Geros vaistinių praktikos prioritetas – farmacinė paslauga

Šių metų birželio 15 dieną Sveikatos apsaugos ministras Rimvydas Turčinskas patvirtino Geros vaistinių praktikos nuostatus, kurie turėtų įsigalioti po 3 mėnesių nuo įstatymo paskelbimo „Valstybės žiniose“ dienos. Daug diskusijų sulaukęs ir kelių skirtingų farmacijos specialistų darbo grupių kurtas Geros vaistinių praktikos projektas nėra galutinis. Taip tvirtina ir Farmacijos departamento direktoriaus pavaduotoja Gita Kriukienė, su kuria kalbėjomės apie laukiančius pokyčius tiek Geros vaistinių praktikos kūrimo procese, tiek farmacinėje veikloje.Ar esate patenkinti birželio mėnesį patvirtintais „Geros vaistinių praktikos“ nuostatais? Kaip, jūsų nuomone, juos būtų galima tobulinti?Šis teisės aktas yra tik pradinis žingsnis Geros vaistinių praktikos įdiegimo procese. Nuostatus žadame papildyti, nes kai kurios dokumente nagrinėjamos sąvokos, tokios kaip farmacinė rūpyba ir ekstemporalių vaistų gamyba, yra visiškai naujos bei mažai išplėtotos. Dokumente daug dėmesio skirta farmacinei paslaugai, kurią laikome prioritetu ir stengsimės kuo geriau pasiruošti jos sėkmingam įdiegimui. Tuo tarpu farmacinė rūpyba – dar tik ateities dalykas.


Kokia farmacijos specialistų nuomonė apie priimtą modelį? Ar jį bus sunku pritaikyti?


Daugiausia komentarų ir pasiūlymų susilaukiame iš įvairių vaistinių asociacijų. Vis dėlto kiekviena jų yra savaip suinteresuota ir reikalauja skirtingų pakeitimų. Pavyzdžiui, vienos vaistinės nori, kad būtų leidžiama nereceptinius vaistus parduoti savitarnos skyriuose, o kitos tam prieštarauja.


Kokių teigiamų pokyčių atneš „Gera vaistinių praktika“?


Daugiausiai vilčių dedame į farmacinės paslaugos įdiegimą. Sieksime grąžinti senųjų vaistinių tradiciją, kai pagrindinė vaistinių funkcija ir paskirtis buvo sveikatinimo paslauga, o ne verslas. Deja, šiuo metu siekiama parduoti kuo daugiau vaistų, iki galo ar visai nepaaiškinus jų vartojimo, kontraindikacijų, neišsiaiškinus medikamento tinkamumo vartotojui. Įsigaliojus Geros vaistinių praktikos nuostatams, pacientui bus suteikiama pilna farmacinė paslauga, skiriama pakankamai laiko aptarti jo sveikatos būklę ir pasiūlyti tinkamiausią medikamentą.


Kalbino Evelina Preišegolavičiūtė


„Geros vaistinių praktikos“ nuostatas patvirtinantį įstatymą ir pačias nuostatas galite rasti mūsų tinklalapio teisinės informacijos sektoriuje adresu: http://www.emedicina.lt/index.php?s_id=1782&lang=lt