Vaikų kosulys

2018-01-12

Rasa Martinkienė

VUL SK Vaikų ligoninė

Viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis ikimokyklinio amžiaus vaikai gali sirgti daugiau nei 8–10 kartų per metus. Kosulys įprastai prasideda po 1–2 dienų nuo ligos pradžios ir vidutiniškai trunka apie 5 dienas. Dažniausia vaikų užtrukusio ūminio kosulio priežastis yra povirusinis ar poinfekcinis kosulys, kuris paprastai praeina negydomas. Lėtiniu vaikų kosuliu vadinamas toks kosulys, kuris užtrunka daugiau nei 4 savaites. Tik išsiaiškinus lėtinio kosulio priežastis, galimas sėkmingas jo gydymas. Lėtinis vaikų kosulys skirstomas į specifinį (žinomos priežastys) ir nespecifinį. Kosulio priežastys gali būti susijusios ne tik su viršutinių ir apatinių kvėpavimo takų ligomis, bet ir su širdies, virškinamojo trakto, nervų sistemos ar išorinės klausomosios landos ligomis. Todėl lėtinis kosulys – vienas iš nusiskundimų, kurio priežasčiai patikslinti reikalinga otorinolaringologo apžiūra.

Kosulys vaikams yra dažnas simptomas ir dažniausiai praeina negydomas, tačiau kartais tai gali būti rimtos ligos požymis. Kad lėtinio vaikų kosulio gydymas būtų efektyvus, reikia nustatyti kosulio priežastį. Daugelis ANG ligų gali būti susijusios su lėtiniu kosuliu, todėl ilgai kosinčiam vaikui būtina otorinolaringologo apžiūra.

 

Childrenʼs cough

Key words: children, acute cough, chronic cough, examination, ENT diseases.

Summary. Preschool aged children may have up to 8-10 episodes of URTI a year. The coughing occurred after 1-2 days of systemic URTI and lasted a median of 5 days. The most common cause for prolonged acute cough in children is post viral or post infectious cough. It has a high rate of spontaneous resolution without any therapeutic intervention. Chronic cough in children is defined as a cough that lasts more than four weeks. Only when the cause behind the chronic cough is found, successful treatment can be applied. Chronic cough in children is categorized as specific (secondary to a determined etiology) and non-specific. Causes of the cough can be related not only to upper and lower respiratory tract diseases, but also cardiac, gastrointestinal, nervous system, external ear diseases. The evaluation of a child with the chronic cough should include an otorhinological examination, because many ENT diseases can cause cough.

Coughing in children is a common symptom and usually resolves without any treatment, but sometimes it can be a sign of a serious disease. To effectively treat chronic cough in children, the cause of the cough must be determined. Many otorhinolaryngological diseases may have a relation with the chronic cough, and a child with the chronic cough requires an detailed otolaryngologists examination.

 

Kosulys yra normalus apsauginis refleksas, kuris užtikrina kvėpavimo takų švarumą, pašalina čia patekusias įvairias medžiagas ir mikroorganizmus, susikaupusį sekretą ir saugo juos nuo obstrukcijos [1, 2]. Sveiki vaikai gali kosėti vidutiniškai 11 kartų per 24 val., o kai kurie – net iki 30 kartų [3]. Nors kosulys ne visada reiškia, kad vaikas serga, jis gali būti ir patologinis požymis ar daugelio ligų simptomas. Po ūminės virusinės viršutinių kvėpavimo takų infekcijos kosulys užtrunka vidutiniškai apie 5 dienas. Vieno iš tyrimų duomenimis, vaikams ūminis kosulys 50 proc. vaikų praeina per 10 dienų, 90 proc. – per 3 savaites, tačiau apie 10 proc. vaikų jis išlieka dar trečią–ketvirtą savaitę [4]. Dažniausia vaikų užtrukusio ūminio kosulio priežastis yra povirusinis ar poinfekcinis kosulys, kuris dažniausiai praeina savaime. Lėtinis kosulys pasitaiko 7–10 proc. vaikų [1-3, 5-11]. Jis gali ryškiai pabloginti vaiko ir jo tėvų gyvenimo kokybę.

Tiriant kosuliu besiskundžiantį pacientą, svarbu nustatyti šio simptomo priežastį, nes tik tokiu atveju galima tikėtis, kad gydymas bus veiksmingas ir ligos eiga palanki. Galimos kosulio kilmės sritys yra kvėpavimo takai, pleura, virškinimo traktas, širdies ir kraujagyslių, centrinė nervų sistemos bei išoriniai veiksniai [1-16]. Kosulį gali sukelti ne tik viršutinių ir apatinių kvėpavimo takų ligos, bet ir kvėpavimo takuose esančių refleksogeninių zonų, išorinės klausomosios landos odos, stemplės, perikardo, diafragmos, skrandžio dirginimas [1-16]. Gerklų refleksogenines zonas gali pasiekti dirgikliai iš artimiausios aplinkos: išskyros iš nosies, nosiaryklės bei skrandžio sulčių refliuksas. Lėtinis kosulys – vienas iš nusiskundimų, kurio priežasčiai patikslinti reikalinga otorinolaringologo apžiūra.

 

Kosulio klasifikacija

 

  • Ūminis kosulys – tai toks kosulys, kuris trunka iki 2–3 savaičių.
  • Lėtinio kosulio trukmę vaikams įvairios organizacijos ir autoriai nurodo skirtingą: vieni lėtiniu kosuliu vadina tokį, kuris trunka ilgiau nei 4 savaites (pvz., The American College of Chest Physicians ir Thoracic Society of Australia and New Zealand), kiti – ilgiau nei 8 savaites (pvz., British Thoracic Society ) [1-3, 5, 6].

 

Kosulio mechanizmas

 

Kosulį sukeliantys dirgikliai gali būti mechaniniai, cheminiai, terminiai ar uždegiminiai. Cheminiai receptoriai yra jautrūs rūgštims, karščiui, panašios į kapsaicino sandaros dirgikliams. Jie sukelia kosulį aktyvuodami 1 tipo vaniloidinius (kapsaicino) receptorius. Mechaniniai kosulio receptoriai aktyvuojami prisiliečiant ar pasikeičiant jų vietai. Gerklos ir trachėja yra jautresnės mechaninei stimuliacijai, o žemiau esantys kvėpavimo takai – cheminei. Sudirginimas bronchiolių ir alveolių lygyje kosulio nesukelia [17, 18].

Kosulio receptoriai yra išilgai kvėpavimo takų gleivinės tarp virpamojo epitelio ląstelių. Didžiausia receptorių koncentracija yra gerklose, apatinėje trachėjos dalyje, keteros srityje ir vidutinio stambumo bronchuose [17, 18]. Po receptorių sudirginimo aferentiniai impulsai toliau keliauja daugiausia per IX ir X galvinius nervus į smegenų kamieną tilto lygmenyje. Atskiras kosulio centras nenustatytas. Eferentiniai kosulio takai eina per X nervą ir spinalinius motorinius bei diafragminius nervus. Eferentiniai signalai gali stimuliuoti diafragmos, ryklės, gerklų, tarpšonkaulinius, pilvo sienelės ir dubens raumenis [17, 18]. Be to, dar yra kosulio centras žievėje, per kurį galima valinga jo reguliacija. Paaugliai, sergantys lėtinėmis plaučių ligomis, savo valia gali slopinti kosulį [19]. Kosulys yra silpnesnis naujagimiams: tiesioginės laringoskopijos metu stimuliuojant receptorius kosi tik 25 proc. neišnešiotų naujagimių, tuo tarpu laiku gimusių – 50 proc. [20].

Plačiau apie tai skaitykite „Otorinolaringologijos aktualijos“ 2017 m. Nr. 2

 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.