CRP padeda prognozuoti pažinimo sutrikimą vaikams, sergantiems obstrukcine miego apnėja

Remiantis viename Amerikos žurnalų (angl. „American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine“) išspausdinto tyrimo rezultatais, padidėjęs labai jautraus C reaktyvaus proteino (CRP) kiekis gali padėti nuspėti pažinimo sutrikimą vaikams, sergantiems obstrukcine miego apnėja (OMA).


Vaikų OMA susijusi su neurobiheiviriostinės ir kognityvistinės raidos disfunkcijomis, tačiau ja sergant nebūtinai pasireiškia pažinimo sutrikimų. Labai jautrus CRP, cirkuliuojantis uždegimo reakcijos žymuo, šiuo metu laikomas svarbiu ir patikimu kardiovaskulinių ligų rodikliu.


Mokslininkai ištyrė 278per miegus knarkančius ir neknarkiančius 5–7 metų amžiaus vaikus, kurie pasižymėjo arba ne OMA. Testuojant naudota polisomnografija, neurokognityvistinis tyrimas ir kitą rytą buvo renkami kraujo mėginiai CRP kiekiui išmatuoti. Knarkiančių, bet OMA nesergančių vaikų grupėje vidutinis CRP kiekis buvo 0.19 ±0.07 mg/dL ir 0.36 ± 0.11 mg/dL – tarp knarkiančių OMA ligonių (P<0.01). Vaikams, sergantiems OMA ir turintiems pažinimo sutrikimą CRP kiekis buvo lygus 0.48 ± 0.12 mg/dL, tuo tarpu sergantiems OMA be pažinimo sutrikimo CRP kiekis buvo ženkliai mažesnis – 0.21 ± 0.08 mg/dL; P<0.002. Tyrėjai apibendrina, kad dauguma uždegiminių procesų, sukeltų OMA, yra svarbus neurokognityvistinės disfunkcijos rizikos veiksnys.


Am J Respir Crit Care Med. 2007;176:188-193.