Kaip ir kam vaistai perkami centralizuotai

Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos kasmet rengia konkursus ir centralizuotai perka nemažai vaistų ir medicinos pagalbos priemonių. Tokių centralizuotų pirkimų nauda ta, kad už tą pačią pinigų sumą nuperkama daugiau vaistų bei medicinos pagalbos priemonių, nes nemokamas prekybos antkainis, be to, konkuruodami dėl Lietuvos rinkos gamintojai taiko įvairias nuolaidas. Šiemet centralizuotiems pirkimams numatyta 130,5 mln. Lt, t. y. beveik 26 mln. Lt daugiau nei pernai.


Pagal naująją tvarką paraišką įrašyti vaistus ir medicinos pagalbos priemones į centralizuotai perkamų sąrašą galės pateikti gydymo įstaigos, vaistų gamintojai, vaistų didmeninės prekybos įmonės, medicininės paskirties priemonių prekybos įmonės, įvairių specialybių gydytojų draugijos. Kartu su paraiška Valstybinei ligonių kasai reikės pateikti ne tik dokumentus, bet ir informaciją apie ligą, kuriai gydyti siūlomas vaistas (ligos paplitimas, potencialių vaistinio preparato vartotojų skaičius Lietuvoje per metus ir pan.), publikuotų mokslinių straipsnių apie siūlomo vaistinio preparato lyginamuosius klinikinius tyrimus kopijas.


Taip pat reikės pateikti ligos gydymo siūlomu vaistiniu preparatu schemą (algoritmą) ir gydymo šiuo vaistu tikslingumo aprašymą. Jeigu jau yra sveikatos apsaugos ministro patvirtinta ligos gydymo metodika, turės būti pateiktas naujas šios metodikos, į kurią būtų įtrauktas siūlomas vaistinis preparatas, projektas. Reikės nurodyti vaistinio preparato kainą ES šalyse, gydymo kurso arba metų gydymo kaštus, lėšų poreikį metams pagal pacientų skaičių.


Gali prireikti ir vaistinio preparato farmakoekonominės analizės duomenų, jei vaistą prašoma centralizuotai pirkti dėl to, kad jis yra veiksmingesnis nei visi kiti į sąrašą įrašyti tos pačios farmakoterapinės grupės vaistiniai preparatai, taip pat jei farmakoterapinė grupė, kuriai priskiriamas siūlomas medikamentas, neįtraukta į kompensuojamųjų vaistų ir medicinos pagalbos priemonių sąrašus bei į Centralizuotai perkamų vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių sąrašą.


Farmakoekonomikos metodų taikymas leidžia išvengti klaidų įtraukiant naujus medikamentus į kompensuojamųjų vaistų sąrašus bei racionaliai naudoti vaistams skiriamas lėšas. Farmakoekonominė analizė turi pagrįsti, kad siūlomo medikamento veiksmingumo ir kainos santykis yra optimalus, kad jis yra saugus, turi būti atlikta kitų vaistų tai pačiai ligai gydyti lyginamoji analizė. Jei ši analizė parodo, kad brangesnis medikamentas nėra veiksmingesnis ir saugesnis, jis negali būti kompensuojamas.


Valstybinės ligonių kasos inf.