Minimaliai invazinis endoskopinis plaučių vėžio tyrimas

Sergantiems plaučių vėžiu žmonėms naviko metastazavimas į tarpuplaučio limfinius mazgus yra lemiamas veiksnys parenkant gydymą ir nustatant ligos prognozę. Todėl būtina atlikta invazinius diagnostinius tyrimus, kurių yra keli ir besiskiriantys savo efektyvumu.



Nuo 2004 iki 2006 metų JAV trukusio tyrimo tikslas buvo palyginti trijų skirtingų invazinių endoskopinių tyrimo būdų (bei jų kombinacijų) veiksmingumą: tradicinės transbronchialinės aspiracijos (TBNA), endobronchialinio ultragarso pagalba atliekamos aspiracijos (EBUS-FNA) ir transezofaginiu ultragarsu atliekamos aspiracijos (EUS-FNA). Vertintas instrumentų jautrumas, t.y. gebėjimas aptikti tarpuplaučio limfmazgių metastazes.


Tarp 138 tyrimo kriterijus atitikusių pacientų 42 (30 proc.) pasižymėjo piktybiniais limfmazgiais. EBUS-FNA buvo jautresnis nei TBNA, nes juo nustatyti 29 (69 proc.) atvejai vs 15 (36 proc.) (P=0.003). EUS-FNA ir EBUS-FNA kombinacija pasižymėjo didesniu jautrumu lyginant su abiem pavieniais tyrimais, tad ją ir ketinama rekomenduoti plaučių vėžio diagnostikai.


www.jama.com, February 10, 2008