Echinokokozė pripažinta pavojinga ir mirtina infekcija


Echinokokozės – parazitinės ligos, sukeliamos kaspinuočio, Echinococcus genties biohelminEchinococcus granulosus, Echinococcus multilocularis, Echonococcus vogeli (jaguarų kaspinuotis) bei Echinococcus oligarthrus (pumų kaspinuotis) lervų. Du pastarieji yra pasitaiko retai ir tik Pietų Amerikoje.

Echinokoko vystymasis vyksta su šeimininkų kaita. Galutiniai šeimininkai yra plėšrūnai – šunys, vilkai, lapės, šakalai. Tarpiniais šeimininkais tampa dauguma žinduolių – žmogus, galvijai, avys, ožkos, briedžiai, stirnos, elniai, graužikai.


Europoje šioms problemoms spręsti 1998 m. įkurtas Europos echinokokozės registras, kuris apjungia 9 šalis.


Lietuvoje ligoniai, sergantys echinokokoze nuo 1997 m. yra reguliariai konsultuojami, stebimi bei gydomi VU infekcinėje ligoninėje gyd. Audronės Marcinkutės bei konsultuojami Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų (VUL SK) prof. Jono Valantino.


2003 birželio 06 d. VUL SK Hepatologijos, Gastroenterologijos ir Pilvo chirurgijos centrams, dalyvaujant VU infekcinių ligų klinikai, Ligų kontrolės centro Parazitinių ligų skyriui, Parazitologijos laboratorijai bei Valstybiniam patologijos centrui įkurtas Echinokokozės registras. Tai yra pirmas Registras Baltijos šalyse. Registro įkūrimas buvo derinamas su Europos Echinokokozės registru, panaudojant visas jų rekomenduotas metodikas.


2004 rugpjūčio 1 d. Lietuvos registras įtrauktas į Europos echinokokozės registrą. Lietuvoje jo veiklą koordinuoja VUL SK Pilvo chirurgijos centro m.dr. Vitalijus Sokolovas.


Anot m. dr. V. Sokolovo, dabar Lietuvos registre yra 82 ligoniai. Visi jie operuoti, gydomi ir kontroliuojami remiantis Europos echinokokozės registro rekomendacijomis. Mūsų respublikos rezultatai artėja prie Europos echinokokozės registro ir PSO skelbiamų statistinių duomenų.


 


 


 Gitana Letukienė – VUL SK vyr.specialistė ryšiams su visuomene