Kombinuotos Aliskireno ir Valsartano terapijos tyrimas

Kombinuojant naująjį renino inhibitorių aliskireną (Tekturna, „Novartis“), kurį JAV Maisto ir vaistų administracija patvirtino šių metų kovą,su angiotenzino receptorių blokatoriumi valsartanu (Diovan, „Novartis“), kraujo spaudimas sumažinamas efektyviau nei skiriant šiuos vaistus atskirai.


Specialistai negaili kritikos atliktam tyrimui ir paties aliskireno vartojimui. Jie tegia, jog aliskireno kombinuotam veikimui įvertinti neužtenka jį išbandyti tik su viena antihipertenzinio vaisto rūšimi. Be to, jie išvis abejoja, ar aliskirenas kada nors galėtų būti vartojamas medicinos praktikoje. Preparato kūrėjai ir tyrimo autoriai pasipiktinę tokiu nepagrįstai neigiamu specialistų požiūriu ir tikina, jog aliskirenas yra efektyvus gydant hipertenziją, o didžiausias jo pranašumas – vaistas gerai toleruojamas. Aliskirenas – pirmasis naujas vaistas hipertenzijai gydyti, patvirtintas per 10 metų.


Tyrime dalyvavo 1797 hipertenzija sergantys ligoniai, kuriems atsitiktinai skirtas tik aliskirenas, tik valsartanas, abu vaistai kartu arba placebas. Medikamentų kombinacija labiau sumažino diastolinį ir sistolinį kraujospūdį bei pasižymėjo geresniais jo kontrolės rezultatais nei aliskirenas ar valsartanas atskirai. Be to, 24 valandas per parą atliekamo ambulatorinio kraujo spaudimo monitoringo rezultatai taip pat buvo pranašesni kombinuojant vaistus. Įdomu tai, jog taip renino angiotenzino sistema buvo užblokuota dviejose dalyse vartojant pilnas preparatų dozes. Tyrimo rezultatai sukėlė karštas diskusijas, kurias išspręsti turėtų padėti daugiau aiškių bei moksliškai pagrįstų įrodymų.


Lancet. 2007;370:195-196, 221-229.