Valstybinis visuomenės sveikatos stiprinimo (VVSS) fondo taryba patvirtino 2019 m. prioritetus bei priemones, pagal kurias bus finansuojami projektai. Tad Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) kviečia pareiškėjus aktyviai dalyvauti konkursuose.

Psichoterapija. Tarptautinis psichoanalizės forumas Kaune

2015-01-28

Doc, dr. Darius Leskauskas

LSMU MA Psichiatrijos klinika

2014 metų rugsėjo 17–19 d. Kaune vyko neeilinis renginys – 18-asis Tarptautinis psichoanalizės forumas. Tai kas dvejus metus vykstanti prestižinė tarptautinė mokslinė konferencija, kurią organizuoja Tarptautinė psichoanalitinių draugijų federacija. Ši federacija gyvuoja nuo 1952 metų ir vienija 27 įvairių pasaulio šalių psichoanalitines draugijas. Jos tikslas – siekti naujų mokslinių ir akademinių rezultatų, plėtoti laisvą diskusiją apie psichoanalizės teoriją, praktiką ir mokymą, skatinti mokslinius ir asmeninius ryšius tarp psichoanalitikų ir psichoanalitikų organizacijų. Kas antri metai organizuojami Tarptautiniai psichoanalizės forumai kaip tik ir įgyvendina šiuos tikslus – sukviečia specialistus iš viso pasaulio pasidalyti savo atradimais, patirtimi ir pažiūromis apie psichoanalizei svarbius klausimus – žmogaus psichikos supratimą ir jos sutrikimų gydymą. Taip ir šį kartą Kaune susirinko apie 200 psichoanalitikų ir psichoterapeutų iš 24 šalių. Be tradiciškai gausiai atstovautų Norvegijos, Suomijos, Italijos, Ispanijos, Vokietijos, Austrijos, Graikijos, JAV, Meksikos, Čilės, pirmą kartą sulaukėme dalyvių ir iš Baltarusijos, Maltos, Portugalijos, Kubos, Egipto.

Šis Forumas kokybiškai skiriasi nuo anksčiau Lietuvoje ar kitose Baltijos šalyse vykusių psichoanalitinių renginių, kuriuose vietos specialistai mokydavosi iš vieno ar kelių ekspertų, atvykusių iš užsienio. Per tris Forumo dienas Kaune perskaityti ir aptarti 72 moksliniai pranešimai. Pirmą kartą psichoanalize besidomintys Lietuvos specialistai turėjo progą ne tik pasiklausyti pasaulyje žymių psichoanalitikų pranešimų, bet ir kartu su jais dalyvauti mokslinėse diskusijose, tiesiogiai bendraujant daugiau sužinoti apie jų asmeninę patirtį.

Šiemetinio Forumo tema buvo „Psichoanalizė, psichologinės traumos ir sunkūs psichikos sutrikimai“. Tokia tema Lietuvoje vykusiam Forumui pasirinkta neatsitiktinai. Per pastaruosius mūsų istorijos dešimtmečius patyrėme daug dramatiškų įvykių, neišvengiamai palietusių kiekvieną lietuvį ir neretam tapusių taip ir neišgydytomis psichologinėmis traumomis. Okupacijos, tremtys, Holokaustas, pokario pasipriešinimas, socialinių-ekonominių santvarkų ir kultūrinių-vertybinių pagrindų pokyčiai. Nepriklausomybę lydintys vilčių kilimo ir praradimo, laukinio kapitalizmo ir nevaldomo kriminalinio ar valdininkiško nusikalstamumo laikotarpiai, emigracija. Didžiausi Europoje savižudybių ir žmogžudysčių, alkoholizmo rodikliai, rodantys žmonių neviltį, bejėgiškumą, nevaldomą destruktyvią agresiją – skaudžiausi, bet, deja, kasdieniais tapę šių neužgydytų traumų padariniai. Robert van Voren (Olandija) kalbėjo apie Holokaustą kaip šalies vystymosi sustojimo priežastį, Juan Flores (Čilė) dalijosi čiliečių patirtimi atgaunat atmintį apie diktatūros metų patirtį, Franҫoise Davoine (Prancūzija) atkreipė dėmesį į panašumus tarp sunkiomis psichikos ligomis sergančių ir karo metu patirtų išgyvenimų, Giuseppe Battaglia (Italija) pateikė idėjas, kaip psichoanalizė gali padėti įveikti socialinių traumų pasekmes.

Psichoanalizė visada daug dėmesio skyrė psichologinių traumų poveikiui psichikos sveikatai. Vienoje pirmųjų savo knygų S. Freudas įrodinėjo, kad isterijos priežastis gali būti vaikystėje patirta ir vėliau iš sąmoningos atminties išstumta seksualinė prievarta. Tiesa, vėliau Freudo požiūris į isterijos priežastis keitėsi, bet liko pripažinimas, kad patirtos psichologinės traumos – smurtas, prievartą ar netektys – sutrikdo psichikos mechanizmų bei asmenybės raidą ir funkcionavimą, gali sukelti įvairius psichikos sutrikimus. Daug dėmesio psichologinių traumų pasekmių gydymui skyrė Freudo mokiniai Sandor Ferenczi ir Erich Fromm. Inna Rozentsvit (JAV), Rune Johansen (Norvegija) vaizdžiai pristatė vienos moderniausių psichoanalizės krypties neuropsichoanalizės atradimus apie psichologinės traumos patirties kodavimo smegenyse mechanizmus ir poveikį biologiniam galvos smegenų funkcionavimui. Be abejo, Forume daug dalytasi praktinio darbo gydant traumų sukeltus psichikos sutrikimus, patirtimi, pristatyti ir aptarti įdomūs klinikiniai atvejai. Miguel Angel Gonzalez Torres (Ispanija), Olavi Lindfors (Suomija), Sverre Varvin (Norvegija) pateikė ir klinikinių tyrimų rezultatus, vertinančius psichoanalitinės psichoterapijos veiksmingumą gydant psichologinių traumų sukeltus sutrikimus.

Plačiau skaitykite „Psichiatrijos aktualijos“ 2015 Nr. 1

 

© 2006 Visos teisės saugomos.