Šiais metais krūties vėžio prevencijos programa buvo sėkminga

Šiemet Atrankinės mamografinės patikros dėl krūties vėžio programa, pagal kurią nemokamai tiriamos 50–69 metų moterys, vykdoma kur kas geriau nei ankstesniais metais. Per šių metų pirmuosius keturis mėnesius buvo panaudoti apie 92 proc. tam laikotarpiui skirtų Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų, beveik 19 tūkstančių moterų atliktos mamogramos. Iš viso 2007 metais šiai programai skirta 3 mln. litų.


Vėžį ar ikivėžinius pakitimus padeda aptikti pagal krūties vėžio prevencijos programą atliekamas mamografinis tyrimas – krūties peršvietimas rentgeno spinduliais. Jis padeda surasti neapčiuopiamus, tik rentgenu matomus piktybinio tipo kalcinatus, būdingus neinvazinio vėžio pradžiai. Kol navikas augdamas nepasiekia audinio, kuriame yra kraujagyslių, jis laikomas neinvaziniu ir yra būdingas ankstyvosioms ligos stadijoms. Tačiau naviko piktybiškumą lemia tai, kad jis keliauja limfa, krauju ir, pasiekęs kitus organus, sukelia juose metastazes. Kaip tik todėl labai svarbu kuo anksčiau aptikti ligą.


2005 metais, kai ši programa pradėta vykdyti, jai buvo skirta 1,5 mln. litų, tačiau panaudota vos dešimtadalis šių lėšų ir patikrinta tik apie 5 tūkstančiai moterų. Iš dalies tai lėmė mamografų ir mamogramas gebančių įvertinti specialistų stygius. Pernai šiai programai buvo skirta 2,5 mln. Lt (panaudota per 86 proc. jų) ir ištirta daugiau kaip 48 tūkst. moterų, tai yra, buvo beveik pasiektas per metus numatomas ištirti moterų skaičius – 50 tūkstančių.


Praėjusių metų gegužę buvo patobulinta mamogramų vertinimo paslaugų apskaita, ir tyrimų duomenis imta kaupti pagal rastų pakitimų pobūdį. Nuo praėjusiųjų metų gegužės iki šių metų gegužės buvo ištirta daugiau kaip 51,7 tūkst. moterų. Iš jų 149 moterims buvo nustatyti piktybinio pobūdžio pakitimai, 491 – galimi piktybinio pobūdžio pakitimai. Šios moterys toliau tiriamos ir gydomos.


Dėl mamografinio tyrimo, kuris padeda aptikti ir įtarti vėžį ar ikivėžinius pakitimus, 50–69 metų moterys turėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją (terapeutą). Gavusios jo siuntimą išsitirti, moterys gali iš anksto (ir telefonu) užsiregistruotimamografą turinčioje gydymo įstaigoje. Pagal krūties vėžio prevencijos programą mamografiniai tyrimai atliekami 13 mamografų visuose didžiuosiuose šalies miestuose – Vilniuje, Kaune, Panevėžyje, Šiauliuose, Klaipėdoje, taip pat – Alytuje, Utenoje. Šeimos gydytojas patars, kurią iš šių gydymo įstaigų pasirinkti.


Apie tyrimo rezultatus praneša šeimos gydytojas, kuris juos gauna iš mamogramas vertinančios įstaigos. Jei mamograma neinformatyvi, tyrimas bus kartojamas. Nemokamas mamografinis tyrimas pagal programą gali būti atliekamas kas dvejus metus.


Valstybinės ligonių kasos prie SAM Ryšių su visuomene skyrius