JAV viešėjusi Lietuvos medikų delegacija žada permainas kontroliuojant ir organizuojant medicinos mokslą Lietuvoje

Sveikatos apsaugos ministro Rimvydo Turčinsko vadovaujama delegacija liepos 11 – 13 dienomis viešėjo Jungtinėse Amerikos Valstijose, kur susipažino su JAV Nacionalinių sveikatos institutų, Sveikatos departamento veikla bei informavo apie Lietuvoje vykdomus biomedicinos mokslotyrimus. Apie pasidalintą patirtį ir laukiančius pokyčius Sveikatos apsaugos ministerijoje surengtoje spaudos konferencijoje pasakojo delegacijos atstovai: Sveikatos apsaugos ministro patarėjas Evaldas Navickas, Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų generalinis direktorius prof. Aleksandras Laucevičius, VU ligoninės Santariškių klinikų Hematologijos, onkologijos ir transfuzologiojos centro direktorius doc. Laimonas Griškevičius bei Kauno medicinos universiteto Kardiologijos instituto direktorius prof. Rimantas Benetis.


Koks buvo šio vizito tikslas? Kuo jis naudingas ir kokius pirmuosius rezultatus parsivežėte? Žinant, kad JAV mokslo sektorius yra labai stiprus, ar nesijautėte naujokais pristatinėdami Lietuvos pasiekimus bei matydami kolegų amerikiečių patirtį?


Prof. Aleksandras Laucevičius: Vizito data ir programa buvo derinta net pusmetį, todėl esame labai dėkingi Lietuvos Respublikos ambasadai Vašingtone ir Sveikatos apsaugos ministerijai už pagalbą rengiant vizitą. JAV yra net 27 nacionaliniai sveikatos institutai, iš kurių mes aplankėme 6. Visuose skaitėme savo pranešimus ir išklausėme šeimininkų pasakojimų bei pasiūlymų. Nors JAV biomedicinos moklų sritis vystoma jau nuo 1887 m., o šiuo metu moksliniams tyrimams skiriama daugiau nei 28 mlrd. JAV dolerių, tačiau mes pasakodami apie Lietuvos patirtį, nesijautėme kaip naujokai. Ypač gerai buvo įvertinti Nacionalinės esveikatos ir Rytų Lietuvos projektai.


Evaldas Navickas: Šio vizito pirmieji rezultatai jau akivaizdūs. JAV sveikatos institutų direktorius dr. Ellias Zerhouni pažadėjo tarpininkauti ir padėti keičiantis informacija, organizuojant biomedicinos mokslą Lietuvoje. E. Zerhouni pabrėžė ypatingą SAM ir universitetų glaudaus bendradarbiavimo būtinybę. Į šį projektą būtina įtraukti medicinos ir biotechnologijų institucijas, tarptautines korporacijas bei nacionalines įmones. Informacinių technologijų plėtojimas sudaro sąlygas informacijai kaupti: Lietuvos specialistai jau dabar kviečiami į Nacionalinę medicinos biblioteką, Širdies, plaučių ir kraujo institutą tobulintis informacijos kaupimo, apdorojimo ir mainų srityse. Tai reiškia, kad specialistai turės galimybę dirbti su naujausia medicinine informacija.


Kaip planuojate išnaudoti gautą patirtį? Kokie pokyčiai būtini mūsų šalies medicinos mokslų srityje?


Doc. Laimonas Griškevičius: Mane labiausiai domino kolegų iš JAV mokslinė patirtis onkologijos ir hematologijos srityse. Svarbiausiu prioritetu dabar laikyčiau šiuolaikinės stebesėnos sistemos sukūrimą, kas įgalintų kaupti informaciją apie ligas, rizikos veiksnius, efektyvaus gydymo būdus. Nereikės išradinėti dviračio, nes tokiai duombazei vystyti puikiai tiks esveikatos projektas. Kitas reikšmingas pokytis turėtų būti biobankai – vietos, kur kaupiama įvairiausia medicininė medžiaga, pvz., kraujo mėginiai, biopsijos pavyzdžiai. Biobankų kūrimas taip pat prisidėtų prie mokslinės informacijos duombazių plėtojimo.


Prof. Rimantas Benetis: Kadangi Lietuvoje mokslas finansuojamas menkai, o pinigų naujai aparatūrai ir tyrimams reikia daug, tai svarbu pradžioje prioretizuoti tik kelias medicinos sritis. Tai bus onkologija, traumatizmas, psichinė sveikata, širdies ir kraujagyslių ligos bei visiems prioritetams bendrai svarbus informacinės sitemos tobulinimas. Vizito metu pastebėjau, kad JAV mokslo aukštą kokybę lemia tai, kad medicinos mokslas yra sveikatos apsaugos sudėty, o už jo organizavimą atsakingi atitinkami nacionaliniai sveikatos institutai. Tokiu pavyzdžiu reiktų sekti ir Lietuvai, todėl pagrindinis mūsų delegacijos keliamas klausimas dabar yra, kam turėtų priklausyti medicinos mokslo valdymas – Švietimo ir mokslo ministerijai ar Sveikatos apsaugos ministerijai.


Kodėl taip svarbu mokslinės medicinos srities valdymą perduoti SAM? Ar apie tai buvo galvota prieš vizitą JAV? Kaip manote, ar pasiseks tai pasiekti?


Prof. Aleksandras Laucevičius: Medicinos mokslo koordinavimo perdavimas SAM dabar yra pagrindinis mūsų tikslas. Tokios permainos poreikis pastebėtas jau seniau, kai Švietimo ir mokslo ministerija pradėta kritikuoti dėl neveiksmingo medicinos mokslo valdymo ir profesionalių ekspertų trūkumo. Mokslo organizavimas turėtų būti sveikatos apsaugos sudėtyje, o šalyje atliekamus tyrimus turėtų vertinti tarptautiniai ekspertai.


Evaldas Navickas: Manau, kad derybos nebus lengvos, nes reikia sutarimo ne tik tarp ministerijų, bet ir politikų supratimo, kiek svarbi ši permaina. Sieksime per kelis mėnesius įtikinti dabartinius mokslo sektoriaus specialistus bei politikus ir, jei pasiseks, rudenį visą valdymą perduoti SAM.



Interviu parengė Evelina Preišegolavičiūtė


Nuotraukoje: Sveikatos apsaugos ministro patarėjas Evaldas Navickas