Cukrinis diabetas ir klausos pažeidimas

2018-02-28

Indrė Korsakaitė, prof. habil. dr. Virgilijus Uloza

LSMU MA Ausų, nosies ir gerklės ligų klinika

 

Sergant cukriniu diabetu yra pažeidžiamos smulkios kraujagyslės. Tai sąlygoja progresuojantį, abipusį neurosensorinį prikurtimą. Kontroliuojant cukrinį diabetą rečiau pasireiškia klausos sutrikimai.

 

DIABETES AND HEARING LOSS

Keywords: hearing loss, diabetus mellitus.

Summary. Small blood vessels are damaged by diabetus mellitus. It causes progressive, bilateral, sensoneural deafness. Controlling diabetes mellitus is less common in hearing impairment.

 

 

Būdami ausų, nosies ir gerklės specialistai, mes dažnai pacientų klausiame, ar jie serga cukriniu diabetu. Kodėl tai yra svarbu? Kaip tai turėtų keisti dabartinę praktiką?

Ankstyvieji bandymai rasti ryšį tarp cukrinio diabeto (CD) ir klausos suprastėjimo nuo 1960 metų nedavė patikimų rezultatų. Mokslininkai, naudodamiesi surinktais Ispanijos sveikatos ir mitybos duomenimis, nustatė nedidelį klausos skirtumą tik 500 Hz dažnyje [1]. Framingtono mokslininkai kohortiniuose tyrimuose nerado klausos pažeidimo ryšio su CD [2]. Tik Viskonsino epidimiologijos ir klausos pažeidimo tyrimuose pastebėtas statistiškai reikšmingas klausos pažeidimas žmonėms, sergantiems CD, lyginant su sveikais žmonėmis, kuris yra daugiau nei 25 dB blogiau girdinčioje ausyje [3].

Sergantys CD žmonės dažnai susiduria su rimtomis sveikatos problemomis. Dažniau pasitaiko vėlyvųjų CD komplikacijų, kurių priežastis yra kraujagyslių pažeidimas [3]. Dėl didžiųjų kraujagyslių pažeidimo išsivysto išeminė širdies liga (miokardo infarktas), smegenų arterijų stenozė (insultas), periferinių arterijų obliteruojantis endarteritas (galūnių gangrena). Pažeidus smulkiąsias kraujagysles vystosi nefropatija (inkstų nepakankamumas), tinklainės pažeidimas (apakimas), neuropatija (jutimų sutrikimas galūnėse, neskausmingos opos pėdose dėl nepakankamai prižiūrimų kojų) [2]. Kadangi CD yra sisteminė liga, tikslinga pasiteirauti, ar klausos sistema yra tarp tų, kurios pažeistos .

 

Epidemiologiniai įrodymai

Paskutiniuoju metu vis daugiau pateikiama įrodymų, jog CD gali lemti klausos pažeidimą. JAV nacionalinio klausos instituto mokslininkai nustatė, jog tyrimo dalyviai, sergantys CD, dažniau turėjo klausos sutrikimų tarp žemų-vidutinių ir aukštų dažnių tonų, palyginti su sveikais tiriamaisiais [4]. Rezultatai išliko tokie pat net ir įtraukus tokius svarbius veiksnius, kaip amžius, triukšmo lygis aplinkoje, pajamų lygis, ototoksinis gydymas. Taip pat mokslininkai iš Japonijos Tsukuba universitetinės ligoninės Mito medicinos centro nustatė, jog nežymus klausos pažeidimas yra du kartus dažnesnis tarp CD sergančių žmonių [5].

Tyrimai iš Henrio Fordo ligoninės (JAV) parodė, jog 60–75 metų amžiaus moterys dažniau skundžiasi suprastėjusia klausa, jeigu CD buvo nekontroliuojamas, lyginant su kontroliuojamu CD. Mokslininkai taip pat nustatė, jog iki 60 metų moterims, kurių CD buvo kontroliuojamas, klausa buvo silpnesnė, lyginant su sveikomis moterimis. Tyrimas įrodė, jog CD yra rizikos veiksnys klausos pažeidimui išsivystyti. Tyrime taip pat nustatyta, kad vyrų klausa buvo blogesnė nei moterų neatsižvelgiant į amžių ir sirgimą CD [6].

 

Patofiziologija

Su CD susijusio klausos pažeidimo patofiziologinis paaiškinimas yra labiau teorinis. Kochlearinės struktūros eksperimentiniai tyrimai su gyvūnais, kuriems buvo sukeltas CD, nustatė, jog mikroangiopatija, susijusi su CD, gali paveikti vidinę ausį. Dėl sustorėjusių kapiliarų sienelių ir susidariusių kraujagyslių susiaurėjimų sutrinka maisto medžiagų pernaša [7]. Histopatologiniai smilkinkaulių tyrimai taip pat parodė mikroangiopatinius sraigės kraujagyslių pakitimus, kapiliarų sienelių storėjimą kraujagyslinio ruoželio (stria vascularis) srityje ir bazinėje membranoje. Buvo stebima kraujagyslinio ruoželio srities ir spiralinio raiščio atrofija [8]. Išorinės plaukuotosios ląstelės, kurių žmogus vidutiniškai turi apie 12 tūkst., atlieka „sraigės stiprintuvo“ funkciją, t. y. pagerina garso suvokimą skirtingų dažnių diapazone. Jų praradimas taip pat buvo nustatytas tarp sergančiųjų cukriniu diabetu [9].

Moksliniai tyrimai, kurie rėmėsi otoakustinės emisijos tyrimu (OAE), siekiant aptikti ankstyvą kochlearinį pažeidimą esant 1 tipo CD, nustatė pokyčius 1000 Hz dažnyje, pagrįsdami išorinių plaukuotųjų ląstelių disfunkciją sraigės viršūnėje [10]. Didesni OAE klausos pokyčiai fiksuojami esant dažnesnėms hiperglikeminėms būklėms [11].

 

Paveldimas cukrinis diabetas ir kurtumas

Klausos pažeidimas gali būti paveldėtas su cukriniu diabetu: 1 proc. iš visų CD sergančių žmonių yra diagnozuojamas paveldimas cukrinis diabetas ir klausos pažeidimas. Iš jų 75 proc. diagnozuojamas neurosensorinis klausos pažeidimas. Daugiau nei 85 proc. žmonių nustatyta mitochondrijų DNR taškinė mutacija 3243A>G, kuri pasižymi CD simptomais, bet gydymui nėra būtinos insulino injekcijos. Tokie atvejai dažniausiai nustatomi apie 37 amžiaus metus, tačiau ribos varijuoja tarp 11 ir 68 metų [12].

Plačiau apie tai skaitykite „Otorinolaringologijos aktualijos“ 2017 m. Nr. 2

 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.