Medicina visada iš kitų mokslo krypčių išsiskirdavo informacijos gausumu, naujoviškumu ir dinamiškumu, žaibišku atsinaujinimu ir kas dieną medicinos visuomenei pateikiamais svarbiais atradimais, pastebėjimais, svarstymais ir abejonėmis. Turbūt visi sutiksime, kad medicina kartu ir sudėtingiausias mokslas: gydytojas privalo išmanyti daugumą medicinos sričių, gal ne itin išsamiai, bet turi žinoti bemaž visas terapines sritis, dažniausiai klinikinėje praktikoje pasitaikančius sindromus, jų diagnostikos ir gydymo gaires.
Natūralu, jog dažnam kyla klausimas, ar tai įmanoma? Kaip gydytojui klinicistui kasdienėje praktikoje vos spėjančiam konsultuoti savo pacientus, susisteminti gausią informacija, ką atsirinkti, kaip visą medžiagą interpretuoti? Ne paslaptis, kad net specialistui sunku sekti savo srities dalykinę informaciją. Pavyzdžiui, vien tik per 2007 m. Europos kardiologų draugija pateikė 8 įvairių ligų diagnostikos ir gydymo gaires, Europos neurologų federacija vien 2006 metais parengė 23 sutarimus dėl degeneracinių nervų sistemos ligų, neuropatijų, migrenos, insultų diagnostikos ir gydymo bei kt. O kur kitos terapinės sritys: endokrinologija, pulmonologija, gastroenterologija, onkologija ir t. t. Tenka pastebėti, kad turime vadovautis Europos, ar net Amerikos gydytojų draugijų priimtomis ligų diagnostikos ir gydymo gairėmis, o ne nacionalinėmis, mums pritaikytomis nuorodomis, kurių priėmimas ir tvirtinimas Sveikatos apsaugos ministerijos ekspertų kabinetuose užtrunka nepagrįstai ilgai. Vilkimės, jog jau šių metų pirmąjį pusmetį sulauksime mūsų šalies draugijų, įvairių ekspertų teiktų diabetinės neuropatijos, apatinės dalies nugaros skausmo, neuropatinio skausmo ir kitų diagnostikos ir gydymo rekomendacijų.
Pirmųjų „EKSPERTŲ REKOMENDACIJŲ“ tikslas – pateikti mokslininkų, specialistų atrinktas svarbiausias per pastaruosius metus priimtas ligų diagnostikos ir gydymo gaires. Suvokdami, jog paskelbti visko nepajėgsime, atrinkdami medžiagą vadovavomės keletu kriterijų:
·medžiaga turi būti aktuali gydytojui praktikui jo kasdienėje veikloje;
·pirmiausia skelbiamos 2007 m. nacionalinės rekomendacijos, jeigu jų nėra, – Europos ekspertų grupės pateiktos nuorodos, o nesant ir šių, – Amerikos ligų diagnostikos ir gydymo rekomendacijos. Išimtis taikyta urologijos sričiai: padedant Lietuvos urologų draugijai, atrinktos ir skelbiamos kiek anksčiau priimtos ir atnaujintos pagrindinių urologinių sindromų, su kuriais dažniausiai susiduria klinicistai, gairių santraukos;
·sudarant rekomendacijų santraukas daugiau dėmesio kreipiama į diagnostiką ir medikamentinį gydymą;
Prie kiekvienų gairių pateikiama glaustas eksperto komentaras, pastabos ir pristatomos medžiagos akcentai.
Specialiu „Lietuvos gydytojo žurnalo“ leidiniu „EKSPERTŲ REKOMENDACIJOS“ siekiama skatinti domėjimąsi naujovėmis, palengvinti medžiagos prieinamumą ir ugdyti mūsų skaitytojo integraliąją kompetenciją daugumoje terapinių sričių. Juk gairių medžiaga visose regiono šalyse be jokių diskusijų tampa auksiniu standartu, o savo klinikinėje praktikoje vadovaudamiesi jomis visada būsime teisūs. Žinoma, medicinoje yra ir daug išimčių. Greta kai kurių algoritmų rasite ir papildomos informacijos, jeigu pas mus nusistovėjusios kiek kitokios gydymo tradicijos arba gairėse minimi Lietuvoje neregistruoti preparatai.
Nenustebsime, jog kai kas ir nusivils, neradęs kurios nors jam aktualių ligų ar sindromų diagnostikos ir gydymo metodikų. Šiam numeriui pasirinkome pristatyti dažniausiai pasitaikančius, daugiausia rūpesčių gydytojams praktikams keliančius sindromus.
Tad linkime nuolat skaityti, vaisingai diskutuoti su kolegomis, teikti kritiškas pastabas redakcijai ir tikime, kad atnaujintos žinios padės laiku diagnozuoti ligas, veiksmingai jas gydyti bei pasitarnaus ugdant integraliąją profesinę kompetenciją.
„Lietuvos gydytojo žurnalo“ redakcija