Pacientų teisių gynimo grupė lankėsi ir apklausė šešių psichoneurologinių pensionatų (iš Lietuvoje esančio 21) gyventojus: Skemų (Rokiškio rajone), Linkuvos (Pakruojo rajone), Jasiuliškių (Ukmergės rajone), Prūdiškių (Vilniaus rajone), Aknystos (Anykščių rajone) ir Strūnos (Švenčionių rajone).
Šios apklausos – tai tyrimo, kurį nuo 2004 m. Lietuvos psichiatrijos institucijose atlieka prie Klubo „13 ir Ko“ įkurta Pacientų teisių gynimo grupė. Grupės tikslas – išaiškinti pacientų teisių pažeidimus psichiatrijos ligoninėse ir pensionatuose bei ginti psichikos pacientų teises. Ši grupė 2004 m. inicijavo Lietuvoje precedento neturintį pacientų teisių pažeidimų tyrimą, kurį atlieka patys pacientai. Paruoštos specialios apklausų anketos, skirtos psichiatrijos ligoninių pacientams ir pensionatų gyventojams. Anketas parengė profesionali teisininkė, psichikos paslaugų vartotoja Zina Samsanavičiūtė. Anketų klausimai paruošti pagal pacientų teises įtvirtinusius įstatymus: Lietuvos Respublikos psichikos sveikatos priežiūros įstatymą (1995), Lietuvos Respublikos sveikatos sistemos įstatymą (1994) bei kitus teisinius aktus.
Kiekviename pensionate buvo apklausta nuo 15,4 % iki 23,7 % gyventojų. Pacientų teisių gynimo grupės nuomone, aplankytuose pensionatuose gyvenimo sąlygos yra neblogos ir nuolat gerinamos. Kai kuriuose pensionatuose (pvz., Aknystos, Jasiuliškių) jau artėjama prie grupinių gyvenimo namų, tik tas dar neįteisinta juridiškai (Aknystoje tokiuose namuose gyvenimo sąlygos yra labai geros – penkiuose atskiruose namuose gyvena po 16-30 asmenų, o Jasiuliškėse jau seniai gyventojai apgyvendinami pagal apsaugoto būsto principus bei veikia dienos užimtumo centras, tuo pensionato gyventojų veikla prilygsta kasdieniam išvykimui į darbą ir grįžimui namo).
Visuose pensionatuose vykdoma įvairi užimtumo veikla atsižvelgiant ne tik į globotinių neįgalumo pobūdį bei lygį, bet ir į kiekvieno asmeninius gebėjimus, poreikius. Be to, kiekvienas pensionatas pasižymi būtent jam būdinga užimtumo veikla (Skemai – stiklo darbais, Jasiuliškės – keramika, Linkuva – vytelių pynimu ir kilimų rišimu, Strūna – koliažais iš natūralių gamtinių medžiagų).
Pacientų teisų gynimo grupės narių nuomone, didžiausia problema, su kuria susiduria pensionato gyventojai – tai smurtavimas tarp pačių gyventojų. Apklausti pensionatų gyventojai nurodė, kad smurtas pasitaikė nuo 11,1 % iki 35,4 % atvejų. Psichoneurologinių pensionatų administracija aiškina, kad daugiausia nesutarimų kyla tarp proto negalią bei psichikos negalią turinčių gyventojų. Nors pastaruoju metu daug kalbama apie įvairių asmenų ir negalių grupių integraciją, pensionatų darbuotojų nuomone, proto negalią ir psichikos negalią turintys asmenys turėtų gyventi atskirai.
Dar viena opi problema – pensionatų gyventojų lytinis gyvenimas. Poreikį lytiniams santykiams išsakė nuo 32% iki 59% pensionatų gyventojų. Nors poreikis gyventi poroje yra, tačiau daugumoje pensionatų dar nėra saugaus lytinio gyvenimo mokymų.
Nė viename iš aplankytų pensionatų neveikia socialinės globos namų taryba (gyventojų taryba), nors to reikalavo LR Socialinės apsaugos ir darbo ministrės patvirtinti dokumentai: „Socialinių paslaugų katalogas“ (2000 m. red.) ir „Socialinės globos normų aprašas“ (nuo 2007 02 20).
Pacientų teisių gynimo grupės nuomone, visiškai nepagrįstai pensionatams uždrausta užsiimti ūkine veikla (sodininkyste, daržininkyste, gyvulių auginimu, maisto produktų gamyba savo reikmėms ir kt.), kas anksčiau buvo leidžiama ir skatinama. Tokia veikla pagerintų pačių pensionatų aprūpinimą maisto produktais bei geriau patenkintų iš kaimo kilusių pensionatų gyventojų poreikius įprastiems jiems darbams.
Daugiau informacijos:
Klubo „13 ir Ko“ vadovė Danguolė Survilaitė,
tel.: 8-5 267 06 13, club13andco@centras.lt