Iniciatyva „Europa prieš skausmą“ – Lietuvoje

Jau aštuntą kartą Lietuvoje vyksta renginiai, skirti judėjimui „Europa prieš skausmą”. Tai Europos skausmo draugijų federacijos iniciatyva, skirta supažindinti visuomenę, medikus, sveikatos politikus su didžiąja sveikatos priežiūros problema – lėtiniu skausmu. Ši iniciatyva buvo oficialiai įteisinta 2001 m. spalio 9 d. Briuselyje. Europos Parlamente buvo paskelbta lėtinio skausmo, kaip savarankiškos ligos, deklaracija.

Deklaraciją šiandien yra pripažinusi Pasaulio sveikatos organizacija. Po jos tekstu yra pasirašę beveik visų Europos šalių vyriausybių sveikatos apsaugos ministrai. Atveriant kelią į visavertį šios deklaracijos įgyvendinimą, tikimasi, kad tai palengvins kančias ir pagerins sveikatą daugeliui senojo žemyno gyventojų.


Mūsų šalyje „Europa prieš skausmą“ savaitės vykstančių renginių pagrindinis organizatorius yra Lietuvos skausmo draugija. Ankščiau visuomenė jau buvo plačiai informuojama apie griaunančią lėtinio skausmo jėgą, nepagydomai žalojančią žmogaus sveikatą bei nešančią didžiulius nuostolius visai visuomenei. Žmonės ne kartą buvo supažindinami ir su tuo, kaip lėtinio skausmo problemos sprendžiamos svetur bei teikti pasiūlymai, kokie galimi problemos sprendimo keliai Lietuvoje. Tai atnešė tam tikrų teigiamų rezultatų. Sveikatos apsaugos ministerijos sprendimai atvėrė galimybes kurtis Lietuvoje skausmo klinikoms, buvo priimtas labai svarbus nutarimas, nusakantis pacientų patiriamą skausmą vertinti kaip būtinosios pagalbos teikiamą paslaugą. Tačiau iššūkių dar yra daug. Vienas pagrindinių – įgyvendinti tai, kas pripažinta Europos lėtinio skausmo deklaracija, t. y. įteisinti skausmo ligą. Tai atvertų lėtinio skausmo ligoniams galimybes gauti visavertį skausmo gydymą.


Šią savaitę vykstantys renginiai skirti fibromialgijai. Fibromialgija – tai išplitusio mioskeletinio lėtinio skausmo liga, kuri dar yra mažai žinoma. Išsivysčiusiose pasaulio šalyse jos paplitimas siekia 2–4 proc. Dažniau ja serga moterys. Tai lemia fiziologiniai moters organizmo ypatumai, disfunkciniai sutrikimai centrinėje nervų sistemoje ir atskirose jos srityse, atsakingose už endokrinininę, skausmo, sensorines sistemas.


Šios savaitės pradžia – spalio 20 d. – paskelbta Pasauline kovos su skausmu diena, o 2008 m. skiriami vėžio sukelto skausmo problemai. Vėžio sukeltas skausmas yra pagrindinis onkologine liga sergančio asmens ligos požymis. Šis skausmas kankina 50–70 proc. vėžiu sergančių žmonių. Pasaulio ir Lietuvos statistiniai duomenys rodo, kad net 50 proc. pacientų vėžinis skausmas gydomas ne visada tinkamai. Vėžio skausmo gydymo kliūtys priklauso nuo paciento, nuo gydytojų, nuo sveikatos priežiūros sistemos. Europos prieš skausmą“ savaitės metu apie skausmo problemas Lietuvoje plačiai informuoja žiniasklaida, vyksta medikams skirtos konferencijos. Penkiuose didžiuosiuose miestuose, kur yra onkologiniai centrai, organizuojami susitikimai su pacientais ir jų interesus atstovaujančiomis organizacijomis. Šią savaitę (ir ne tik!) visi medikai yra kviečiami, kaip mokė Hipokratas, būti atidūs, vertindami pacientų skausmą bei atlikdami kilnią pareigą – skausmą malšindami.

Daugiau informacijos:
Arūnas Ščiupokas,
Lietuvos skausmo draugijos prezidentas
Mob. 8 698 82 467,
[email protected]


SAM Ryšių su visuomene skyrius
Natalja Keturkienė, tel. (8 5) 266 1411,
[email protected]
www.sam.lt