PSO ragina daugiau dėmesio skirti sveikatos apsaugai besivystančiose šalyse

Kiekvienas žmogus, nepriklausomai nuo jo rasės, religijos, politinių įsitikinimų, ekonominės ir socialinės padėties turi būti gerbiamas ir gauti reikalingą sveikatos priežiūrą. Tai pabrėžė tarptautinės konferencijos, skirtos Almatos deklaracijos apie pirminę sveikatos priežiūrą 30-čiui paminėti, dalyviai.

Almaty (Kazachstanas) spalio 15-16 d. vykusią konferenciją organizavo Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) ir Jungtinių Tautų vaikų fondas (UNICEF) kartu su Kazachstano Sveikatos apsaugos ministerija. Tarp dalyvių iš 66 šalių buvo ir Lietuvos Sveikatos apsaugos ministerijos viceministras Algirdas Šešelgis bei Ministro Pirmininko visuomeninis konsultantas sveikatos apsaugos reikalais, Vilniaus Šeškinės poliklinikos direktorius Jonas Kairys.
„Konferencijos metu daug dėmesio buvo skirta Lotynų Amerikos, Afrikos, Azijos šalims, – pasakoja viceministras A. Šešelgis. – Jų pirminės sveikatos priežiūros problemoms spręsti reikalinga kitų, gerokai daugiau šioje srityje pasiekusių šalių pagalba. Almatos deklaracija įšpareigoje visas pasaulio šalis ir jų Vyriausybes pirminės sveikatos priežiūros problemas kelti į prioritetinį lygmenį“.

1978 metų Almatos deklaracija buvo pirmoji tarptautinė iniciatyva, kuria pradėtos telkti visų šalių pastangos ir įsipareigojimai siekiant, kad kiekviena šalis savo piliečiams garantuotų medicinos pagalbą. Sveikatos apsauga yra kiekvieno žmogaus, nepriklausomai nuo jo rasės, religijos, politinių įsitikinimų, ekonominės ir socialinės padėties, viena iš pagrindinių teisių. Tačiau konferencijos dalyviai pabrėžė, kad besivystančiose šalyse ir dabar daug žmonių miršta negalėdami gauti būtinos medicinos pagalbos, ypač tai aktualu kalbant apie tokias ligas kaip maliarija, tuberkuliozė, AIDS. Daugelyje besivystančių šalių gyventojų negauna pakankamai maisto ir saugaus geriamojo vandens.

„Skirtumai tarp šalių yra milžiniški, – sako premjero visuomeninis konsultantas J. Kairys. – Yra šalių, kurios neturi įstatymų, reglamentuojančių medicininės pagalbos teikimą, o mes jau kalbame apie paslaugų kokybę ar informacinių technologijų naudojimą. Todėl konferencijos dalyviai konstatavo, kad ir po 30-ies metų deklaracija tebėra aktuali. Nepaisant to, kad žmonių sveikatos rodikliai gerėja, išlieka labai didelis skirtumas tarp besivystančių ir turtingų šalių. Todėl visiems drauge reikia siekti, kad ir besivystančiose šalyse rodikliai gerėtų sparčiau“.

Lietuvos atstovai konferencijoje pristatė šalies sveikatos apsaugos rodiklius, paaiškino sveikatos priežiūros paslaugų teikimo sistemą, finansavimą. Kazachstano sveikatos apsaugos ministras Anatolij Dernovoj paprašė Lietuvos pagalbos. Todėl buvo sutarta glaudžiau bendradarbiauti keičiantis informacija, organizuojant konsultacinę pagalbą Kazachstanui vertinant jų sveikatos apsaugos sistemos pertvarkos galimybes ir poreikius.

Daugiau informacijos: Sveikatos apsaugos ministerijos viceministras A. Šešelgis, tel.: 266 1403

Giedrė Maksimaitytė
Sveikatos apsaugos ministro
Patarėja viešiesiems ryšiams
Tel.: 266 14 15
Mob.: 8699 42285
El.paštas:
giedre.maksimaityte@sam.lt , www.sam.lt