Naktinio darbo metu patirto miego trūkumo įtaka pusiausvyrai

2018-03-16

Justė Simonavičienė1, Deimantė Braždžiūnaitė2, Aistė Paškonienė1

1VUL SK Ausų, nosies, gerklės ligų centras, 2Vilniaus universiteto Medicinos fakultetas

 

Santrauka. Nuovargis yra problema, nes paveikiamas saugumas darbe – mažėja budrumas, daugėja klaidų, didėja nelaimingų atsitikimų ir susižeidimų rizika. Visgi subjektyviai nuovargis gali būti nepakankamai įvertintas ar pervertintas, o kai kurie objektyviai nustatomi parametrai (EKG, EEG, AKS, rektalinė temperatūra ir t. t.) yra nepatogūs naudoti, sudėtingas rezultatų interpretavimas ir nepraktiškas pritaikymas. Įvairūs tyrimai kaip praktišką, neinvazinį, bet patikimą įrankį nuovargiui vertinti nurodo būtent interaktyviąją pusiausvyros ištyrimo sistemą, atliekamą Tetrax aparatu. Šia sistema VUL Santaros klinikų Ausų, nosies ir gerklės ligų centre įvertintas 21 gydytojo, dirbusio visą parą, stabilumas bei subjektyvi savijauta. Taip įsitikinta, kad naktinio darbo nulemtas nuovargis veikia kūno stabilumą ir didina kritimo riziką daugeliu atvejų. 

 

Keywords: night work, fatigue, balance, posturography.

Summary. Fatigue is an important problem, because it might lead to serious mistakes at work and damage. However, subjectively fatigue may be overrated or underestimated, and some objectively determened parameters (ECG, EEG, BP, rectal temperature) are inconvenient to use, difficult to interpret and impractical customization. Various studies interactive balance system determines as practical, non-invasive, but reliable tool to measure fatigue and tetra-ataxiometric posturography as suitable tool. Survey was performed in Santaros Klinikos centre for Ear, nose and throat. Prospectively examined 21 doctors before and after their shift, objectively body stability and subjectively questionary. Results showen that fall risk significantly increased after shift and objectively represents influence of sleep deprivation on balance.

 

Naktinis darbas, miego trūkumas, ištęsta fizinė bei protinė veikla sąlygoja nuovargį. Tai fizinio ir/ar psichinio išsekimo būsena, sumažinanti gebėjimą saugiai ir efektyviai atlikti darbus. Na, o intensyvus nuovargis, trunkantis ilgiau nei 6 mėnesius, gali pasireikšti lėtinio nuovargio sindromu [1]. Tai yra problema, nes paveikiamas saugumas darbe – mažėja budrumas, daugėja klaidų, didėja nelaimingų atsitikimų ir susižeidimų rizika: valdant įrenginius, atliekant didelio susikoncentravimo reikalaujančias užduotis, dirbant pamainomis ar naktį. Atsižvelgiant į nuovargio keliamus pavojus, kelių eismo taisyklės nurodo nevairuoti pavargus [2]. Trumpesnis nei 6 valandų miegas didina avarijų riziką 3 kartus. Ne mažiau svarbi problema yra ir medicinos personalo nuovargis, kartu su kitais veiksniais galintis lemti klaidas darbe. Visgi subjektyviai nuovargis gali būti nepakankamai įvertintas ar pervertintas dėl asmeninių veiksnių, motyvacijos, nevienodos patirties ir pan. Tačiau yra paveikiami ir kai kurie objektyviai nustatomi parametrai (EKG, EEG, AKS, rektalinė temperatūra ir t. t.). Vis dėlto jie nepatogūs naudoti, sudėtingas rezultatų interpretavimas ir nepraktiškas pritaikymas [3]. Todėl ir kyla poreikis rasti praktišką, neinvazinį, bet patikimą įrankį nuovargiui vertinti. Įvairūs tyrimai kaip tokį įrankį nurodo būtent interaktyviąją pusiausvyros ištyrimo sistemą, atliekamą Tetrax aparatu [4]. Interaktyvioji pusiausvyros ištyrimo sistema – vienintelė, kuri matuoja pusiausvyrą ant keturių skirtingų platformų, kurių kiekviena duoda atskirus signalus dėl slėgio į jas svyravimų. Tai leidžia įvertinti bendrą stabilumą, kūno svorio masės pasiskirstymą, sinchronizaciją bei svyravimų intensyvumą. Turint šią sistemą VUL SK Ausų, nosies ir gerklės ligų centre, kilo mintis ištirti gydytojus, kurie dirba visą parą, ir pabandyti įvertinti jų nuovargį po budėjimo objektyviu tyrimo metodu – vertinant jų kūno stabilumą.

 

Darbo tikslai

  1. Išsiaiškinti, ar objektyvus pusiausvyros stabilumo tyrimas koreliuos su subjektyviu savo nuovargio apibūdinimu.
  2. Išsiaiškinti, ar net lengviausia NO pozicija (atmerktomis akimis stovint ant lygaus paviršiaus) sukels didesnį kūno nestabilumą esant nuovargiui.

Plačiau apie tai skaitykite „Otorinolaringologijos aktualijos“ 2017 m. Nr. 2

 

Panašūs straipsniai

 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.