Vaizdinis impulsinio galvos pasukimo testas

2018-01-12

Prof. dr. Ingrida Ulozienė, Žygimantas Tverskis

LSMU MA Ausų, nosies ir gerklės ligų klinika

 

Vaizdinis impulsinio galvos pasukimo testas (angl. video head impulse test, vHIT, toliau tekste vHIT) yra naujas tyrimo metodas, padedantis nustatyti sakadinius akių judesius ir įvertinti vestibulinį akių refleksą visuose pusratiniuose kanaluose. Šios apžvalgos tikslas – pristatyti klinikines vHIT panaudojimo galimybes pacientams, sergantiems įvairiomis ligomis, sukeliančiomis vestibulinius sutrikimus. Pagal Pubmed ir Cochrane duomenų bazėse skelbiamų publikacijų duomenis pristatomos apibendrintos vHIT klinikinio panaudojimo indikacijos bei vHIT diagnostikos veiksmingumas esant įvairios kilmės vestibulinei patologijai.

 

VIDEO HEAD IMPULSE TEST

Keywords: video head impulse test, vestibulo-ocular reflex, semicircular canals, vHIT.

Summary. Video head impulse test (vHIT) is a new testing which able to identify the overt and covert saccades and study the gain of vestibulo-ocular reflex (VOR) of each semicircular canal. The aim of this study is to provide information about the clinical use of vHIT in patients with various vestibular disorders. On the basis of the articles from PubMed and Cochrane databases application of vHIT in the clinical environment and it‘s efficassy as a diagnostic tools are presented.

 

Vaizdinis impulsinio galvos pasukimo testas yra naujas tyrimo metodas, kuris pirmąkart pristatytas 2004 m. Paryžiuje vykusiame Barany mokslinės draugijos renginyje, o 2005 m. išsamiai aprašytas Ulmer ir Chays [1]. Šis testas yra greitas ir nesudėtingas tiriant vestibulinės sistemos sutrikimus. Tyrimo panaudojimas ir moksliniai tyrinėjimai sparčiai plečiasi, pvz., Pubmed ir Kochrano duomenų bazėse iki 2015 metų gegužės mėnesio jau buvo paskelbtas 221 straipsnis anglų ir prancūzų kalbomis, kuriuose buvo analizuojamas vHIT [2]. Šio straipsnio tikslas – pristatyti Lietuvos otorinolaringologų bendruomenei naują vHIT testą ir pagal Pubmed ir Kochrano duomenų bazėse skelbiamų publikacijų duomenis apibendrinti vHIT klinikinio panaudojimo indikacijas bei vHIT diagnostikos veiksmingumą esant įvairios kilmės vestibulinei patologijai.

 

vHIT kilmė

vHIT yra paremtas vestibuliniu akių refleksu (angl. vestibulo-ocular reflex, VOR, toliau tekste VOR) ir suteikia informacijos apie kiekvieno pusratinio kanalo aktyvumą. VOR – tai refleksiniai akių judesiai, kurie stabilizuoja vaizdus akies tinklainėje galvos judesių metu, nukreipiant akis į priešingą pusę, nei juda galva, taip yra išlaikomas vaizdas regėjimo lauko centre. Judesio metu yra dirginami pusratiniai kanalai, per prieanginius branduolius impulsas patenka į akies judinamojo nervo branduolius, susitraukia ir atsipalaiduoja atitinkami akį judinantys raumenys ir akys juda toje pačioje plokštumoje, tačiau į priešingą pusę. Šis refleksas veikia tamsoje ar užsimerkus ir yra vienas iš greičiausių ir tiksliausių žmogaus refleksų. VOR reikšmė yra apibrėžiama kaip skirtumas tarp akies ir galvos judesių amplitudžių [3]. Vestibulinės patologijos metu VOR yra pažeidžiamas, dėl to atsiranda sakadiniai akių judesiai, kurie gali būti paprasta akimi matomi ir nematomi. LSMU ANG ligų klinikoje planuojama naudoti Interacoustics įrangą vHIT atlikti.

Plačiau apie tai skaitykite „Otorinolaringologijos aktualijos“ 2017 m. Nr. 2

 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.