinti susiaurėjusius segmentus vainikinėse arterijose, leidžia kardiologams įvertinti hemodinaminį susiaurėjimų reikšmingumą ir atlikti intervencijas tik tose arterijose, kurių stenozės sukelia miokardo išemiją, be reikalo negydant arterijų su hemodinamiškai nereikšmingais pažeidimais. Šis tyrimas rekomenduojamas pacientams, kuriems planuojama PVAI, remiantis keliais atsitiktinių imčių tyrimais, įskaitant pagrindinį – FAME tyrimą. Planuojant RIPCORD 2 tyrimą, buvo iškelta hipotezė, kad sistemingai atliekamas diagnozuojant VA ligą FTR tyrimas galėtų sumažinti išteklių naudojimą ir pagerinti gyvenimo kokybę, palyginti su vien angiografija.

Plačiau skaitykite LIETUVOS GYDYTOJO ŽURNALE, 2021 m. nr. 8

 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.